Раздели обществото на чалгаджии и културтрегери
„Цялото ни общество се раздели на чалгаджии и културтрегери или т.нар. жълтопаветници. Ядрото ни като народ е доста пропукано. Това си пролича след завършека на този невероятен мач, който двама страхотни спортисти поднесоха на нашата българска публика. Всичко, което се случи след това, отново ни показа в тази ситуация – разделени“. Това каза пред БНР попфолк певицата Камелия.
Коментарът ѝ бе във връзка с демонстративния мач между тенисистите Григор Димитров и Новак Джокович, приходите от който са в помощ на деца в неравностойно положение. Фокусът на благотворителното събитие обаче беше изместен, а DJ Мартен се превърна в най-обсъждания участник, след като по време на мача отказа молбата на Джокович да пусне песента „Луда по тебе“ на попфолк певицата Камелия.
„Една малка група се надигна, нападна голямата група и започна да я учи как трябва да се правят нещата, каква музика трябва да се слуша, къде трябва да се пуска и т.н. Това този път лъсна. Благодарение на Ноле, това нещо доста гръмна този път“, продължи тя. И подчерта, че всеки носи своята отговорност. Себе си тя определи като отговорен човек и посочи: „Живея така, че първо на мен да нося радост и да нося отговорност за действията и решенията си, без да преча на околните“.
Камелия сподели, че е откликнала с радост на поканата. По думите ѝ първоначално идеята е била да изненада Ноле в залата. Тя обаче се е осуетила. А за мача и отказаната песен за Джокович изказа мнение: „Това, че помоли и му беше отказано, не го спря и той продължи. Залата реагира. За съжаление обаче, у зрителите остана една горчилка. Имаше гаф – ние не уважихме госта си. Всеки бърка, няма безгрешен човек. Въпросът е да се учим от тези грешки. А ние стоим на едно място винаги и все е виновна чалгата“.
„Чалгата за мен е поведение, тя е постъпка, тя е неносенето на отговорност, навлизането в пространството на другия, налагането на лично мнение върху хората, чалга е да кажеш на някой според теб какво е правилно и да се опиташ да му го наложиш. Попфолкът е музика. Масовата музика, която се слуша е попфолк. Това никога не може да бъде изкоренено от българския нрав и българската емоция. Това е българинът“, коментира попфолк изпълнителката.
Всеки уважава своята си музика, единствено при нас има такова разделение, отбеляза още Камелия, като подчерта, че още от първия ден, откакто пее, я съпътства това разделение.
Според нея тази ситуация е показала, че в обществото имаме проблем: „Нямаме емпатия. Не уважаваме другия човек – какво обича или харесва. Това е проблем, национален. Това се предава на децата ни“.
Тази ситуация ни показа за пореден път, че имаме много сериозни обществени общонационални проблеми, категорична бе Камелия. Според нея ако не сме единни, не вървим по правилния път.
Прочети Уикипедия: Жанрът е забранен като упадъчен през социализма, като популяризирането му в България започва с песните на Хисарския поп от 1980-те и се засилва след промените от 1989 г. и появата на оркестър „Кристал“.
А същността му: Попфолкът, наричан още чалга, а в академичната литература и етнопоп,[1][2] е музикален стил от България. Стилът съчетава български, арабски, турски, гръцки и цигански мелодии. Характерни за него са повтарящите се музикални и танцови ритми.
Т.е. ако до 1989 г. и то най-вече в Западна България се е слушала сръбска музика, то нашето поколение, закърмено с песните на Елвис Пресли, Бийтълс, Ролинг Стоунс, Лед Цепелин, Юрая Хийп, Дийп Пърпъл, Назарет, Бляк Сабат, Щурците, НИКОГА НЯМА ДА СЛУШАМЕ ТАЗИ МУЗИКА ЗА ХОРА, възпитани в най-ниски страсти!
Спрете да ни я насаждате!