Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България преди 100 години - тогава или сега сме по-добре?

Машината на времето ще ни отведе в периода на късния Вазов, наричан "пиянството на един народ", а то няма нищо общо с алкохола
Ключови думи: българия, преди 100 години, сравнение, машина на времето, икономика, заплати, ретро

Едно столетие – това е добра стъпка във времето, за да се прецени откъде идва нашата държава и накъде отива. Затова нека се върнем с машината на времето в 1924 година и да надникнем в живота и джоба на българина тогава. Така ще можем да направим сравнение между тогава и сега, за да преценим развиваме ли се или тъпчем на едно място.

През 1924 година България все още се възстановява след Първата световна война. Информацията за населението, урбанизацията, заплатите и цените в този период е по-трудна за откриване, но все пак има известни оценки, исторически сведения и усреднени данни. Може да бъде описана следната картина на миналото:

1. Население на България през 1924 г.

През 1924 г. населението на България е около 5.5 милиона души. Официалните данни от преброяванията в този период показват, че през 1920 г. то е било 5.5 милиона, а до 1934 г. е нараснало до 6.08 милиона.

2. Урбанизация

Урбанизацията в България през 1924 г. е сравнително ниска. По онова време тя е предимно селскостопанска страна. През 20-те години на миналия век се смята, че около 20-25 % от населението живее в градовете, а останалата част в селските райони. През 1924 г. населението на Бургас, например, е било само 21 000-22 000 души.

3. Средна месечна заплата през 1924 г.

Данните за заплащането през 1924 г. не са лесно достъпни, но според исторически източници средният доход на един работник е около 2000-3000 лева месечно. Признавам, че тук подхождам донякъде спекулативно, тъй като огромното мнозинство българи тогава изобщо не получават заплата. Както споменахме, те живеят на село и сами произвеждат почти всичко, от което имат нужда, включително храната, дрехите, сапуна… Излишната продукция продават и със спечеленото купуват онова, което им липсва. Най-голямата ценност за тях е имотът, земята. Не държат пари в банка, нямат у дома течаща вода, ползват обществени бани, ежедневието им е организирано около грижата за домашните животни и собствените насаждения.

Тези 2000 – 3000 лева месечно са заплатите основно на градското население, фабричните работници и държавните служители. Ако ви се струват много, имайте предвид, че през 1924 г. българският лев е значително обезценен. Да вземем за пример стойността му спрямо щатския долар. Преди 100 години курсът варира около 135-160 лева за 1 долар. Това е резултат от следвоенната икономическа криза и инфлацията в България. Само няколко години по-късно ще се сгромоляса и самият долар, заедно с куп други валути. От 1929 г. до края на 30-те години в света властва „Голямата депресия“, най-грандиозното разорение на ХХ век.

4. Цена на хляба и покупателна способност

През 1924 г. цената на един килограм хляб у нас е била около 6-8 лева. Това означава, че със средната заплата от около 2500 лева е можело да се купят приблизително 312-416 килограма хляб. Отново уточнявам, че това важи основно за градските жители. Българските селяни са си произвеждали хляба сами.

За сравнение, през 2024 г. средната месечна заплата в България е около 2 000 лева. Цената на хляба в днешно време е около 2 лева за килограм, което означава, че със съвременната заплата може да се закупят около 1000 килограма хляб.

5. Цени на вино, ракия и бира през 1924 г.

Те са трудни за точна оценка, тъй като специфични данни не са толкова широко документирани. Все пак, на база на исторически източници и икономическата ситуация в страната по това време, може да бъдат направени следните приблизителни оценки:

* Цена на литър вино през 1924 г.

В България виното е традиционен продукт, произвеждан в много региони. През 1924 г. цената на литър вино е била приблизително 6-8 лева, в зависимост от качеството и региона на производство.

* Цена на литър ракия през 1924 г.

Ракията е също много популярна напитка в България, често приготвяна и в домашни условия. През този период цената на литър ракия е била около 25-30 лева, което я прави по-скъпа от виното, поради по-сложния процес на дестилация и по-високия алкохолен градус.

* Цена на литър бира през 1924 г.

Бирата все още не е толкова популярна, колкото ракията и виното, но производството й започва да се развива. Цената на литър бира е била приблизително 5-7 лева.

