След провала за служебното правителство - какво следва оттук нататък
Номинираната за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева представи попълнен проектосъстав за кабинет пред държавния глава, но Румен Радев поиска да се направи една смяна - Калин Стоянов да не остава като министър на вътрешните работи, в противен случай няма да подпише указа. Тя имаше срок до 19 август да представи проектосъстав за правителство.
Кожарева обаче заяви, че е взела своето обосновано решение да предложи именно Стоянов да остане в служебния кабинет, след като е провела редица разговори - с ръководството на МВР, с шефа на "Гранична полиция", с директорите на Областните дирекции на МВР страната, както и със синдикатите. Радев отново настоя да представи до 15 ч. на 19 август друга номинация, но след повторния отказ на Кожарева, държавният глава обяви, че няма да има клетва в Народното събрание, нито ще подпише указа. Вместо това, досегашният служебен премиер и неговия кабинет ще продължат да изпълняват функциите си до избирането на ново служебно правителство.
По този начин, изборите няма да могат да се проведат на първоначално предложената от Радев дата 20 октомври. Причината е, че процедурата се връща отново, президентът трябва да номинира друг от кандитатите, които след поправките в Конституцията може да избира. Досегашният служебен премиер Димитър Главчев беше съгласен, но впоследствие оттегли съгласието си да заеме отново да ръководи Министерския съвет.
Другият възможен вариант, освен Главчев, е подуправителят на БНБ Петър Чобанов, който също беше дал принципно съгласие да заеме поста.
Президентът вероятно отново ще трябва да направи консултации с партиите за това кой да е служебен премиер и след това да проведе разговори с кандидатите. Председателят на Народното събрание Рая Назарян и управителят на БНБ Димитър Радев вече категорично отказаха да бъдат номинирани за служебен министър-председател.
Следващият номиниран ще има отново 10-дневен срок, в който да направи проектосъстав за кабинет, което означава, че предсрочните парламентарни избори ще са най-рано началото или по средата на ноември, предава Дарик.
Все пак преди да се стигне до патовата ситуация, Кожарева представи структура и състав на служебен кабинет, в който по-голяма част от министрите от кабинета „Главчев“ остават
Ето кои са новите имена в него:
Министър на външните работи - Иван Кондов
Иван Кондов заема поста на заместник-министър на външните работи в служебния кабинет на Димитър Главчев.
Иван Кондов е роден на 10 август 1968 г., се посочва в информация на сайта на Министерството на външните работи. Той е завършил „Международни отношения” в Университета за национално и световно стопанство в София. Преминал е и Курс по въпросите за международната сигурност към Центъра за изследвания на политиката за сигурност в Женева, Швейцария, и Курс по международни отношения в Дипломатическата школа в Мадрид, Испания.
Кондов е бил постоянен секретар на Министерството на външните работи, а от 3 май до 6 юни 2023 г. е бил служебен министър на външните работи, назначен с указ на президента Румен Радев. В периода 2021-2023 г. е бил постоянен секретар на МВнР; 2017-2021 г. - извънреден и пълномощен посланик на България в Испания, 2012-2016 г. - директор на дирекция „Протокол” в администрацията на президента на Република България. За времето 2009-2012 г. е бил постоянен представител на България в Организацията по прехрана и земеделие към ООН (ФАО) в Рим, Италия; 2007-2009 г. - директор на дирекция „Държавен протокол” в МВнР; 2003-2007 г. - I-ви секретар в Постоянната делегация на България към НАТО в Брюксел, Белгия.
В периода 2001-2003 г. е бил главен експерт в дирекция „НАТО”; 1998-2001 г. - аташе по политически въпроси и пресата в посолството на България в Лондон, Обединеното кралство; 1995-1998 г. - постъпва на работа в МВнР като експерт в дирекция „Европейски страни”.
Иван Кондов владее испански, английски, френски и италиански, и ползва руски и португалски език.
Министър на здравеопазването - Петко Стефановски
Стефановски заема поста на заместник-министър на здравеопазването в служебния кабинет на Димитър Главчев.
Доц. д-р Петко Стефановски, дм, е възпитаник на Медицински университет – Плевен, където завършва „Медицина“, а по-късно и „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, се посочва в информация на сайта на Министерството на здравеопазването.
Има придобити специалности по „Спешна медицина“ и „Анестезиология и интензивно лечение“.
От 2014 г. е част от преподавателския състав на катедрата по Анестезиология и интензивно лечение към МУ - Плевен.
Д-р Стефановски е бил дългогодишен ръководител на „Спешно отделение“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение “Д-р Георги Странски“ в Плевен.
Министър на околната среда и водите - Виктор Атанасов
Виктор Атанасов заема поста на заместник-министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Димитър Главчев.
Виктор Атанасов е роден през 1978 г. в Пловдив, се посочва в информация, публикувана на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Притежава магистърска степен в областта на управленските науки от Университета за национално и световно стопанство, както и от Сити юнивърсити в Сиатъл, Вашингтон.
Професионалният му път започва в държавната администрация, и по-конкретно, в отдел „Данъчна политика“ на Министерството на финансите. Има богат управленски опит в частния сектор, където е заемал редица управленски длъжности. Предоставял е консултации в областта на управлението на проекти.
Владее английски и руски език.
При изпълнението на служебните си задължения се придържа към принципа на икономическо развитие със запазване на социалното и екологичното равновесие, пише на сайта на МОСВ.
Министър на транспорта и съобщенията - Валери Борисов
Валери Борисов е и.д. изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Инфраструктура на електронното управление“. Завършва Висш машинно-електротехнически институт „В. И. Ленин“ в София, като специализира в сферата на информационните технологии, управление на комплексни проекти и на човешките ресурси.
Той е утвърден експерт в информационните технологии и електронното управление. Два пъти заема поста заместник-министър в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) – от октомври 2011 г. до май 2013 г. и от ноември 2014 г. до януари 2017 г. До избирането му за заместник-министър ръководи дирекция „Електронно управление“ в МТИТС.
В периода септември 2013 г. до януари 2014 г. е съветник на кмета в Столична община. Търговски директор е в Advanced Business Technologies в периода 2008 - 2010 г. В продължение на 13 години – от 1995 г. до 2008 г. работи в IBM Bulgaria Ltd., където ръководи отдел „Държавен и здравен сектор“.
В периода от август 2012 г. до юли 2013 г. е последователно председател на Съвета на директорите и заместник-председател на Съвета на директорите в „Информационно обслужване“ АД. От януари 2015 г. до април 2021 г. отново заема същите длъжности.
С Решение на Министерски съвет от 22 юли 2021 г. е назначен като заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“, сочи информация на интернет страницата на агенцията.
Нямал да издаде указ селското човече дето лети в космоса отричайки гравитацията.
Но няма как да стане това, всичко вече е в сферата на мечтите.....!!! Явно наистина спасението е терминал 2!?