Двама на всеки 100 заразени със западнонилска треска може да получат менингит или енцефалит
От 100 заразени със западнонилска треска 10-15 ще развият някаква клиника и то такава, на която вероятно няма да обърнат особено внимание. Едва един-двама от тях може да развият по-тежките симптоми като менингит, енцефалит, които може да са заплаха за живота. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Според него обаче западнонилската треска няма да направи големи бели, защото не се предава от човек на човек, а това ограничава възможностите на заразяване.
Малко е вероятно и случаите да се увеличат, защото сезонът за масово разпространение на комарите е към своя край.
„Разпоредили сме и през септември да има обработка на всички площи, където се развъждат комари. С понижаването на температурите намалява и броят на насекомите“, заяви доц. Кунчев.
„Това заболяване е сравнително ново, защото една от 40 – 50-те години на миналия век се открива вируса. То става известно на целия свят след пристигането му в Америка през 1959 г. заради масово измиране на птици, което е накарало учените да потърсят причината. Тогава е доказан вируса и му е дадено името. Установява се, че го е имало и по-рано в Африка, но никой не го е диагностицирал“, уточни той.
„Лекарите да си извадят учебниците по тропическа медицина от преди 10-15 години и да прочетат наново всичко, което пише, защото истината е, че като климат вече много се доближаваме до тропичните страни, а не до умерения климатичен пояс“, съветва главният държавен здравен инспектор.
Затова този процес според него ще продължи.
„Между 2 и 14 дни е инкубационния период. Той зависи от това колко вируси ни е предал комарът“, каза още той.