Невиждана от 90 години жега и засушаване са сред причините за недостига на вода в България
Сериозното засушаване е основна причина за недостига на питейна вода. 2024 г. е третата поред суха и гореща година, а този юни е бил най-горещият за последните повече от 90 години. Водните количества в Северна България отчитат 87% спад в сравнение с миналата година. Това стана ясно по време на среща на министрите на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова, на околната среда Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на икономиката д-р Петко Николов, на която бе обсъден проблемът с безводието.
В нея участваха и ръководствата на Националната електрическа компания, Електроенергийния системен оператор, „Българския ВиК холдинг“ ЕАД, зам.-министри и експерти от министерствата.
Обсъдена е ситуацията с наложените водни режими в населените места. Отчетено е, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите.
Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година. Месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца. В резултат на това има спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година. Намаление на обемите се отчита и на останалите водоизточници. Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи.
За справяне с проблемите и за свеждане до минимум на негативите за населението, продължава работата в авариен режим на всички държавни структури в координация с местните власти. Създава се работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е и своеобразен координационен център, за да се постигне по-голяма ефективност на общите усилия на институциите. Тя ще набележи както краткосрочни, така и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. Работната група ще има за цел да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряването на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени в следващите години. Ще бъдат анализирани и необходимите законови промени, тъй като водоснабдяването е стратегически сектор и част от националната сигурност. Ще се обсъди и изработването на цялостен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.
Обаче потърсете кои придоби права върху подземните води..
Наистина има голям спад в кладенците. Все е било, ама като сега - не.
Нали изсякоха дърветата във вододайните зони? Туризъм "развиват".
И по- голяма суша ще става, уви!
Бетон, сеч, бетон, неглижиране на наличната зелена маса, бетон, .....
Богатите държави си имат геоинженерин и си моделират локално климата. Но, на Земята живеем в затворена система като в преспапие и избутаните отнякъде горещи, въздушни маси, все някъде се застояват. И това някъде е където няма съпротивление.
До преди около 800 години, Европа е била предимно гориста. Сега: магистрали, бетон, модернистични зеленийки и все по- малко гори.
В България има 600 минерални извора, подземни реки, язовири и вода колкото искаш. Реки да не говорим.