Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

OpenAI се превръща в корпорация с цел печалба

Ключови думи: open ai, chat gpt, Корпорация, печалба

Разработчикът на ChatGPT – OpenAI, работи по план за преструктуриране на основния си бизнес в корпорация с общественополезна цел и реализиране на печалба, която вече няма да бъде контролирана от борда на директорите на нестопанската организация, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източници. Ходът ще направи компанията по-привлекателна за инвеститори.

Неправителствената OpenAI ще продължи да съществува и да притежава миноритарен дял в компанията, казват източниците. Ходът може да има отражение и върху начина, по който компанията управлява рисковете от изкуствен интелект (AI) с нова управленска структура, предава investor.bg.

Главният изпълнителен директор Сам Алтман също ще получи акции за пръв път в новата компания, чиято оценка може да достигне 150 млрд. долара след преструктурирането, като то цели да премахне и ограничението за възвръщаемостта за инвеститорите, добавят източниците, поискали анонимност заради частния характер на информацията.

„Оставаме фокусирани върху изграждането на AI, който е от полза за всички и работим с нашия борд на директорите, за да гарантираме, че сме най-добре позиционирани, за да успеем в тази мисия. Неправителственият [елемент] е основен за нашата мисия и ще продължи да съществува“, заяви говорител на OpenAI.

Подробностите за предложената корпоративна структура подчертават значителните промени в управлението, които се случват зад кулисите на една от най-важните AI компании. Планът все още се съгласува с юристи и акционери и сроковете за приключване на преструктурирането остават несигурни, твърдят източниците.

Основана през 2015 г. като организация с нестопанска цел за изследвания в областта на изкуствения интелект, OpenAI добави през 2019 г. юридическото лице с нестопанска цел OpenAI LP като дъщерно дружество, осигурявайки си капитал от Microsoft за финансиране на изследванията.

Заедно с успеха на ChatGPT, пуснат в края на 2022 г., оценката на OpenAI скочи от 14 млрд. долара през 2021 г. до 150 млрд. долара в обсъждания нов кръг от конвертируем дълг, привличайки инвеститори като Thrive Capital и Apple.

С премахването на контрола от страна на организацията с нестопанска цел OpenAI би функционирал по-скоро като типичен стартъп – ход, който по принцип се приветства от инвеститорите, вложили милиарди в компанията.

Това обаче може да породи и опасения от страна на общността за безопасността на изкуствения интелект относно това дали лабораторията все още се управлява достатъчно добре, за да държи себе си отговорна в създаването на AI, след като по-рано тази година тя разпусна екипа, фокусиран върху дългосрочните рискове от AI.

Не е ясно колко капитал ще получи Алтман. Той вече е милиардер от многобройните си инвестиции в стартъпи и в миналото е заявявал, че е избрал да не взема дялово участие в компанията, тъй като бордът се нуждае от мнозинство от незаинтересовани директори, които нямат дял в компанията. Той също така е казвал, че разполага с достатъчно пари и го прави, защото обича работата си.

Новата структура на OpenAI ще прилича на тази на основния ѝ конкурент Anthropic и xAI на Елон Мъск, които са регистрирани като корпорации в полза на обществото - форма на корпорации с идеална цел, които освен печалба имат за цел да насърчават социалната отговорност и устойчивостта.

Преструктурирането се случва и на фона на поредица от промени в ръководството на стартъпа. В сряда трима водещи технически ръководители обявиха, че си тръгват, което е последното от поредицата напускания на ръководни кадри през тази година.

Главният технологичен директор Мира Мурати, вицепрезидентът по изследванията Барет Зоф и главният директор по изследванията Боб Макгрю обявиха напускането си чрез X в сряда следобед.

Базираният в Сан Франциско стартъп за изкуствен интелект преговаря за нов кръг на финансиране в размер на 6,5 млрд. долара, който оценява компанията на 150 млрд. долара, при условие че компанията промени корпоративната си структура.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дядо Коледа под вода - ето къде е атракцията Водолазният клуб в Кий Ларго спази традицията си и членовете му се спуснаха във водите с различни костюми, един от които на Белобрадия старец Заплаха за бомба напълни центъра на София с полиция Униформените казаха, че няма уточнен адрес
Жертвите на кървавия коледен базар станаха четири Очаква се в Магдебург да пристигне канцлерът Олаф Шолц Гигантът „Лидл“ категорично заяви, че повече няма да продава тези артикули, мнозина одобриха Ето кои са те 
Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима Използва ситуацията с Димо Алексиев, за да си вдигне хонорара до небесата А уж Ралица Паскалева се бе обявила в негова подкрепа и щеше да напуска риалитито на Нова тв
Пенсионери цакат скъпотията с майсторлък и домашна зимнина Възрастните хора разчитат на домашните продукти и уменията си да ги приготвят и консервират, така че трапезите им за пранзиците да са обилни  Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Виенската прокуратура я разследва
Зрелищна катастрофа затапи АМ "Тракия", джип се качи на мантинелата в посока Бургас Задръстването на АМ "Тракия" в посока Пловдив започва от Ихтиман е до тунел Траянови врата Пети ден без следа от Ники от Конаре Времето в района става все по-студено, има и вятър и търсенето става все по-тежко
С 12% спадна цената на биткойна Цената му е под 93 000 долара Разделили си 3 000 000 лв. от Гунди Хитрите продуценти Иван и Андрей пак ще изкарат някой лев върху любимец на народа Емил Димитров