Зачестиха сигналите за остри миризми в Бургас, има ли проблем?
Зачестиха сигналите за остри миризми за Бургас, но не се знае кой е източникът. Това стана ясно на извънредното заседание на Комисията по опазване на околна среда, земеделие и храни към Общинския съвет.
На нея бяха поканени представители от Регионална инспекция по околна среда и води, Регионална здравна инспекция, Община Бургас, „БМФ Порт Бургас“ АД,„Пристанище Бургас“ ЕАД, „Лукойл Нефтохим“ АД, Изпълнителна агенция „Морска администрация“, общински съветници и граждани.
По време на заседанието, което продължи 2 часа, бе направен анализ на причините и факторите, довели до тези миризми. Институциите представиха подробна информация за проведените проверки и резултатите от нея.
„Комисията не е компетентен контролен орган, но сме орган, който може да изисква разяснение на ситуацията, за да дадем адекватна информация на гражданите, които се вълнуват и са видимо притеснени от случващото се“, каза председателят Стоян Грозев в началото на дискусията.
Най-интензивни са били сигналите през месеците юли и август, обясни директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов. Той увери, че всеки един от тях се проверява, като се изпращат групи, които обхождат всички възможни точки. Не са предприети действия за определяне на административни актове, тъй като нарушител не е установен. До този момент няма доказателство, че източникът на миризмите е разтоварването от танкер на в морето, стана ясно по време на дискусията.
„Проверяваме всички точки, за които получаваме сигнали за неприятна миризма. Посетени от наши инспектори на място са и корабите, когато се извършва товаро-разтоварване на петролни продукти. Не е установено какво точно причинява миризмите. Миризмите са неприятни и будят тревога. Трябва да бъде внесено спокойствие, няма опасност за здравето им“, увери директорът на РИОСВ, след което допълни:
„Темата е много сериозна и трябва да действаме много прецизно, не можем да си позволим свободно тълкуване. Рано или късно причината ще бъде ясна и тогава ще вземем всички необходими мерки“, каза още Маринов.
Сигналите най-често са били от райони в близост до крайбрежието, което означавало, че източникът на миризмата идва от морето. Според данните, изнесени от Община Бургас, в периода с най-много сигнали, посоката на вятъра е била изток-югоизток.
Проверките са доказали категорично, че те не идват от „БМФ Порт Бургас“.
„За всеки подаден сигнал всеки път от РИОСВ идват на проверка при нас на пристанището. Но нито веднъж не е установено нарушение, тъй като ние спазваме изцяло технологичния процес на преработка, изправни сме. Причината за острите миризми не е „БМФ Порт Бургас“. Всяка година се извършват и по няколко съвместни проверки на всички институции, не са отчетени завишени норми, което е потвърдено в залата и от директора на РИОСВ-Бургас г-н Маринов“, каза Ивелин Наков – юридически консултант в БМФ Порт Бургас.
По време на заседанието на Комисията институциите изразиха становище, че миризмата не е причинена и от старите утайници за нефтени продукти на „Лукойл Нефтохим Бургас“, тъй като не се обработват от месец декември на миналата година.
„Тогава приключи работата по ликвидирането на един от старите утайници с 200 000 кубични метра нефтопродукти. Предстои ликвидацията на още 250 000 кубични метра, но там проектът се финансира от държавата, тъй като тези отпадъци са тяхна собственост“, обясни главният инженер в „Лукойл Нефтохим Бургас“ Николай Новачев. Заедно с него на срещата бе главният еколог Петър Бъчаров, който допълни, че пристанище „Росенец“ също няма как да бъде източник на лошите миризми.
„Резервоарите там са снабдени със системи, които предотвратяват изпарението на нефтопродукти от тях. Процедурата на разтоварване на танкера предвижда той да бъде закачен до твърд тръбопровод, така всички парни фази минават през системата, която ги сгъстява и почистване с активен въглен. Това нещо се контролира непрекъснато от компетентните органи, за да няма емисии. Всяка една газова фаза, която се случва при разтоварване на танкери с нефт и нефтопродукти и съответно товарене с бензин и горива, минават през тази система и газовата фаза бива очистена“, увери експертът.