Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вижте какви са симптомите на бърнаут и как да се справите

Ключови думи: бърнаут, симптоми, флагман

Работохолиците са готови да работят ден и нощ, за тях няма празници и почивни дни, а думата „ваканция” им носи истински ужас.

Но трудно можете да живеете така, защото психиката ви вероятно няма да издържи. Прегарянето на работното място се превърна в един от най-честите проблеми на съвременното общество, особено сред тези, които ежедневно се сблъскват с високи нива на стрес и претоварване.

„Не може да се пренебрегне, тъй като може да доведе до сериозни физически и психологически последствия“, предупреждава психологът Радмила Бакирова.

Ето шест основни симптома, за които трябва да внимавате.

Хронична умора и липса на енергия

Умората ви може да не изчезва след уикенд или добър сън. Това може да е е постоянно чувство на изтощение, което не изчезва, дори и да си почивате. Може да се почувствате „кръгла нула“ още сутринта и да се сблъскате с проблеми, които ви мотивират да изпълнявате ежедневните си задачи.

„Трудно е да станете сутрин, нямате достатъчно сили за физически и интелектуални задачи, появява се слабост, желанието да отложите всичко за по-късно не е просто мързел, това е знак, че тялото ви не може да се справи с работните задачи, които са му поверени”, казва Радмила.

Загуба на интерес към работата

Един от ясните симптоми на бърнаут е чувството на отчуждение от работата ви. Задачи, които някога са носили радост и удовлетворение, сега изглеждат безсмислени, не предизвикват никакъв ентусиазъм у вас.

„Появява се негативно отношение, раздразнение, ставате по-безразлични към колегите си и вашите отговорности - или е време да смените работата си, или да посетите специалист, или задължително да си вземете почивка”, съветва психологът.

Спад в продуктивността

Забелязвате, че ви става все по-трудно да се справяте със задачи, които преди не са ви били трудни. Концентрацията се влошава и времето, необходимо за изпълнение на нормалните задачи, се увеличава. Това често води до отлагане и чувство за вина за несвършена работа. Има и непродуктивни работни дни, изпълнение на задачи „на автопилот“ и увеличаване на броя на грешките.

Нарушения на съня

Прегарянето често се свързва с нарушения на съня. Поради това мозъкът няма време да се възстанови за една нощ, което води до повишена умора и стрес.

„Трудно заспиване, чести събуждания през нощта, чувство на умора дори след дълъг сън? 

Чести физически неразположения

Прегарянето може да се прояви чрез физически симптоми.

„Тялото обикновено става психосоматично, като болки в гърба, мигрена, стомашно-чревни разстройства, чести настинки, постоянно усещане за напрежение в мускулите“, подчертава психологът.
Чувство на безпомощност и липса на смисъл
Когато човек изпита прегаряне, той започва да чувства, че работата или животът му нямат смисъл. Това често е придружено от чувство на безпомощност и невъзможност да се промени нещо. Все повече и повече мисли за безполезността на собствените усилия и безнадеждността, а след това има липса на цел, загуба на вяра в себе си и способностите си.

Ако забележите един или повече от тези симптоми, важно е да вземете мерки възможно най-скоро. Това може да е намаляване на работното ви натоварване, промяна на начина ви на живот, може би промяна на професията ви или търсене на професионална помощ. Основното нещо е да не се опитвате да се справите с това сами и да оставите всичко да върви по своя път, мислейки, че „всичко ще изчезне от само себе си“. Прегарянето изисква внимание и грижа за себе си, за да се поддържа дългосрочно здраве и благополучие.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време