6. Политическо управление

През 1924 г. в България управлява Демократическият сговор, оглавен от Александър Цанков, който е министър-председател от 1923 до 1926 г. Той идва на власт след Деветоюнския преврат през 1923 г., при който правителството на Александър Стамболийски (БЗНС) е свалено. Цанковото правителство е смятано за дясно ориентирано и силно авторитарно. Подкрепено е от Военния съюз, който играе значителна роля в политическия живот у нас между двете световни войни. Демократическият сговор е коалиция от различни десни и центристки партии, които подкрепят правителството на Цанков. Те печелят мнозинство в Народното събрание след изборите през 1923 г. с над 200 депутати.

През този период страната преживява значителни вътрешни сътресения, включително политически репресии и насилие срещу опозицията. На това опозицията, в лицето на комунистическата партия, ще отговори само година по-късно с най-кървавия атентат в българската история – този в църквата „Света Неделя“.

По това време цар Борис е млад и не толкова влиятелен, както в късните години на своето управление. Имиджът на монархията е разклатен, след като баща му Фердинанд е нарочен за единствен виновник за двете национални катастрофи в периода 1912 – 1918 г.

7. Университети и училища

* Университети в България през 1924 г. и днес

През 1924 г. в България е съществувал само един университет – Софийският университет "Св. Климент Охридски", основан през 1888 г. Той е бил първият и единствен висш образователен институт в страната по това време. През този период Софийският университет предлага ограничен брой специалности, предимно в хуманитарните и естествените науки.

Днес броят на университетите в България значително се е увеличил. Към 2024 г. в страната има над 50 висши учебни заведения, включително държавни и частни университети, колежи и академии.

* Училища в България през 1924 г. и днес

През 1920-те години в страната има около 4000 училища, като повечето от тях са основни и начални, намиращи се предимно в селските райони. В по-големите градове има и гимназии и средни училища. Образованието е задължително до четвърти клас по това време.

Към 2024 г. броят на училищата в България е значително намалял поради демографските промени. Въпреки това образователната инфраструктура е силно развита, а броят на училищата е приблизително 2300 (включително основни, средни, професионални училища и гимназии). Системата обхваща основно образование (1–7 клас), средно образование (8–12 клас) и професионално образование.

Общият брой на училищата днес е по-нисък, отколкото преди 100 години, заради консолидацията на образователната система и закриването на повечето селски училища.

8. Знакови световни събития през 1924 година, за да усетим цялостния дух на епохата

1924 година е важен исторически момент, изпълнен със знакови събития по целия свят. Период на политически промени, културни нововъведения и икономическо възстановяване след Първата световна война. Ето някои от най-важните събития през 1924 г.:

* Смъртта на Владимир Ленин и началото на борбата за власт в СССР

На 21 януари 1924 г. умира Владимир Ленин, лидер на Болшевишката революция и основател на Съветския съюз. След смъртта му започва интензивна борба за власт между неговите съратници, най-вече между Йосиф Сталин и Лев Троцки. В крайна сметка Сталин постепенно утвърждава своята власт, което ще доведе до оформянето на авторитарния режим в СССР.

Смъртта на Ленин и последвалата битка за наследство символизират политическата нестабилност и трансформация на Русия в този период.

* Олимпийски игри в Париж

Летните Олимпийски игри през 1924 г. се провеждат в Париж от 4 май до 27 юли. Това е първата Олимпиада, която приема по-широк международен облик, и първата, която включва модерни медийни технологии за отразяване.

* Планът Дауес за репарациите на Германия

След Първата световна война Германия е подложена на тежки икономически санкции и репарации по силата на Версайския договор. През 1924 г. се създава Планът Дауес, предложен от американския финансист Чарлз Дауес. Той предлага реструктуриране на репарационните плащания и икономическа помощ за стабилизиране на германската икономика.

Планът Дауес е важен знак за началото на международно сътрудничество за икономическо възстановяване и стабилизация след войната.

* Фашисткият режим на Мусолини в Италия

През 1924 г. властта на Бенито Мусолини в Италия се консолидира. След като е на власт от 1922 г., Мусолини продължава да укрепва своята диктатура, като потиска опозицията и контролира медиите.

