"Алфа Рисърч": Удряме дъното, 30% от българите ще гласуват
Седем политически сили влизат в 51-вия парламент според последното проучване на агенция “Алфа Рисърч”, но повече от половината българи не вярват, че ще се състави редовно правителство. Проучването е направено в периода 18-24 септември и реализирано със собствени средства на агенцията. То е направено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна, чрез пряко стандартизирано интервю с таблети.
Седми поред избори идват със седем политически сили в парламента. Върви процес на непрекъсната фрагментация на политическото пространство, на нарастващата апатия, отчуждение на хората и нежелание да се гласува. Това коментира пред Euronews Primetime социологът Боряна Димитрова от агенция “Алфа Рисърч”.
Хората отиват до урните, гласуват, но поредните парламенти завършват безплодно и без осъществяване на основната им задача – излъчване на правителство и реализация на управлението на страната, предава lupa.bg.
По думите ѝ поредните избори се осъществяват в обстановка на нарастваща тревожност и демотивация на хората.
Към момента ние регистрираме около 30-31% убеденост на хората да отидат до урните, което е с 3-4% по-малко, отколкото на изборите преди няколко месеца. Това е първият много сериозен проблем – ще отидат ли избирателите до урните и каква картина може да се получи в парламента при положение, че все по-малко гласове са необходими на което и да е екзотично образувание да прескочи бариерата от 4%.
“Алфа Рисърч” регистрира седем партии на старта на кампанията, като те са с относително висока вероятност да присъстват в следващото Народно събрание.
Първо място според агенцията заемат ГЕРБ-СДС с 24%, а битката за второто място ще бъде между ПП-ДБ с 14,4% и „Възраждане“ с 14,2%.
Като една от големите Боряна Димитрова определи случващото се с разцеплението в ДПС. Към момента данните на “Алфа Рисърч” показват, че има високи шансове и двете крила да прескочат бариерата. Около 7,9% от гласовете ще получи коалиция "Алианс за права и свободи" (крилото около Ахмед Доган), а 6,1 ще вземе „ДПС-Ново начало“. 6,3 на 100 от гласовете ще получи БСП, а ИТН – 5,4%.
Малките партии и тези които купуват гласове ще спечелят.
Да добавя само, че атлантикът Соломон Паси и евроатлантикът Александър Йорданов подкрепиха Луканов да няма лустрация на БКП секретарите и ДС.
Факт.
Тази закономерност се срива и продължава да се срива към своя закономерен финал, защото е мъртвородена. А е мъртвородена, защото е изкуствена и прикрива реалното разпределение на ресурсите и на властта.
А което е най-важно, тя не представлява реални фундаментални интереси на големи социални групи в българското общество. Тук идва и четвъртото нещо, тя не може да представлява такива по определение, защото просто я няма.
Българското общество е общество каша, времената се връщат в една отминала епоха на феодализъм. Аз за това смятам, че в България демокрацията е само обещана и е нарисувана на стената. Българската политическа система е профеодална, силно обвързана със всякакви родово, племенно, кръвосмесителни, кланови и съсловни зависимости. Режими от рода на нашия политически режим НЕ МОГАТ дори да бъдат реформирани.
Тази българска политическа система може да бъде само демонтирана, и то много внимателно, за да не се срути и да затисне всички. Това са режими от периферен пиратско-компрадорски тип. Те могат да живеят дълго, a могат и да се срутят изведнъж и някак неочаквано. Това е така, защото режимите не разчитат на никаква ВЪТРЕШНА легитимност. Една система, която е нелегитимна, не може да живее пълноценен живот. Тя се феодализира и почва да регресира. За съжаление, българските елити нито веднъж досега, в новата история на България не са случили на вярно геополитическо решение. България за пореден път избра неправилната страна на историята. Значи, защо това всичко да е важно за България? Работата е там, че България е важна, този път не като население, а като територия, защото се знае, че българската територия е геополитическата ключалка на Балканите. А който контролира Балканите има огромна роля над контрола на Източна Европа. А според Голямата геополитика - който контролира Източна Европа, контролира Евразия, а оттам и целия свят.