Кметът на Созопол Тихомир Янакиев: Магията на „Аполония“ е безспорна
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев и президентът Румен Радев откриха Празниците на изкуствата „Аполония“.
Пред пълната сцена на Амфитеатъра в Стария град те изслушаха концерта на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски и солист Светлина Стоянова.
"В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм", каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев.
„Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол.
„Не съм предполагал, че ще доживея тази 40-годишнина и радостта ми е безкрайна“, заяви от своя страна основателят на Празниците на изкуствата „Аполония“ проф. Димо Димов. По думите му изкуството е това, което е водило хората в историята на Созопол.
Фестивалът се провежда от 28 август до 7 септември и ще събере едни от най-обичаните български артисти.
Тази година над 75 събития са включени в програмата по отбелязването на кръглата годишнина. "Аполония“ ще предложи културни прояви достойни за най-взискателната публика. Почитателите на българското кино ще имат възможността да присъстват на три премиери - "Клопка", режисиран от Надежда Косева, "Безветрие" и първи епизод на филмовата поредица "Всичко за сина ми", режисирани от Павел Веснаков.
Сред акцентите е и концертът на внуците на именития български композитор Панчо Владигеров, които ще изпълнят негови произведения. По този начин ще бъде отбелязана 125-годишнината от рождението му.
В литературната програма, която ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица талантливи и обичани български автори като Иван Ланджев, Александър Секулов, Захари Карабашлиев, Ани Илков и други. Важно място в програмата заема и майсторският клас по творческо писане с ръководител Георги Господинов.
Творби на Павел Койчев и Греди Асса ще бъдат част от изложбите на празниците на изкуствата "Аполония" 2024.
И нищо ново под слънцето....
Повече да не се повтаря!
Роднина - милиционер, роднина - милиционер, роднина - милиционер и един фатмак за цвят.
Каква комунистическа идилия само!
Не плаща наем на Общината за базата.
От там пък, базата си е същата и неремонтирана през тези 40г.
Но то пък и "културата", която представя "Аполония" е една и съща.
За 40 път Васил Петров, Хилда Казасян ( защото има ресторант там и е под ръка).
Бургаският театър ( за да не плащат приспивания).
Няколко писатели от вестен произход, отново за свеждане разходите на минимум.
Стефан Вълдобрев и Графа.
Но всичко това гарнирано с голяма реклама от БНТ и БНР (командировки на морето). И под вещото ръководство на "Америка за България".
Цени на представленията по 50-60-70 лв..
Каквато ни държавата, такава ти и културата.
Жалък спомен от социализма !