Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Няма регистрирани случаи на шарка при дребните преживни животни

Ключови думи: преживни животни, зараза, бургас

Областният управител проф. Мария Нейкова свика заседание на Областната епизоотична комисия по повод констатирано огнище на заболяването ,,шарка по дребните преживни животни“ в с. Войника, общ. Стралджа, област Ямбол. Заболяването е установено в животновъден обект, в който се отглеждат 135 овце и не представлява опасност за хората, но при разпространение при животните нанася значителни икономически щети. Започнала е кампания по информиране на кметовете в общините, както и лицата, отглеждащи дребни преживни животни, за клиниката на шарка по дребните преживни животни, спазването на мерките за биосигурност в обектите за дребни преживни животни и задължението им при съмнение за заболяване и/или смъртност незабавно да информират съответния официален ветеринарен лекар.

Предаването на вируса става по респираторен път при близък контакт, но може да проникне и през другите лигавици или наранена кожа. Животните са най-заразни преди появата на неутрализиращи антитела, които се откриват една седмица след развитието на клиничните признаци.

Заболеваемостта и смъртността варират в зависимост от породата, възрастта, щама на вируса, имунитета на животните. По-леко протичане се наблюдава при местни породи животни в ендемични за шарката райони, но по-тежко протичане се наблюдава при млади и стресирани животни, както и при животни със съпътстващи инфекции. Инкубационният период варира от 4 до 21 дни, обикновено от 1 до 2 седмици.

Към настоящия момент в област Бургас няма констатирани болни животни, но институциите взеха решение за превантивни мерки, за да не се разпространи заразата и в региона предвид граничните зони между областите Ямбол и Бургас.

Със Заповед №РД11-2170/04.09.2024г. на изпълнителния директор на БАБХ е обявено първично възникнало огнище на болестта ,,Шарка по дребните преживни животни“. Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза с. Войника, общ. Стралджа, обл. Ямбол. Определена е и 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Недялско, Богорово, Първенец, Люлин, Правдино, Александрово, Поляна, Каменец, Саранско, Тамарино и Леярово, общ. Стралджа, обл. Ямбол; в общ. Средец, обл. Бургас – с. Зорница.

В общините Средец и Карнобат се забранява придвижването и транспортирането на възприемчиви животни и продукти от тях в и към населеното място. Всички дребни преживни животни трябва да се отглеждат при оборен режим. Трябва да се извършват ежеседмични клинични прегледи за шарка по дребните преживни животни и други заразни болести във всички обекти. Суровото мляко добито от дребни преживни животни трябва да се унищожава на място в животновъдния обект или да се преработва в млекопреработвателни предприятия. Забранява се търговията, придвижването и транспортирането на дребни преживни животни. Забранява се организиране на пазари и изложби на дребни преживни животни. Ще се извършват проверки за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на област Бургас. При установяване на нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на собствениците на животните ще бъдат съставени актове за установено административно нарушение, а животните ще бъдат незабавно умъртвени, а труповете унищожени.

На територията на област Бургас през последните 20 години болестта е констатирана в с. Стоилово, община Малко Търново (21.09.2013 г.) и с. Горно Ябълково, община Средец (16.09.2023 г.). През месец август и септември на 2024 г. в Гърция са констатирани 21 бр. първични огнища на болестта.

Шарката по овцете и козите е контагиозно заболяване по дребните преживни животни. То се характеризира с висока температура, генерализирани папули или възли и по-рядко везикули, лезии във вътрешните органи - особено в белия дроб, и смърт. Шарката по овцете и козите е ендемична за Африка – северно от Екватора, Близкия изток, Турция, Иран, Афганистан, Пакистан, Индия, Непал, части от Китай и Бангладеш.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес