Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Точно 100 години след първия учебен ден: 4 български братчета станаха хит в България

Ключови думи: първи учебен ден, история, социални мрежи, фурор

Снимка на 4 деца отпреди сто години предизвика фурор във Фейсбук. Правена е през 1924 година в село Ръжево Конаре, което е в в община Калояново, област Пловдив. 4 деца вперили поглед във фотографа на първия учебен ден преди толкова развълнуваха мрежата, че се изписаха хиляди коментари.

Три от децата са с цървули, а едното е босо, но държат здраво и уверено букварите си, пише petel.bg. Снимката скоро бе разпозната от наследниците на тези деца.

Ето какво пише Тодор Семков:

"Най-малкият на снимката се казва Спас Лесов мой прадядо ,а останалите трима са неговите братя Есьо и Кольо на последния не помня името. Когато са ходили на училище са си сменяли обувките един друг. Спас става учител по български и литература както и издава история на родното си село Ръжево Конаре и стихосбирка Земя и песен. Снимката е от личния му архив, който той завеща в последствие на държавен архив и почерка на снимките е негов.

Според думите му приживе са били тежки времена, но българинът е държал много на образованието на децата си. "Книгата на Спас Лесов се казва "От миналото до наши дни. Историческо изследване на Ръжево Конаре" 

В своето историческо изследване за Ръжево Конаре местният учител и писател Спас Лесов също споменава легендата за баба Черна с нейния род Черневи, която бягала от турски преследвания, като обаче я оборва с изявление от 1968 година на един от съвременниците на ранните дни на селото, роденият през 1881 година и починал през 1970 година член на рода Черневи Тодор Иванов Чернев (Караиванов), който отхвърля историята за баба Черна и свидетелства за история на дядо си, роден през началото на 19 век, че основател на селото е Димитър Чернев от гр. Златица.

Тази версия добива местна значимост през 1969 година след кореспонденция между Общинския комитет на БКП в Ръжево Конаре и Градския народен съвет в Златица, след която новата версия за основатели на селото става да се приемат хора от рода Черневи от Златица поради наличието на еднакви имена в двата рода (ръжевоконарския и златишкия) с продължителна хронология, както и запазените спомени у златишките Черневи за бягство от турски потисничества в Ръжево Конаре и отново връщане на потомци в Златица.

Спас Лесов също предлага своя версия за основаването на селото, като проучва различни писмени документи от периода 15 – 17 век, в които селото не се споменава, и стига до заключението, че:

„... селото не е съществувало до средата на 17 век, а първи жители тук, т.е негови основатели са били няколко (5 – 10) български семейства – турски коняри от неизвестни селища, някаква група от (...) привилегировани рая, наричани войнуци за разлика от войниците турци.“

Според местна легенда оригиналното местоположение на селото е било на мястото на днешните оранжерии. Там конярите гледали конете си, но по-късно, преселвайки се на мястото на днешното село, те запалили тогавашния си дом – поради което и до днес местността там се нарича Изгорелите саи.

Първото ТКЗС в България е учредено в Ръжево Конаре, като Георги Димитров лично приел да стане негов патрон. Ръжевоконарският писател Спас Лесов споменава за любопитна история с китайска делегация, разказана по време на честването на 100-годишнината на училището през 1966 година.

Голяма китайска делегация от 160 души пристигнала в селото, за да разгледа ТКЗС-то. Тогавашният директор на училището, който бил начален учител, човек на властта и не като „по-високообразованите безпартийни“, цяла седмица упражнявал преди учебните занятия всички ученици да скандират лозунги и приветствия на китайски език в чест на Мао Цзъ Дун. Хората от махалата се чудели какво е това лаене. Изсъхналите цветя в училищната градина били подновени с донесени от учениците домашни саксии, които заровили в земята. Тази фалшификация била обаче лесно забелязана от водачката на делегацията, зам. министърка на просветата, която ядливо-шеговито подхвърлила: „Добре сте – като за гости!?“

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Иззеха анаболни стероиди за над 500 000 лева в Студентски град Месечно от схемата са печелени около 120 000 лева Какво се случи с нея? Изчезнала е безследно 
Кметът Николай Димитров: Равда има най-дългия туристически сезон в община Несебър Равда и Несебър вече се възприемат като едно цяло – туристите трудно могат да направят разлика между двете селища благодарение на унифицираната инфраструктура, отбеляза градоначалникът Лоша новина за великденската салата Пълна е с нитрати 
Този празничен Великденски козунак на плитка стана любим на синовете ми и дори свекървата ме похвали Сложих шипков мармалад в козунака и у дома са във възторг Ситроен потегли сам и помете в гръб бургазлийка до център "Мадика" Жена влезе в болница, след като...
Мая Манолова разпродавала дрехите си в интернет Закъсала ли го е финансово бившата омбудсманка, питат в социалните мрежи Агнешкото стана празничен деликатес, внасяме яйца на поразия За една година сме произвели малко над 6000 тона агнешко месо
Защо си сложи вентилатор между краката Имах чувството, че се задушавам в костюма, който беше от дупанперд, признава победителката от последния епизод на Капките Младеж умря след луда нощ в Тайланд Препил е с лош алкохол
Радостин Василев с коментар за вота на недоверие Ето какво коментира лидерът на МЕЧ В Бургас ще се състои среща в памет на жертвите от атентата в "Света Неделя" Днес се навършват 100 години от най-мащабния терористичен акт в историята на България