Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мозъкът пази три копия на всеки спомен

Ключови думи: Мозък, новини, Флагман, как работи мозъкът

Проучване разкри, че мозъците използват три различни групи неврони, за да съхраняват един и същ спомен. Откритието може един ден да помогне за смекчаване на болезнените спомени при хора, претърпели травма. Освен това то напомня за компютърна система, ползваща бекъп (backup) памет, пише NewAtlas.

Изследователи от института Biozentrum на университета в Базел са наблюдавали мозъци на мишки и са проучвали какво се случва, когато се формира нова памет.

Те откриват, че мозъците на гризачите задействат три различни групи неврони, за да запишат паметта. Първите са известни като ранни неврони и се развиват най-рано, докато фетусът расте. В другия край на спектъра са късно родените неврони, които се появяват късно в ембрионалното развитие. Между тях има неврони, които се образуват някъде точно по средата на растежа в утробата.

Изследването с изображения разкрива, че когато новата памет се съхранява в ранните неврони, първоначално е трудно да се възстанови, но с течение на времето става по-трудно за "забравяне".

Копието на паметта, съхранено в късно родените неврони, от друга страна, е много силно в началото, но избледнява с времето до степен, че в крайна сметка става недостъпно за мозъка.

В средата копието на паметта показа по-висока степен на стабилност, отколкото при която и да е от другите невронни групи.

"Предизвикателството, пред което мозъкът е изправен с паметта, е доста впечатляващо", казва Флавио Донато, който е ръководител на изследователската група в Biozentrum. "От една страна, той трябва да помни какво се е случило в миналото, за да ни помогне да осмислим света, в който живеем. От друга страна, той трябва да се адаптира към промените, случващи се навсякъде около нас, както и нашите спомени, за да ни помогнат да направим правилния избор за нашето бъдеще.

С новото си разбиране изследователите успяха да разгледат по-задълбочено как се формират и достъпват спомените. Тук е важно да споменем, че въпреки че изследването е проведено върху мишки, техните мозъци често се използват в неврологията като заместител на нашия собствен. Като се има предвид това, изследователите смятат, че работата им може да има последици за лечението на хора, които са били увредени от травматично събитие.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тръмп представи любопитна "златна карта" Визираната представлява билет за безсрочен престой в САЩ Земетресение от 4,3 по Рихтер разлюля... Тайван
Голям протест в Плевен Граждани се бунтуват след трагичната смърт на Сияна Огнен ад край София, камион се запали Временно движението в аварийната и активната лента в посока Варна се ограничава
Делото "Цалапица": 15 години затвор при строг режим за Бизюрев Той беше признат за виновен, че умишлено е умъртвил 24-годишния Димитър Малинов Пловдивчанка показа голяма смелост в "Стани богат" Тя игра силно, но спечели само 2 бона
Дърво се стовари върху бус с арестанти В София Получи огромно признание Ще свири мач на Роналдо
Всяка събота задължително правя за закуска македонска комат баница Рецептата е елементарна, а само от уханието мигом огладняваш, пък опиташ ли - няма спиране Ученик си поръча голямо количество вейпове от Полша, полицията го хвана с пратката (СНИМКА) Направената химична експертиза показва, че течността във вейповете е с основно съдържание на никотин
Сексапилната Тоби и Владов – нова любов се заражда в Хелс китчън? Готвачът от Норвегия стартира с едва 10% шанс за сърцето на красавицата, но помогна много в отбора на червените и акците му скочиха Ето защо слагам фолио във вряща вода Ще ми благодарите за този трик