Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Киселините – кога се появяват и кога да потърсим лекар

Ключови думи: киселини, флагман, гастроезофагеален рефлукс

Киселините са един от най-честите стомашни проблеми, които повечето хора изпитват поне веднъж в живота си. Те се проявяват като усещане за парене зад гръдната кост, което обикновено се появява след хранене. Макар и неприятни, киселините не винаги са признак за сериозно заболяване. Важно е обаче да разпознаем кога този симптом изисква медицинска намеса.

Киселините са резултат от гастроезофагеален рефлукс – процес, при който стомашната киселина се връща обратно в хранопровода. В нормални условия, мускулът в долната част на хранопровода (долният езофагеален сфинктер) предотвратява навлизането на киселината нагоре. Но когато този мускул отслабне или не функционира правилно, киселината може да достигне до хранопровода и да предизвика усещането за парене.

Кога се появяват киселините?

1. След обилно хранене
  Преяждането може да увеличи натиска върху стомаха, което улеснява връщането на киселината в хранопровода. Това обяснява защо киселините често се появяват след тежки или мазни ястия.

2. Консумация на определени храни и напитки
  Някои храни и напитки предизвикват по-често киселини. Такива са пикантните храни, цитрусовите плодове, доматените продукти, шоколадът, кафе, алкохол и газираните напитки. Тези продукти могат да раздразнят лигавицата на хранопровода или да отслабят езофагеалния сфинктер.

3. Лежане след хранене
  Лежането веднага след хранене увеличава вероятността от рефлукс, тъй като гравитацията не може да задържи храната и киселината в стомаха. Това често води до киселини, особено когато вечеряме късно или легнем скоро след хранене.

4. Затлъстяване
   Наднорменото тегло създава допълнителен натиск върху стомаха, което увеличава риска от киселини. Намаляването на теглото може да помогне за облекчаване на този проблем.

5. Бременност
   Хормоналните промени по време на бременност, заедно с увеличаващото се налягане върху стомаха от растящия плод, също могат да доведат до поява на киселини.

6. Стрес и тревожност
   Стресът може да повлияе на храносмилателната система и да предизвика киселини. Психическото напрежение влияе на храносмилателните процеси, като забавя движението на храната в стомаха и увеличава производството на стомашна киселина.
Кога да потърсим лекар?
Макар че киселините често са временно явление, има случаи, при които консултация с лекар е наложителна:
1. Чести киселини (повече от два пъти седмично)
   Ако усещате киселини редовно, това може да е признак на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Това хронично състояние изисква лечение, тъй като продължителното излагане на стомашна киселина може да увреди лигавицата на хранопровода и да доведе до язви, стеснение на хранопровода или дори предракови изменения.

2. Усещане за болка в гърдите
   Ако усещате болка в гърдите, която наподобява киселини, но е съпроводена с изпотяване, задух, гадене или болка в рамото или ръката, това може да бъде признак на сърдечен проблем, като инфаркт. В такъв случай трябва незабавно да потърсите спешна медицинска помощ.

3. Трудности при преглъщане или усещане за буца в гърлото
   Постоянните киселини могат да причинят възпаление на хранопровода, което да затрудни преглъщането. Ако изпитвате затруднения или болка при гълтане, трябва да се консултирате с гастроентеролог.

4. Повръщане на кръв или черни изпражнения
   Тези симптоми могат да бъдат признак за по-сериозно състояние, като язва или кървене в стомашно-чревния тракт, което изисква спешна медицинска намеса.

5. Отслабване без видима причина
   Необяснимата загуба на тегло в комбинация с киселини може да бъде свързана със сериозни стомашни заболявания и изисква преглед от специалист.
•    Какво можем да направим?
•    За да намалите появата на киселини, можете да промените някои ежедневни навици:
•    Яжте по-малки порции храна.
•    Избягвайте лягането веднага след хранене.
•    Ограничете приема на храни и напитки, които провокират киселини.
•    Поддържайте здравословно тегло.
•    Избягвайте тютюнопушенето, тъй като то също може да доведе до отслабване на езофагеалния сфинктер.

Киселините са често срещано явление, което обикновено не изисква сериозна медицинска намеса. Въпреки това, ако симптомите се влошават или стават хронични, трябва да потърсите консултация с лекар. Гастроентерологът ще ви помогне да идентифицирате причините за проблема и да предложи лечение, което да предотврати по-сериозни усложнения. 

В медицински център „Света София“ можете да направите консултация с гастроентеролог с направление по НЗОК. Необходимо е единствено да запазите час на телефон 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com

Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор В последните няколко години община Несебър направи значителни инвестиции в инфраструктурата на Обзор Спортна България скърби Отиде си млада баскетболна надежда
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо? Жената, с която живее, го заварила същата нощ да пише на бял лист Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент
Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио "Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин
Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба" Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми  Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени