Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо Уорън Бъфет събира огромна купчина с пари

Репутацията на Бъфет е придобила почти митичен елемент
Ключови думи: Уорън Бъфет, новини, Флагман, милиардер

Никой инвеститор не привлича вниманието така, както Уорън Бъфет. Като шеф на Berkshire Hathaway, инвестиционната компания, която той ръководи почти шест десетилетия, всяко движение на Бъфет се следи внимателно. Когато той направи крачка, големи и малки инвеститори размишляват какво може да означава това за техните портфейли, пише Капитал.бг.

Резултатите, публикувани от Berkshire Hathaway на 3 август, дадоха на последователите му повече причини от обикновено да му обърнат внимание. Компанията обяви, че е намалила дела си в Apple почти наполовина до 84 млрд. долара. Парите в брой и краткосрочните американски държавни ценни книжа са се увеличили от 189 млрд. долара през първото тримесечие на годината до 277 млрд. долара в края на юни. Новините дойдоха на мрачен фон. Разпродажбите на фондовите пазари бяха в разгара си, след като по-слабите от очакваното данни за американската безработица провокираха притеснения за състоянието на най-голямата икономика в света.

Репутацията на Бъфет е придобила почти митичен елемент: Той е известен като "Оракулът от Омаха" с причина. Десетките хиляди инвеститори, които се стичат на събранието на акционерите на Berkshire Hathaway, са повече последователи, отколкото търговци на акции. Следователно не е изненада, че някои наблюдатели виждат натрупването на пари като мрачна поличба. Те отбелязват, че Бъфет също натрупва пари в брой в средата на 2000-те години, преди глобалната финансова криза, поставяйки го в силна позиция да купува, когато балансите на други инвеститори бяха изпепелени. Какво знае той за икономиката, което те не знаят?

По-малко, отколкото си представят. Изключителният талант на Бъфет като инвеститор не се основава на способността му да вижда бъдещето. В действителност превъзходството му е още по-впечатляващо поради липсата му на свръхестествени способности. В изследване, публикувано през 2018 г., Андреа Фразини, Дейвид Кабилер и Ласе Педерсен, всички от инвестиционната AQR Capital Management, установяват, че дългосрочното превъзходство на Бъфет може да се обясни лесно. Той купува висококачествени акции на сравнително ниски цени и прилага разумно ливъридж. Неговата стратегия е, накратко, класическо "инвестиране в стойност", макар и форма, която е съчетана с възможността да се вземат евтини заеми чрез застрахователния бизнес на Berkshire Hathaway.

Точно както обяснението за изключителното му представяне е по-скоро проницателност, отколкото магия, такава е и причината за натрупването на пари. През май Бъфет каза, че неговите инвеститори трябва да очакват от него да продаде акции и да натрупа резерви по две причини. Едната е, че той очаква данъците върху капиталовите печалби да се увеличат и иска да реализира печалбите си, преди това да се случи. Другото е, че вижда малко евтини, качествени компании, в които да инвестира. Фондовият пазар е скъп навсякъде.

Инвестициите на Berkshire Hathaway в Япония са пример както за предимствата, така и за ограниченията на стратегията на Бъфет. Изглежда малко вероятно фирмата да е продала дяловете, които държи в пет sogo shosha, евтино оценени конгломерати, по време на неотдавнашния период на пазарни сътресения. През февруари Бъфет спомена инвестициите сред тези, които очаква да държи "вечно". В същото време той е обещавал, че дяловете му в компаниите няма да надвишават 10%, число, с което инвестициите му вече се сблъскват. Следователно възможностите за експанзия у дома или в чужбина остават оскъдни.

Бъфет никога не е твърдял, че притежава далновидността, която неговите последователи му приписват. Всъщност веднъж той се пошегува, че всяка фирма, която наема икономист, има един служител в повече и казва, че никога не е вземал инвестиционно решение въз основа на икономическа прогноза. Въпреки че Berkshire Hathaway излезе от глобалната финансова криза в по-добра форма от огромното мнозинство свои конкуренти, паричните наличности на компанията намаляха като дял от общите й активи през тримесечията преди фалита на Lehman Brothers през 2008 г. - не точно стратегията, която всезнаещият инвеститор би взел.

