Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени разгадаха важна тайна на стареенето - ето как да се възползвате

Оказва се, че не стареем постепенно и постоянно, а рязко на два периода в живота ни
Ключови думи: стареене, изследване, проучване, тайна, какво да правим, два периода

Стареенето традиционно се определя като постепенен и постоянен процес, но ново проучване разкрива доста по-сложна картина. Оказва се, че то не е такова, за каквото сме го мислели досега, а доста по-различно. Проучване показа, че в два конкретни периода от живота на човек клетките стареят значително по-бързо и в зависимост от това как се грижим за себе си в тези моменти, това може да има ефект върху крайната продължителност на живота ни.

Двата периода могат условно да се опишат като в средата на 40-те ни години и в началото на 60-те. Тогава молекулите и микроорганизмите в тялото ни претърпяват драматични промени – не постепенни и постоянни, а пикови.

Изследователите са анализирали как биомаркери в тялото ни се променят през 5 години в хората между 25 и 75-годишна възраст. За разлика от стандартните медицински прегледи, които биха включили 15-20 измервания, в новото проучване са засегнат десетки хиляди. Откритието е, че въпросните биомаркери – молекули като РНК и протеини, които описват биологичните промени – се променят именно в тези два периода.

Така например 81% от молекулите демонстрират нелинейни промени – променят се в определена възраст много повече, отколкото в останалите. Едва 7% от тях пък се променят константно.
Ето какви са промените в двата ключови за стареенето етапа от живота ни:

В средата на 40-те се наблюдават следните промени. Молекулите започват драстично да не смогват преработката на алкохол, кофеин и мазнини. Рискът от кардиоваскуларни заболявания се увеличава значително, защото протеините, свързани със съсирването на кръвта стават по-слаби. Кожните клетки и протеините се променят и това води до „повреди“ в структурния интегритет на кожата и нейната еластичност.

В началото на 60-те години ситуацията става още по-драстична.

Молекулярните промени показват още по-намалена ефективност в метаболизма на кофеин и мазнини. Обмена на глюкоза също се променя, което демонстрира повишена инсулинова резистентност. Функцията на бъбреците е намалена, което се демонстрира от по-високите нива на кръвна азотна уреа (BUN). Това означава, че самите бъбреци не могат да се справят толкова добре с филтрирането на ненужни и вредни вещества в тялото.

Сърдечните проблеми се повишават заради ръст на аминокиселината фенилаланин. Откриват се и завишени нива на цитокини – протеини, които регулират имунната система, което показва, че с нея има проблем.

Какво да правим?

Добра идея за тези, влезли в 40-те си години е да ограничат мазното. Добра идея е и да се ограничи консумацията на алкохол, тъй като тялото не го преработва толкова ефетивно.

За тези в 60-те си години пък, ако са спазвали съветите от предния абзац, е необохидмо да следят бъбреците си и да увеличат приема на вода.

 

1
Коментара по темата
1.
За секса никой- нищо не казва
18.08.2024 08:25:52
?
  Добави Коментар
Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“ Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март
Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша
Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща
Мъж опита да хвърли "Молотов" по автомобил, но се самозапали Куриозният случай е от Лондон Набиха делегат на БФС пред погледа на Гонзо Кирил Манолов получи удар в лицето от фен
Правото на пенсия не се погасява по давност За да придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 януари 2025 г., осигурените лица трябва да имат навършена минимална пенсионна възраст и определен стаж Всеки, който сменя личния си лекар, трябва да знае това Как да установите дали сте включени в листата на джипито
Какво става в "Ергенът"! Нова участничка влиза в шоуто, а Виктор не се връща в къщата Ще има първата целувка Защо Хелс Китчън я глоби с 30 хил. лева