Как да не ни боли като ни вземат кръв, а детето да не плаче? Медицински лаборант Дора Тодорова споделя тайната
Настъпи ли моментът за вземане на кръв за изследвания, много хора независимо дали са мъже, жени или деца започват да се притесняват. И се питат може ли това да стане без болка.
„Всичко е в положителната настройка. Благодарение на нея притеснението изчезва, а оттам и усещането за болка, което очакваме. Аз винаги говоря ведро на пациентите, помагам им да се отпуснат и всичко минава за миг. Вземането на кръв е само една малка манипулация“, споделя винаги усмихнатата Дора Тодорова. Ако посещавате основната лаборатория на „ЛИНА“ в Central park, то със сигурност сте я виждали. Дора е от Бургас, завършила е специалност „Медицински лаборант“ в МУ – Плевен през 2014 г. Толкова е отдадена на професията си, че не може да си представи да я замени с нещо друго.
„След като се дипломирах се завърнах в Бургас. Причините са две – това е моят роден град и аз го обичам, а втората е, че вече знаех какво искам да правя. Още докато карах летните си стажове в „ЛИНА“ реших, че искам да работя тук. И така вече 10 години съм част от екипа, което ме прави много щастлива и удовлетворена“, споделя медицински лаборант Дора Тодорова.
Как се работи с възрастни и с деца?
„Моят съвет към пациентите е да отделят повече време за подготовката за самото изследване и да не мислят толкова за самата манипулация. Например, ако идват за вземане на кръв, е добре това да става сутрин на гладно. Ако водят детето си, то е хубаво да го подготвят психологически. Да му обяснят спокойно къде отиват и, че това е необходимо, за да бъде здраво. Да му вдъхнат усещане, че го водят на безопасно място. Това ще им е в помощ и в бъдеще. Най-важното обаче остава те самите да са спокойни и усмихнати. Децата усещат емоциите на родителите си и се водят по тях. В лабораторията в Central park Бургас имаме специална манипулационна за малчуганите с много играчки и красив звезден интериор. Тук вземането на кръв от пръстчето става с лазерна лансета и едва се усеща“, заявява Дора Тодорова.
Благодарността на пациентите е най-силната мотивация
„Много пъти се е случвало пациенти да ми изпращат благодарствени картички и писма. За мен това е голям жест, защото зная, че в нашето забързано ежедневие е трудно да отделиш от времето си, за да пишеш на човека, който ти е взел кръв, особено когато това е станало преди седмица или месец. Да те помнят с добро е най-хубавото“, споделя още тя.
Различна ли е професията на медицинския лаборант от тази на медицинската сестра?
„Това са две отделни професии, макар и двете да са от направление „Здравни грижи“. И всяка от тях изисква различни познания. В най-общи линии разликата е в това, че ние вземаме кръв и различни проби като носен и гърлен секрет, а медицинските сестри имат грижа към пациентите в болничните отделения или медицинските кабинети“, казва Дора Тодорова.
Професията медицински лаборант неизменно е свързана с вземане на кръв
„Не само пациентите, но и някои от студентите в първите години се притесняват като видят кръв. Истината е, че няма нищо страшно във вземането на проби. Това е начин, по който можем да помогнем на пациента. Затова нека не позволяваме малките ни страхове да ни спират да сбъднем големите си мечти. И тук отново значение има нагласата, с която подхождаме“, категорична е слънчевата Дора Тодорова. В момента тя предава опита, който е придобила, на по-младите си колеги.
„Аз направих първите си стъпки в лабораторията на бул. „Ст. Стамболов“ №132. Там беше моето първо работно място, където колегите ми показаха много неща. Днес вървя уверено и зная, че съм на правилния път. Екипът е чудесен, а лабораторията в Central park – Бургас, където прекарвам най-много време, чувствам като свой втори дом, защото винаги влизам и си тръгвам от нея с усмивка“, споделя Дора Тодорова.
Да си лаборант се изискват не само познания, но и сърце, любов към детайлите и убедеността, че от малката епруветка кръв зависи здравето на пациента.