Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учен нарязал ръката си заради експеримент

Ключови думи: Хенри Хед, ръка, нервна система, въстановяване, експеримент, протопатическа, епикритическа

На какво ли не са готови хората, отдадени на науката в името на нейното развитие. Популярен пример за крайна отдаденост е този с английския  невролог и невропсихолог сър Хенри Хед (1861-1940). Той е известен с революционни изследвания, свързани с изучаването на  уврежданията на нервите.

Експериментът се състои в следното: той прерязва нервите на собствената си ръка, а след това  години наред внимателно записва в бележника си как  в  увредения крайник постепенно се връща чувствителността.

Преди това при Хед многократно попадали пациенти с нараняване на периферните нерви. Въпреки това, тъй като тези пациенти били без медицинско образование  и не владеели специфичната терминология, те не можели ясно и подробно да опишат усещанията си. Затова никой не  успявал да схване процеса на възстановяване на тези пациенти в една последователна и точна от научна гледна точка картина.

Според думите на учения „скоро стана ясно, че много от наблюдаваните факти ще останат без обяснение, ако не се направи по-задълбочен и продължителен експеримент. Такъв експеримент не може да се прави с болен. Очевидно е, че е  най-добре е да се наблюдава  развитието този процес лично върху мен. “

Така,   след като решил, че няма алтернатива, Хед помолил своя колега да  направи срез на ръката му и да прекъсне нерва на ръката му. След това, през следващите пет години,  той наблюдавал постепенното възстановяване на чувствителността си.

В периода между 1903 и 1907 г. Хед, заедно с  колегата си д-р Уилям Ривърс с тази наранена  ръка провежда 167 експерименти.

В резултат, Хед открил две анатомично обособени  симпатикови нервни системи, свързани с два вида чувствителност: протопатическа и епикритическа. Тези две системи, както се оказва, се възстановяват от наранявания с различна скорост.

Протопатическата чувствителност е по-груба и примитивна – това е когато почувствате,  че нещо ви допира, но не може да кажето точно къде и с какво усилие. Епикратическата чувствителност е отговорна за начина, по който ние чувстваме  допира.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Стана инвалид, минах през всички кръгове на ада Жени Калканджиева разказва за трудностите Губи майка си на 14 години и се налага да пее в заведения, за да изкарва прехраната си Обучава се две години в школата към драматичен театър "Стоян Бъчваров“ в родния си град
Почина известен бизнесмен Опелото ще бъде на 19 април, в 13.00 часа в параклиса "Архангел Михаил", а погребението - в 14.00 часа . bTV намериха заместничка на бременната Натали Трифонова Заради бременността мюзикълът на Пловдивската опера "Продуцентите“, в който Натали има главна роля, падна преждевременно от афиша броени дни след премиерата в края на март
"Чат Джи Пи Ти" постави точната диагноза на дете с рядко заболяване, 17 лекари не успяха Кортни – майката на четиригодишния Алекс – търсила причината за постоянните оплаквания на сина й в продължение на повече от три години Влиза в любимо шоу Гледаме обичания актьор Зомбори тази неделя по Би Ти Ви
Рождената дата показва кога и в какво настъпва повратната точка Ето как Невиждани цени на горивата от 3 години заради митата на Тръмп Очаква се те да тръгнат нагоре, прогнозира Димитър Хаджидимитров
Иска да се върне във футбола, а е на 71 г. Феликс Магат е бивш треньор на Красимир Балъков Най-мрънкащите зодии Те постоянно се оплакват
Бивш депутат от ГЕРБ се сгоди за новата си изгора Актьорът Евгени Будинов отново слага брачния хомот Въпрос от "Стани богат" за 200 лв. препъна мениджърка два пъти Милена Петрова се подхлъзна жестоко, но Ники Кънчев й подсказа