На изборите през април 1924 г. Националният фашистки блок печели голямо мнозинство чрез насилие, сплашване и манипулации. Убийството на опозиционния лидер Джакомо Матеоти през юни 1924 г. предизвиква политическа криза, но Мусолини остава на власт и затвърждава фашисткия режим. Това събитие отразява разрастващата се вълна на авторитаризъм и крайно националистически движения в Европа.

* САЩ: Администрацията на Калвин Кулидж

През 1924 г. президентът на САЩ Калвин Кулидж печели президентските избори. Той символизира ерата на икономически просперитет и социален консерватизъм, известна като “Ревящите двадесет години” (Roaring Twenties). Под управлението на Кулидж американската икономика преживява значителен растеж и индустриализация. В същото време 20-те години са период на социални и културни трансформации, като джазът става популярен, а модернизмът в изкуствата процъфтява.

* Франция и Белгия се изтеглят от Рур

През 1923 г. Франция и Белгия окупират Рурската област в Германия, за да наложат плащането на репарации. През 1924 г., с прилагането на Плана Дауес, окупацията постепенно е прекратена.

Изтеглянето от Рур и намаляването на напрежението между Франция и Германия символизират първите стъпки към стабилизиране на международните отношения след войната.

* Основане на Турската република

През 1923 г. Мустафа Кемал Ататюрк основава Турската република, но през 1924 г. новата турска държава окончателно премахва султаната и въвежда светска конституция.

Това събитие бележи трансформацията на Османската империя в модерна национална държава и е показателно за глобалните процеси на деколонизация и национална еманципация.

* Великобритания: Първото правителство на Лейбъристката партия

През януари 1924 г. Рамзи Макдоналд става първият министър-председател от Лейбъристката партия във Великобритания. Макдоналд води лейбъристите към управление в коалиция с Либералната партия, което е важна стъпка за социалдемокрацията в страната.

Въпреки че управлението му е краткотрайно (до ноември 1924 г.), това събитие показва нарастващото влияние на работническите движения и социалистическите идеи в Европа.

* Създаване на метрополис Ню Йорк

През 1924 г. Ню Йорк продължава своя бърз растеж и развитие като един от най-важните световни мегаполиси. Строежът на високи сгради като Крайслер Билдинг и други небостъргачи по-късно през десетилетието ще утвърдят града като символ на индустриалния прогрес и урбанизацията на 20-ти век.

***

1924 година е част от междинен период след Първата световна война, когато светът опитва да се стабилизира политически и икономически. Това е време на социални трансформации, нарастващ национализъм и авторитаризъм в Европа, както и на динамични културни и икономически промени. България не остава незасегната от тези процеси. Но народът й се справя добре, въпреки трудностите. Семействата са щастливи, че са заедно. Умората от участието в Балканските и Първата световна война отшумява. Българите стискат зъби и се трудят неуморно, за да възстановят и въздигнат своята държава.

Паралелите между България отпреди 100 години и днес?

И през двата периода имаме сложна геополитическа обстановка и много висока инфлация. Управлението през 1924 г. е стабилно и упражнявано от могъща коалиция, разчитаща на повече от 200 депутати в Народното събрание. Но пък е авторитарно и предприема крайни мерки срещу опозицията, които водят до зловещ ответен удар. Царят е слаб и изчаква по-подходящ момент да заяви и реализира своите амбиции. Днес имаме паритет и практическа невъзможност за съставяне на правителство. А президентът Радев, подобно на цар Борис, стои отстрани и може би също чака своето време за по-решителни стъпки към реалната изпълнителна власт.

Съвсем сигурно е, че българите днес са много по-богати. И много по-разглезени. Въпреки проблемите, нашите предци отпреди 100 години са мрънкали по-малко и искрено са се радвали на мира, защото спомените от двете национални катастрофи са били още пресни.

Оказва се, че ракията и виното и тогава, и днес са по джоба на всеки. В трудните моменти българинът е свикнал да си сипва една чашка, да вдига наздравица и да се усмихва (дори и през сълзи). Това му е помагало да търпи несгодите. Помага и днес. Но също така е исторически доказано, че търпението на българина не е безкрайно. И понякога късно, но в крайна сметка винаги се проявява онова, което Вазов сполучливо нарича „пиянството на един народ“. А то няма нищо общо с алкохола.

