Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко често трябва да сменяме чаршафите и кога - матрака

Ключови думи: легло, чаршафи, спално бельо, матрак, сън, спалня

Прекарваме приблизително една трета от живота си в леглото, но изглежда никога не е достатъчно. Изглежда обаче, че спалното бельо и матраците ни са развъдник на бактерии и други неприятни неща, като много хора са виновни, че не перат чаршафите си достатъчно често. Някои може да прекарат няколко седмици или дори месец, без да сменят завивката, но експертите от online-bedrooms.co.uk подчертават, че това трябва да се прави всяка седмица.

Те обясняват, че любимата ви възглавница може да натрупа хиляди пъти повече бактерии от тоалетна чиния само за седем нощи. За щастие, организмите, открити върху калъфките за възглавници, са до голяма степен безвредни и са просто натрупване на кожни клетки, пот и слюнка.

Друга често срещана грешка е колко рядко сменяме матраците си. Това не е точно вълнуваща покупка, така че мнозина не обмислят да инвестират в нова, освен ако не е необходимо. Въпреки това, той също е убежище за микроби и може да споделяте леглото си с дрожди, плесени и бактерии.

В допълнение към микробите, кожните клетки и хранителните частици, прехвърлени от телата ни към нашите матраци, гравитацията играе роля в превръщането на матраците в такова място, проядено от микроби. Пренасяните във въздуха прах и частици от отломки се носят из спалнята, преди да се утаят върху леглото.

Експертите препоръчват смяна на матрака на всеки седем до осем години. Ник Шалок от online-bedrooms.co.uk каза: „Не е тайна, че микробите живеят навсякъде в дома ни, но има много скрити места, за които може никога да не мислим по време на нашите ритуали за почистване"

„Предмети като калъфки за възглавници и завеси може да изглеждат свежи и чисти, но те крият набор от неприятни бактерии, които могат да доведат до засилени алергии, неприятни миризми и кожни проблеми.“

Но вероятно най-неочакваната гореща точка за микробите са нощните лампите в спалните, които натрупват значително количество микроби, но често остават пренебрегнати по време на почистване. Техните повърхности осигуряват място за утаяване на прах и мръсотия и се докосват често, така че се нуждаят от избърсване и дезинфекция всяка седмица.

3
Коментара по темата
3.
Най добре
06.10.2024 12:20:51
Изобще да не ги сменяме,икономия на вода,нема да се върти водомера,ще го ,,духаме,,шумно!
2.
Престъпницата дамгата
06.10.2024 08:53:16
Попитайте и нея как спеше, стаята мирише,подобието на легло ,нямам думи,можем доста да говорим и да се подиграваме доста повече!
1.
Питайте такива като пелтека и хипопотама!
06.10.2024 08:23:47
Може и парашка да попитате,ужасссссст,има и други ,същите ..
  Добави Коментар
Изключително емоционален момент в Hell's Kitchen Любов озари ефира Ето какво време се очаква в България В планините може да вали сняг
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка