Няма желаещи за близо 2000 свободни работни места в системата на БДЖ
Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на БДЖ, а ръководството й изпитва трудности да намери качествени служители.
Това става ясно от справка за щатната обезпеченост на „Холдинг Български държавни железници“ ЕАД, НКЖИ, „БДЖ – Пътнически превози“, и „БДЖ - Товарни превози“, предаде БГНЕС.
Според нея в Холдинг БДЖ към момента има 116 служители, като 28 работни места са вакантни. В БДЖ-Товарни превози се търсят 305 допълнителни служители към настоящите, които са 2 354 души.
В БДЖ – Пътнически превози не достигат 354 работници. Към момента там се трудят над 5500 души.
В НКЖИ пък свободните работни места са 1 305, като общо служителите там са 11 651 души.
Средната възраст на работниците е около 52 години.
В следващите 3 години близо 1400 служители на системата на БДЖ ще са навършили пенсионна възраст, а в следващите шест години – над 1800 от останалите.
Средната работна заплата в Холдинг-БДЖ 2 в размер на 2 414 лв., в Товарни превози - 2 282 лв., в Пътнически превози – 2 117 лв., а в НКЖИ – 1 892 лв.
За да привлече нови служители, ръководството на различните структури на БДЖ предвиждат платено обучение и стаж, тясно сътрудничество с различни специалности и университети, стипендиантски програми, съвместни проекти с Бюрата по труда и местните власти.
От БДЖ не пропускат да отбележат, че след обновяването и модернизацията на жп-структурата, работата в държавната железница ще стане изключително привлекателна за младите хора.
Възкръсването на култовия символ е инициирано от Бургаската областна управа и подкрепено от общината, която се ангажира "Старата Фрегата" да бъде включен в общия градоустройствен план. Районът попада в Зоната за обществен достъп, популярна като проект "Супер Бургас". Зоната обхваща част от Пристанище Бургас, ж.п.възел Бургас и Централна градска част и предвижда улесняване на достъпа до морето чрез схемата: ж.п.гара Бургас, автогара "Юг" и ул. "Александър Батенберг". Единият от бъдещите подходи към Морска гара ще бъде именно край фрегатата. Възстановената уникална гемия ще запознава съвременните жители и гостите на града с миналото и традициите на Стария Бургас още при стъпването на български бряг и влизането в града.
"Старата Фрегата" е закотвена трайно на сушата преди повече от 60 години. Култовото заведение бързо се превръща в една от легендите на Бургас. Магнетизмът на кораба и неповторимото му великолепие остават запечатани и в кино-шедьовъра "Опасен чар". Точно на легендарната му палуба Невена Коканова и Тодор Колев пресъздават една от вечните сцени на българското кино.
Преди десетилетия корабът беше превърнат в популярен ресторант - атракция на "Балкантурист". От 1995 г. е предоставен за управление на тогавашния "Приморец турист". След 10-ти ноември 1989 г. "Старата Фрегата" постепенно запустява, заедно с целия южен участък на Морската градина. Постепенно ценният паметник на морското ни дело се превръща в свърталище на наркомани и клошари. Драмата завършва с предизвикания, вероятно от бездомници, пожар през май 2011 г. Щетите са големи, според специалистите, защото целият кораб е бил построен преди много години от ценното тиково дърво.
Проектът за възстановяване на ресторант "Старата Фрегата", чрез включването му в общия градоустройствен план на Бургас и с параметрите на съществуващия символ, закономерно се вписва в крайморския ансамбъл Старият Бургас - Гранд хотел "Приморец". Пространството около култовата гемия в частта си към морето е решено ненатрапчиво, като преходът към алеите и зеленината на Морската градина е незабележим. Подобен е и подходът към зоните на Стария Бургас и Морската гара, което отрежда на възкресения дървен кораб ключово място при реализирането на зоната за обществен достъп до транспортния възел, обединяващ трите видове превоз - железопътен, автобусен и морски.
Новата европейска визия на Бургас предвижда градът да се отвори към морето, да се изградят пасажерските и яхтените пристанища, край които да кипи живот. Само след година в този район ще се отвори алеята, по която гражданите и туристите на Бургас ще стигат до и от пристанището. Освен, че там ще акостират големите криузни лайнери, ще има и яхтено училище, което ще работи целогодишно. "Старата Фрегата" ще грейне с цялата си прелест, за да допълни по прекрасен начин този ансамбъл, съчетаващ миналото и традициите с бъдещето и модерното лице на морския Бургас.