26
Коментара по темата
26.
.
07.10.2024 18:43:19
Има един признак според който може доста достоверно да се определи когс е било по-добре или кога е било по-зле - естествен прираст на населението. Сега е отрицателен. Не съм бил жив преди 100години, няма да съм жив след 100години. Сегашното "време" е по-зле от всяко изминало и всяко предстоящо време...
25.
*********
05.10.2024 12:14:04
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
24.
Анонимен
05.10.2024 11:33:54
Едно е най важното народът или управляващите да си знаят историята защото да не повтарят същите грешки а то излиза че е едно и също
23.
95-та
05.10.2024 10:50:07
Не знам как е било по времето на Соца,но почти всички възрастни казвст само,, тежко на вас младите..."" Всеки си сам да си го разтълкува..
22.
1
05.10.2024 09:42:12
"Неудобните истини или технология на дезинформацията" и после виждаш заключените коментари и разбираш че във флегмън е пълно с шизофреници..
21.
Паралели
05.10.2024 09:31:22
Однаквото и в двата и в двата периода е че власта не е легитимна и профашистка. През 1923 е извърлен преврат и обезгравен Александър Стамболийски - това е доказателство, че последващото управление е диктатура. Днес управлява олигархична върхушка подкрепяна от едрия световен капитал, без да са спечелили избори. Налагат се правила и ценности безеазборно. Това прилича на диктатура на капитализма. А скрития терор - информационен, финансов, медицински - това са зачатки на фашизъм
20.
Бай Люксембургски
05.10.2024 09:26:45
За тези които са носталгици към лева е необходимо да се върнем само до последната година на социализма-1989. Направете сравнение между покупателната способност тогава на българите и сега. Не е необходимо да търсите по библиотеките статистически данни. Погледнете в трудовите книжки на вашите баби и дядовци.
19.
RE-1
05.10.2024 09:08:31
Много информация искате от момчето. Все пак е биолог (или химик). Ама защо все пак се напъва? Прекалява с ежедневните си преписани статии. Който иска може сам да си намери информация.
18.
Недейте лъга измамници
05.10.2024 08:54:39
Покажете истината в снимки архиви ! Един път сме нямали като хората, една клиника е нямало. Като в първобитния строй са ни пратили тогавашните фашаги
17.
ХааааХа
05.10.2024 08:40:57
Нали бяхте си върнали царя бе фейк драскачи, какво направи той, я припомнете ? Обра ни отново изрода
16.
!!!!!!!!!!!!
05.10.2024 08:16:44
Дори по турско робство не е било по зле от днес и тогава, времето което споменавате, монархофашистко. Затова през 44та българския народ вкарва в Белене всички управници тогава и шибания им крадлив елит !
15.
ИСТИНСКИ КОМУНИСТ !
05.10.2024 08:11:26
По голям упадък, беднотия, мизерия, смъртност от днес е било само тогава ! По монархофашистко време ! България тогава е нямала течаща вода, тоалетни, осветление, производство никакво ! Хората са ходили до тоалетна навън в ями са срали. Вода от кладенци ! Раждали са на нивите ! Нямало е лекари никакви ! Хранили са се предимно с качамак. Месото е било лукс. Осветление с фенери ! Спяли са по 10 човека в една стая. Бирниците са им вземали всичко. Смачкан, мъчен, гърбен, избиван народ. България и българския народ процъфтява от 44та година до 89та единствено. По времето на социализма. Тогава се прекарва електричество, вода, пътища, тогава се построява съвременна напреднала България ! Българския народ става 9 400 000 души ! Не лъжете хората мръсни фашисти. Статията ви е пълен фейк
14.
*********
05.10.2024 07:05:16
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
13.
Хахаха
05.10.2024 06:25:23
Моля набор от 2000 на горе да спрат да комвнтират !
12.
do 6matarok
05.10.2024 03:27:36
Пиши на кирилица.....ИЗРОД......!!!!
Затова ти пишат минуси....схващаш ли...???
11.
ПАРИТЕ
05.10.2024 03:24:29
Не могат да купят щастие,но могат да ти го донесат...!!! вервай ми....!!!


