Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Перспективата за втори мандат на Тръмп принуди ЕС най-накрая да се заеме с търговията

Ключови думи: втори мандат, тръмп, европейски съюз, търговия

Ако ме излъжат веднъж – срам за тях, ако ме излъжат два пъти – срам за мен. Първото президентство на Доналд Тръмп нанесе сериозни щети на програмата за свободна търговия на Европейския съюз (ЕС). Тъй като той отново се бори за президентския пост и заплашва да стане още по-твърд, ако спечели изборите през ноември 2024 г., Брюксел не иска да рискува, пише Politico.

„Познавам много добре Европейския съюз. Те се възползват значително от САЩ в търговията, както знаете“, каза Тръмп в разговор с Илон Мъск, собственика на социалната платформа X. „Те не са толкова твърди като Китай, но са лоши“, допълва Тръмп.

Ако Тръмп се върне в Белия дом, Брюксел отлично осъзнава, че остава сам - независимо дали става въпрос за търговия, отбрана или политика в областта на климата. Блокът удвои инвестициите в индустриални лидери и сега иска да защити чувствителните си технологии от конкуренти - и двете тенденции вероятно ще се ускорят, особено при мандат на Тръмп в Белия дом, предава investor.bg.

Предусещайки предстоящи проблеми, Урсула фон дер Лайен фокусира кампанията си за втори мандат начело на Европейската комисия (ЕК) - изпълнителният орган, който определя търговската политика на ЕС и единния пазар с 450 млн. потребители, върху икономическата сигурност и търговията. Сключването на търговски споразумения вече няма да доминира в играта на ЕС и това е огромна промяна от посоката, която тя определи преди пет години в началото на първия си мандат като председател на ЕК.

Изчезна „силната, отворена и справедлива търговска програма“, която ЕС прожектираше на световната сцена. Вместо това търговията е предназначена да служи като муниция в битката срещу използването на икономическите зависимости като инструмент за война.

„Протекционистките тенденции очевидно ще се влошат при втори мандат на Тръмп“, казва Джон Кларк, доскоро главен търговски преговарящ от Комисията и бивш ръководител на делегацията на ЕС в Световната търговска организация.

Късното влизане на вицепрезидента Камала Харис в президентската надпревара в САЩ - сега тя води пред Тръмп в три ключови щата без твърди предпочитания към някоя партия - съживи надеждите на демократите, че могат да се задържат в Белия дом. Въпреки че нейният тон няма да бъде толкова враждебен като Тръмп 2.0, дипломати и официални лица в Брюксел казват, че Вашингтон ще промени търговските си политики, дори ако Харис спечели вота през есента.

ЕС се опита — макар и безуспешно — да се възползва от разведряването, за да разреши някои продължаващи търговски спорове с администрацията на Джо Байдън, например проблема с митата върху стоманата и алуминия и съживяването на работата на най-висшия съд на Световната търговска организация. Отвориха се обаче нови разриви - по отношение на електрическите превозни средства и суровините.

„Независимо дали Тръмп, или Харис стане президент на САЩ - и да се надяваме, че ще е Харис и демократите, приоритетът на САЩ ще остане икономическата сигурност, вътрешната конкурентоспособност и индустриализацията, както вероятно ще бъде случаят с Европа“, добавя Кларк.
Предвидима непредсказуемост

Бившият висш търговски представител на Тръмп Робърт Лайтхайзър не крие, че Вашингтон ще се изправи срещу ЕС, ако републиканецът се върне в Белия дом. Лайтхайзър, който определи Китай като „най-голямата геополитическа заплаха“ за Америка в книгата си от 2023 г. „Няма безплатна търговия“, предупреждава за „изключително небалансираните“ търговски отношения с ЕС и се прицелва конкретно в „късогледата приятелска политика относно Китай“ на германския канцлер Олаф Шолц.

ЕС отчете излишък в търговията със стоки със САЩ от 156 млрд. евро през миналата година спрямо дефицит в услугите от 104 млрд. евро.

Тръмп заплаши да наложи 10-процентно базово мито върху целия внос от ЕС. Това би навредило на Европа повече, отколкото на САЩ, тъй като нейните износители са по-податливи на несигурността, която търговски конфликт може да причини. Наскоро Тръмп удвои мизата, като заплаши с налагането на 20-процентови мита.

2
Коментара по темата
2.
Хахаха
22.08.2024 18:16:41
В ЕС вече не се произвежда почти нищо, тъй като години наред мислехме че каквото ни трябва може да си го купим или да го внесем от Китай,Турция и Русия. И какво стана сега - ни индустрия, ни селско стопанство, ни иновации. Превърнахме се в заложник на собствените си политики
1.
Дернев
22.08.2024 14:16:05
Няма време за експерименти. СЕЩ и Европа за европейците изградена и гарантирана от СЕЩ и Русия/ОНД. Само това ни гарантира бъдеще, а и на света.
  Добави Коментар
Мъж нападна с брадва полицаи, те го разстреляха Фатална ситуация в Германия Внезапно почина богат бизнесмен Издъхна на 64 години
Англичанин погази закона в Бургас Кара мъртво пиян Боядисваме яйцата за Великден, ето важна традиция свързана с обичая Първите две яйца са червени
Изключително много полицаи излизат на терен Заради голямото празнично пътуване Не ужасен ден, а направо кошмарен за две зодии Късмет за Овена и Рибите, любов за Рака, а Козирогът да контролира емоциите си!
Биха му шута Даниел Бачорски приключи с Кухнята на ада Ще падне ли правителството? Депутатите гласуват днес
Слънчева прогноза: Температурите ще достигнат до... 26 градуса в части от страната Теменужка Петкова: Никога не сме били по-близо до еврозоната, покриваме критериите Според финансовия министър търговската война няма да окаже голямо влияние върху икономиката на страната ни
Тъжна вест във футбола Почина национал на Габон Направи обръщение към българското общество Рамазанов иска да носи още спортна слава на България, той е един от тримата ни настоящи олимпийски шампиони