Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени разгадаха важна тайна на стареенето - ето как да се възползвате

Оказва се, че не стареем постепенно и постоянно, а рязко на два периода в живота ни
Ключови думи: стареене, изследване, проучване, тайна, какво да правим, два периода

Стареенето традиционно се определя като постепенен и постоянен процес, но ново проучване разкрива доста по-сложна картина. Оказва се, че то не е такова, за каквото сме го мислели досега, а доста по-различно. Проучване показа, че в два конкретни периода от живота на човек клетките стареят значително по-бързо и в зависимост от това как се грижим за себе си в тези моменти, това може да има ефект върху крайната продължителност на живота ни.

Двата периода могат условно да се опишат като в средата на 40-те ни години и в началото на 60-те. Тогава молекулите и микроорганизмите в тялото ни претърпяват драматични промени – не постепенни и постоянни, а пикови.

Изследователите са анализирали как биомаркери в тялото ни се променят през 5 години в хората между 25 и 75-годишна възраст. За разлика от стандартните медицински прегледи, които биха включили 15-20 измервания, в новото проучване са засегнат десетки хиляди. Откритието е, че въпросните биомаркери – молекули като РНК и протеини, които описват биологичните промени – се променят именно в тези два периода.

Така например 81% от молекулите демонстрират нелинейни промени – променят се в определена възраст много повече, отколкото в останалите. Едва 7% от тях пък се променят константно.
Ето какви са промените в двата ключови за стареенето етапа от живота ни:

В средата на 40-те се наблюдават следните промени. Молекулите започват драстично да не смогват преработката на алкохол, кофеин и мазнини. Рискът от кардиоваскуларни заболявания се увеличава значително, защото протеините, свързани със съсирването на кръвта стават по-слаби. Кожните клетки и протеините се променят и това води до „повреди“ в структурния интегритет на кожата и нейната еластичност.

В началото на 60-те години ситуацията става още по-драстична.

Молекулярните промени показват още по-намалена ефективност в метаболизма на кофеин и мазнини. Обмена на глюкоза също се променя, което демонстрира повишена инсулинова резистентност. Функцията на бъбреците е намалена, което се демонстрира от по-високите нива на кръвна азотна уреа (BUN). Това означава, че самите бъбреци не могат да се справят толкова добре с филтрирането на ненужни и вредни вещества в тялото.

Сърдечните проблеми се повишават заради ръст на аминокиселината фенилаланин. Откриват се и завишени нива на цитокини – протеини, които регулират имунната система, което показва, че с нея има проблем.

Какво да правим?

Добра идея за тези, влезли в 40-те си години е да ограничат мазното. Добра идея е и да се ограничи консумацията на алкохол, тъй като тялото не го преработва толкова ефетивно.

За тези в 60-те си години пък, ако са спазвали съветите от предния абзац, е необохидмо да следят бъбреците си и да увеличат приема на вода.

 

1
Коментара по темата
1.
За секса никой- нищо не казва
18.08.2024 08:25:52
?
  Добави Коментар
За дамите: Как да разберем, че мъжът срещу нас иска SEX? Докосването е най-важният знак 5 важни практики за щастлив брак всеки ден С малки ежедневни жестове можете да направите брака по-здрав и хармоничен
Учениците от 9 клас ще имат изпит по природни науки през октомври Това няма да е външно оценяване Жена беше нападната от питон в дома си В убийствена прегръдка на змията жената прекарала около два часа
Заедно към мечтаното бебе в Царево Кметът на Община Царево Марин Киров оказва пълна подкрепа и съдействие на инициативата Важно за родители: Предлагат промени и глоби в данъчните облекчения за деца При първо нарушения глобата ще бъде от 5000 до 15000 лв., а при повторно - от 10000 до 30000 лв. 
Ще има ли промяна в цените на винетките догодина Служебният министър на регионалното развитие и Виолета Коритарова - Касабова с успокоение за шофьорите Лейди Гага най-накрая коментира слуховете, че е хермафродит Преди повече от десет години се появиха слуховете, че поп звездата има мъжки и женски полови органи, които тя така и не отрече
Учени посочиха храните, които намаляват риска от деменция Тези храни са богати на антиоксиданти, имат противовъзпалителни и противоракови свойства 6 летища не стигат на Лондон Властите в Лондон наблюдават сравнителен скок на пътниците след пандемията и очакват да се счупи рекорда от 2019 г.
Скрита картина на Моне отива на търг за 35 млн. долара Шедьовърът е една от осемте творби от серията "Водни лилии" Купи си „Майбах“ за 400 бона от Миро Дзвера Певецът сам се похвали за новата си придобивка