до 10
10.
Га га га гааааа
04.10.2024 23:45:06
Не бъркайте щастието със парите.....
Има места по света ,където хората в момента работят за по 30-40 долара на месец и ги харчат единствено за храна и някоя дреха и са по-щастливи от 90 процента от хората които живеят в развитата Европа.
Щастието няма нищо общо с парите то не се купува!!!!!
9.
6matarok
04.10.2024 22:15:19
kapitalizama e v upadak i zatova izlizat podobni temi , horata v selata sa robuvali za da jiiveqt grajdanite dobre, do 44ta po selata e nqmalo lekari , nqmalo e asfaltirani ulici, da ne govorim za elektri4estvo ili vodoprovot , vsi4ko go napraviha komunistite , sega imame edin kapitalist koito samo pe4elii pe4eli pe4eli pe4eli i ne dava i stotinka za podobrqva daje na tova mqsto na koeto se namira obekta mu , ima obekti koito izkarvat milioni v podblokovi prostranstva i daje ne davat 1 lev na bloka za remont ili oblagorodqvane na poblokovoto prostranstvo, za6to, emi za6to pak da dava nali niikoi ne moje da go nakara, kapitalista e edna alu4na sviqn koqto samo qde do prasvane , vsi4ko tova e bilo i 1924 , 90% ot horata sa bili v kalta v selata za da jiveqt 10% dobre v gradovete, i sega se 4udqt ejednvno kak da spasqt kaptalizma no horata se sabujdat , nikoii pove4e ne iska da robuva ili da hranii tezi izednici, No Pasaran!
8.
Най накрая
04.10.2024 22:14:09
Една хубава статия
7.
я
04.10.2024 22:09:49
От както заключихте статията на мутрите на шиши.... Как да сме добре.
6.
История.БГ
04.10.2024 22:08:46
Българите в момента живеят несравнимо по-добре от предшествениците си . Българите никога не са живели по-богато отколкото в момента .И понеже сега ще наскачат много трапезни експерти , бих им препоръчал да отидат до прекрасната Бургаска библиотека и да прочетат малко "Стопанска история на България ".
5.
Клавиатурна копейка
04.10.2024 21:39:52
След това идва комунистическия башибозук и България спира своето развитие.
4.
Минчев?
04.10.2024 21:25:44
Преди сто години нямаше дигитални деца, а само комунисти-доносници. Ходи се гръмни.
3.
Арменците превзеха Русия на Остров Артур
04.10.2024 21:03:21
Sq si pri katuna
2.
Насакото Яката
04.10.2024 21:02:28
Бихте ли били така добри да пуснете коментарите за неандерталците, пардон, делтагардците....
1.
Marinero
04.10.2024 20:55:33
Факт е 1929- 1935 сме били много , много по- добре от Гърция и Италия. Тръгваме от висока база, а сега къде сме?
  Добави Коментар
Претендентът Виктор за гаджето на Беба: Дано този маниак... Виктор не престава да мисли за Беба, но чака ходовете на Велин към нея Бургазлията Виктор пред цяла България: В "Меден рудник"... Според него, който търси в квартала лицемери, няма такива да намери
Ако жена ви е такава .... бягайте от тази връзка Има няколко типа дами, които изобщо не са подходящи за любовни отношения  6 грешки, които никога не трябва да допускате: Могат да съсипят връзката ви Уважението е в основата на всяка здрава връзка
Идват щастливи дни за тези 3 зодии Хубавите моменти чукат на вратата С тези пържени банички - никой не е останал гладен Какво ви е необходимо
Близначки ли са Ивонне е двойничка на Антония Петрова Ново изследване: Чаша кафе на ден води до... Има значение и приготвянето на кафето – по-големи ползи имат хората, които сами смилат зърната
Кметът Иван Алексиев удължава зимната ваканция на учениците в община Поморие Тя ще бъде от 21 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. Показаха вече ремонтираната сградата на Медицинския колеж в Бургас Частичното реновиране на колежа включва шпакловка и боядисване на коридорите на двата етажа, смяна на вътрешната дограма на двата етажа, позволяваща влизането на естествена дневна светлина
Ас на "Нефтохимик" е номер 1 в България Краси Георгиев мачка в атака Меган пак го направи! Това ли е краят на брака й с Хари? Мнозина вече започнаха сериозно да се тревожат за двойката, тъй като преди това съпрузите бяха буквално неразделни