Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

По-късен старт на часовете: Защо е по-добре

Ключови думи: късен старт на часовете, ползи, вреди

Започват училище с час и 15 минути по-късно, учат същото за по-малко време и се чувстват по-добре от преди: двайсетина училища в Дания тестват по-късен старт на часовете. И всички са много доволни, пише Deutsche Welle. Какви са предимствата?

За 13-годишната Лина от Копенхаген от година насам будилникът звъни по-късно - седмокласничката вече започва училище не в 8:00, а в 9:15 часа. И тя не е единствената.

В нейното училище класовете от седми до девети тестват по-късен начален час на учебните занятия. Лина и повечето ѝ съученици са възхитени:

"Чудесно е, че уроците започват по-късно, защото така можем да поспим малко повече. Мисля, че това ме прави по-концентрирана, а така научавам повече", казва ученичката пред германската обществена медия АРД.

"По-малко стрес и нерви"

Не само учениците са доволни от новата концепция. Директорът на училището Кенет Халгрен казва, че преди, когато училището е започвало по-рано, в първия час тийнейджърите са присъствали само физически - мозъците им още са спели. За преподавателите това е било много изтощително, уверява директорът, цитиран от германската медия.

Днес е друго: "Учениците са много по-отпочинали, когато идват на училище - не са стресирани, уморени и намръщени. Разговарят помежду си по-интензивно и са в добро настроение. А това прави и учебните занятия по-приятни", казва Халгрен.

Общо двайсетина училища в Дания експериментират с по-късния старт на часовете. Те аргументират с изследвания, според които хормоналният баланс при младите хора е такъв, че сутрин просто им трябва повече време да се събудят.

Ролята на кортизола

Изследователката Катрин Вимелман от Центъра за детско здраве в Копенхаген обяснява: "Преди да се събудим, отделяме кортизол, наричан още хормон на стреса, който ни събужда и ни подготвя за деня. При тийнейджърите този хормон се освобождава по-късно". Изводът: мозъкът на подрастващите функционира по-добре, когато активността му започва по-късно през деня.

Въпреки че започват с час и 15 минути по-късно, часовете приключват по същото време, както и преди, обяснява директорът Кенет Халгрен. Двама учители поемат уроците, като така учениците научават същите неща, но за по-малко време. От това са доволни и децата, и учителите, и родителите, се казва по-нататък в репортажа на АРД . "Нашите проучвания показват, че не се учи по-малко в резултат от скъсеното време на учебните занятия. А учениците се чувстват много по-добре, което за нас е най-важното в случая", казва училищният директор.

Експериментът в неговото училище е възможен, защото става дума за частно учебно заведение. На държавните училища в Дания не им е позволено да съкращават учебния ден просто така. От тази учебна година обаче няколко държавни училища също изпробват по-късния начален час на часовете.

В началото е имало и притеснени родители, признава училищният директор Кенет Халгрен. Те се опасявали, че тъй като тръгват рано за работа, децата им ще трябва да се оправят сутрин сами за училище. Кенет Халгрен обаче вижда в това нещо положително - според него така подрастващите се учат на самостоятелност.
 

3
Коментара по темата
3.
Айде,
17.09.2024 06:16:50
айде. Отпреди Освобождението децата са можели да стават рано и да се учат, че и доста по-добре от сегашните, тези не могат. Те после и да работят няма да могат, нито ще искат. Целта е да се отглежда какво - лениви, тъпи и безотговорни консуматори, зомбита и от "социалните" мрежи и ИИ. Много удобничко за NWO.
2.
Защо
17.09.2024 06:11:57
Изобщо не е добре за тук - работещите родители как ще си водят децата на училище? Понеже бабите вече не се пенсионират на 55, нито дядовците на 60. А с учещите на две смени как? В България подобни нововъведения могат да се предлагат единствено от "Заедно в час" или друго американско НПО, понеже техните енпеошнички нямат работно време, нито някога нещо реално са работили. Хрантутят се от US грантове.
1.
EХО
16.09.2024 16:20:47
Браво! А тук в 07.30ч.започва първи час!Дете в шести клас.Ляга вечер в 21часа става в 06часа!
  Добави Коментар
Слагат близо 300 нови камери по пътищата, ето къде ще са Идват нови глоби за шофьорите Това са най-преданите зодии Те никога няма да ви измамят
Свръхлека и Прецизна: Анализ на Benelli Lupo Alpha Тази карабина е за сериозни ловци Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Микроби като Staphylococcus aureus и E. coli са особено опасни за децата
Тази супер звезда почина едва на 17 години Уби я рядко заболяване  Болничен по време на празници: Какви пари ще ви изплатят Много е важно да знаете, че НОИ изплаща само работните дни
Добавям това във водата, докато варя яйца и те стават безупречни Така няма да се напукат и белят по-лесно Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница За щастие, човекът е без опасност за живота
„Жанет“ се включи с много ниски цени в кампанията на Министерството на земеделието „Великденска кошница“ Инициативата има за цел на осигури достъпни продукти за всеки дом, без компромис в качеството След като микробус потъна в Дунав: Очаква се МВнР да потвърди има ли загинал българин Зловещият инцидент се случи в северната ни съседка, по първоначални данни 53-годишен сънародник е загубил живота си
Бургазлия пак пристъпи закона Криминално проявен и осъждан мъж задигна маркови слънчеви очила Какви са нагласите на работодателите в България? В Бургас се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители