Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поне двойно по-висока заплата за висшисти у нас

Ключови думи: заплата, висшисти, двойно по-висока заплата

В 15 от 20-те професии с най-висока очаквана потребност на пазара на труда системата на професионалното образование в момента подготвя малко (под 0,3%) или никакви кадри, пише Pariteni.

В същото време има голяма тежест на специалности, които не се търсят на пазара на труда, особено на регионално ниво - в Добрич, Сливен и столицата съответствието е най-високо.

Само 8% от започващите средно професионално образование са в дуална форма на обучение. Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) представи мащабно проучване, изготвено от Института за пазарна икономика (ИПИ), което предлага конкретни и иновативни насоки за реформи в образователната система в България.

4% от учениците са функционално неграмотни по математика, а само 1/3 от населението покрива базовото ниво на дигитални умения, сочи анализът на ИПИ. В професионалното образование близо 45% от завършващите средно образование придобиват квалификация, но в 15 от 20-те най-търсени професии системата подготвя под 0.3% кадри.

Висшето образование носи значителни ползи – 90% заетост и средна заплата от 25 хил. лв. годишно, но само 18% от завършващите бакалаври са в ИТ специалности. Докато при тези без висше тя е едва 1,2 хил. лв. на месец.

Премията на висшето образование постепенно нараства, като през 2022 г. надхвърля 100%, а икономическите кризи водят до разширяване на разликата. Тенденцията е към откриване на все по-малко високоплатени места за среднисти и изчезване на тези за хора с основно и по-ниско образование.

Според анализа на ИПИ това води до сериозно разминаване между икономическите реалности, нуждите на работодателите и предлагането на квалифицирани кадри на пазара на труда. Липсата на ефективни образователни политики води до икономически загуби и пропуснати ползи за страната, което прави реформите в сектора приоритетни, категорични са членовете на БРАИТ.

Изводите от проучването сочат, че трябва да се положат усилия за промяна на учебните програми, за да отговорят по-добре на нуждите на съвременния пазар на труда и да развиват ключови умения у учениците, особено в дигиталната сфера. Освен това се подчертава необходимостта от по-добро планиране на приема в професионалните училища и предоставяне на повече възможности за дуално обучение. Така ще се гарантира, че завършващите млади хора ще бъдат по-подготвени за реализация на пазара на труда.

6
Коментара по темата
6.
Не е вярно!
03.10.2024 17:47:43
Висшист съм с две специалности, магистратури, езикови компетентности и квалификации.
Тези 2-3К са само мираж, брутен мираж.
Реално е съвсем друго! Гърч, шеф- иdиот и парашутист, стрес, д0носи, инtриги, бърнаут.
В друга среда, според хоби и интереси= готини, свежи хора, пееш и работиш, и реално правиш повече. Здрав си! Щастлив! Някакси се организираш и намираш време за всичко. Не дърпаш живота, а си щастлив.
5.
PTO
03.10.2024 17:24:02
Най-добре е индо.бг.
"Возиш, връщаш, GSM-Tикток, кафе-пауза, осигуровки, детски, болнични. Събота-неделя час-маг. Сватби, байрям, кръщене. Крадеш инструменти и материали от обекта. Отговорност никаква".
Някой нека ходи да следва, че и да се опитват да му пробутват селски номера. Отговорности, капризи, неприятности и накрая най-малката заплата във фирмата.
Затова намаля броя на желаещите да учат техн. специалности.
4.
до 1
03.10.2024 15:41:19
Вярвам ти! Татко беше на офисна работа, но тъй като по професия беше строителен техник, понякога ходеше на частмак през уикендите - тежка работа, арматура - но докато от работа се прибираше предимно в лошо настроение, от частмака си идваше физически уморен, но усмихнат. Умствената работа и отговорностите и ядовете свързани с нея са много по-изтощителни и скапващи психиката.
3.
do 1
03.10.2024 15:05:33
научи ме бате
2.
W
03.10.2024 14:57:08
Вишист съм и си търся нискоквалифицирана, високоплатена работа. Писна ми от хиляди нерви и отговорности и накрая бургашка 2000 лв Висока заплата ....
1.
Лъжи
03.10.2024 14:31:33
Не е вярно! Пълни лъжи... Висшист съм, но изкарвам тройно повече с нискоквалифициран труд. И да ви призная съм много по-щастлив отколкото като бях мениджър
  Добави Коментар
Беше най-добрият вратар в Шампионска лига, а днес кара баничарка в Австрия За неговия живот – от кошмара на Роналдо – до бачкането на строеж, може да се напише книга. Слави Трифонов призна: Няма щастие в любовта, жените ми изневеряват! Една от най-важните жени в живота на заклетия ерген Трифонов е психоложката Магдалена Ангелова
Гобленарите в България представят изкуството си в Бургас В събота, в залата на хотел "Аква" може да разгледате модерните творения на авторите Българи учат за професия на бъдещето и остават у нас за висока заплата Чистите специалисти вече нямат онази принадена стойност, която имат интердисциплинарните специалисти
Спасиха живота на гласа на "Биг Брадър" след 9-часова операция Актьорът Илия Георгиев е бил приет в тежко състояние в болница „Сърце и мозък“ в Плевен Повдигнаха обвинение на директора на Смолянския театър Румен Бечев Все още не е официално задържан
Задържаха мъж, насилил жена си и сина си в Добрич В късния следобед вчера полицейски екипи се отзовават на сигнал за възникнал скандал в апартамент Куфар на пътник избухна на летището във Варшава Безопасността на пътниците не е застрашена след инцидента
17-годишен младеж хвърлял столове и отправял заплахи към възпитател в Център за настаняване Материалите по случая са докладвани Казахстан заплаши Русия с търговска война Според казахстанският бизнес това е началото на студена търговска война
Земята има шанс да оцелее след смъртта на Слънцето Това вече се е случвало в нашата галактика ЮИДП проведе работна среща с браншови организации в горския сектор Тема на събитието бе обсъждане на политиките и практиките при възлагане изпълнението на дейности и ползване на дървесина в горските територии