ЦИК трябва да вземе трудно решение за ДПС, но съдът ще реши дали партията да я има в бюлетините
Централната избирателна комисия е поставена пред много сложна ситуация от две политически формации, които са устойчиви във времето след промените, каза в „Тази сутрин“ по БТВ председателят на обществения съвет на ЦИК Ива Лазарова, визирайки ДПС и БСП.
Комисията трябва да покаже, че може да работи с полза на избирателите и да осигури спокойното протичане на изборния процес, добави тя.
„Това са вътрешнополитически борби, които ЦИК няма как да предвиди в своята работа. Всеки от членовете на ЦИК е партийно назначен“, изтъкна Лазарова.
„Въпросът след заявлението от страна на Джевдет Чакъров за самостоятелно явяване на изборите е как ЦИК ще се ориентира кой от двамата председателстващи е такъв. Кой от двамата има повече права – дали този, който регистрира партията самостоятелно или Делян Пеевски, който иска да откаже регистрацията. Нужно е да видим какво се е случило на онова събрание на Централното оперативно бюро, да разгледаме протокола, за да знаем има ли изключени и дали двамата представляващи продължават да са си в тази функция, за да може казусът да се разплете“, обясни тя.
Бившият председател на ЦИК Александър Андреев пък каза, че в случая с ДПС ЦИК правилно е взела решението да откаже регистрацията на двете коалиции, в която бе участник една политическа сила въз основа на член 127 от Изборния кодекс. „То може би създаде някакво напрежение от гледна точка, че се забави във времето и всички имаха очаквания. Предстои ЦИК да вземе трудни решения, които няма да удовлетворят която и да било страна“, добави той.
След като водещата Мария Цънцарова изтъкна,че искането за отнемане на регистрация е на парламентарната група и попита дали може Пеевски да иска заличаване, Андреев отговори, че трябва да видим от какво ще се ръководи ЦИК, за да се прецени какви ще са следващите действия.
„Предстои да видим дали някоя от двете фракции ще стигне до Върховният административен съд. Решението трябва да е окончателно. Дори да е изтекъл срокът за регистрация, има време“, заяви пък Ива Лазарова.
Не по-късно от 35 дни преди изборния ден, ако съдът каже, че е валидна, коалицията да бъде регистрирана, каза още тя.