Новата камара пари на Бъфет несъмнено е огромна. Berkshire Hathaway може, ако пожелае, да купи McDonald's на текущата цена на акциите на веригата за бургери и да ѝ останат 80 млрд. долара или да вземе дял в Meta, по-голям от този, който държи Марк Зукърбърг, шефът на фирмата. Ако пазарите наистина навлязат в по-рязък спад, Бъфет ще бъде в завидна позиция, способен да грабне фирми, търгуващи се с отстъпки. Феновете на простия подход на Бъфет към инвестирането трябва да се доверят на думите му. Неговите прости максими са в основата на дългото му и впечатляващо представяне като инвеститор; за нарастващата му купчина пари няма скрито обяснение. Практиките на Бъфет за инвестиране на стойност стават все по-трудни. При липса на по-продължителни разпродажби е вероятно да остане така.

7
Коментара по темата
7.
е как
19.08.2024 09:42:45
Защото знае нещо, което простосмъртните плебеи не знаят
6.
DJT
19.08.2024 02:12:42
Събира пара за Meme tokens
5.
градски
18.08.2024 23:02:32
Добър ден, този разкешва от 2 години поне.
4.
много сте зле
18.08.2024 22:36:25
Нито един верен отговор в коментарите.
3.
Ха-ха
18.08.2024 21:36:45
Е то последните 3 години и аз спечелих от пазара на акции, дето съм пълен аматьор, какво остава за големите акули. Дръпнах си печалбата и сега смятам да гледам отстрани!
2.
Fox three
18.08.2024 21:33:10
Тези, които определят правилата на играта винаги печелят. Дребните инвеститори им се пуска малко шанс, колкото да са в играта и да привличат нови донори.
1.
Xaxo
18.08.2024 21:20:08
Защото някой е излъгал алчния спекулант, че може да ги харчи още 200-300години.
...Или пък иска вместо пръст да го зарият с два метра пачки като се гътне.
  Добави Коментар
Как да станеш идеалната жена: 5 основни правила от Наталия Кобилкина Жената, която носи лекота и усмивка в ежедневието на своя партньор, е истински дар за него Зарязан бивш Playboy модел стана "най-секси таксиметров шофьор в света" "Работя за Uber с кола под наем, за да свързвам двата края.", сподели Нанет Хамънд Лоскиаво
Трима наказани и двама на облекчен режим в Созопол преди гостуването на Карнобат Опитният капитан Галин Димов е наказан с два мача след домакинската загуба от Саяна Кои зодии ще се върнат на бял кон до края на септември? До края на септември три зодии ще намерят своята правилна рецепта за успех и ще се върнат на бял кон. Открийте кои са тези зодии и какво могат да очакват в последните дни на месеца.
След отворено зрънчо, залепено с тиксо: Промоция в магазин вбеси клиентите Пакети чипсове, които са били годни за консумация до края на юли, са пуснати на промоционална цена До дни Земята ще има още един спътник Нашата планета понякога получава допълнителни луни
Това е дизайнерката, която се грижи за Първата дама Едва години по-късно изработването на дрехи и модата завладяват до такава степен живота й че тя се превръща в дизайнер от световна величина. В центъра на нейните дрехи е дантелата Всичко свърши! Разпродават инвентара на "Приятели" Аукционът се организира от "Джулиънс окшънс" в Гардена, Калифорния
Повишиха ги посмъртно Майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин са повишени посмъртно във военно звание Обичате да творите - заповядайте тази неделя в двора на Етнографския музей Арт ателие „Усмихнати осмици“ канят всички деца и родители на 22 септември от 11.00 часа в двора на Етнографски музей
Почва най-хитовото предаване, което ще разбие тв ефира тази есен Веселин Маринов ще открие шоуто  Дядо за пример "Дядо пее най-добре! У дома часовник трака.... за всяко наспало се дете!"