Собственици на имоти в "Каваците" край Созопол искат Подробен устройствен план
Община Созопол разработи предварителен проект на Подробен устройствен план - план за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ) на местността „Каваците“. Той е изготвен съобразно предвижданията на действащия Общ устройствен план и без да се засягат пясъчните дюни, разположени извън морските плажове „Каваците - Север и Юг“. Проектът на Общината бе представен на обществено обсъждане днес, след като собственици на имоти в местността са подали няколко подписки и молби за изготвянето му и за изграждане на подходяща инфраструктура, съобщи БНР .
В предварителния проект на Подробния устройствен план се създава градоустройствена основа за урбанизиране на част от територията на местността, обясни кметът на Созопол Тихомир Янакиев. „Бях поел ангажимент да приключи този хаос в к-г “Каваците“ и вие да използвате пълноценно своите имоти. Днешното обсъждане е още една стъпка към това", каза той.
Общият процент, който Законът допуска за всяка една администрация за отчуждаване на имот е до 25%. Проектантското бюро разработило този план предвижда процентът за отчуждаване за инфраструктура от имотите на собствениците да е 12-13, което е два пъти по-малко, обясни при общественото обсъждане архитект Радост Георгиева от Общината:
„Това е горната част на плажа, която според ОУП е отредена за сгради да отдих и курорт, т.е. за хотели и за жилищни сгради, ако някой възнамерява някога да си застои имота. Тази територия попада в две зони, съгласно Закона за Черноморското крайбрежие - Зона „А“, която е с по-малки параметри за застрояване, защото е в близост до морето, както и Зона „Б“.
Ще бъдат отнети в тези 12-13% равни части от всички ваши имоти, които попадат в обхвата на този ПУП, за да може да се изгражда инфраструктура и улици.“
Последваха въпроси и коментари от страна на присъстващите собственици на имоти в местността Каваците:
„Добре е да се прецизира собствениците на имоти да бъдат равнопоставени, а не едните да бъдат ощетени"
Ако имаме нужда от корекция за имота къде можем да направим това?"
"Нека да бъдем активни и да изберем кое е най-доброто за нас, защото ще бъде в наша полза“
Предстои в рамките на 7 календарни дни в Общината да се приемат предложения за корекции или писмени възражения на собствениците. След това ще се очаква Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), уточни архитект Георгиева. Тя допълни, че хората решават дали този план ще се реализира.
Всъщност има и няколко специфични правила, в случай ще се застроява. Като например - задължително паркиране в имота, цветовата гама на строителството да е съобразено и да има озеленяване.