Париж 2024: Рекорди? Много, но повечето извън спорта
На Олимпийските игри в Париж бяха счупени 17 световни рекорда в различни видове спорт. Броят изглежда сериозен, но справка с предишните издания показва, че това бяха доста постни откъм върхови световни постижения игри.
От над 30 години подобна липса на рекорди не бе виждана, а за сравнение на „пандемичните“ игри в Токио преди три години паднаха 20 рекорда.
Обяснения за тази своеобразна суша тепърва ще се измислят, но сред вероятните причини за това могат да бъдат засиления антидопинг контрол, за който е твърде рано да се говори, а няколкото дисквалификации досега не са показателни и са супер малко в сравнение с по няколкото десетки от предишните издания на игрите.
Друга причина могат да бъдат някои от ползваните съоръжения и на първо място по-плиткият плувен басейн в Париж, в който се очакваха повече рекорди, с оглед броя на състезанията и дисциплините. С дълбочина от само 210 см, басейнът веднага бе отбелязан като неблагоприятен за рекордни плувания заради доста по-голямото съпротивление и затова рекордите там бяха само четири, при шест в Токио през 2021 г. и осем в Рио де Жанейро през 2016 г. Има и наблюдатели, които вече говорят до достигане на максимума на човешките възможности като бяганията и хоризонталните скокове.
Но встрани от спортните арени рекордите валяха неспирно.
Първият от тях бе поставен още преди игрите изобщо да започнат. По изчисления на организационния комитет бяха продадени 8.6 милиона билета за състезанията, с което бе надминато постижението от 8.3 милиона от Атланта 1996. Разбира се преди 28 години, програмата на игрите включваше по-малко събития, а Париж е много по-голям и по-населен град от главния град на щата Джорджия. Също така, в наши дни пътуванията са доста по-лесни, а и самите парижани не искаха да пропуснат шанса на живота си да гледат олимпиада на живо.
При всичката тази лудост за билети бяха счупени рекордите по посещаемост на мач по женско ръгби (66 000), женски баскетбол (27 000) и женски хандбал (26 5000). Бе подобрен и рекордът за зрители, присъствали на състезание по шосейно колоездене (над 1 милион, при това в два последователни дни).
За първи път от спирането на околосветската обиколката на олимпийския огън през 2008 г. (което по странна ирония се случи защото активисти, борещи се за независимостта на Тибет угасиха факела насред… Париж), факелът стъпи на четири континента. В рамките на една седмица през юни огънят мина през френските отвъдморски територии Гвиана, Нова Каледония, Реюнион, Френска Полинезия, Гваделупа и Мартиника.
Париж 2024 бе и най-широко отразената телевизионно олимпиада. Бяха произведени над 11 000 часа телевизионна продукция, която обхвана буквално всяка секунда от всеки спорт. Тези цифри трудно могат да бъдат надминати някога, защото за да се случи ще е необходимо или програмата да бъде увеличена откъм дисциплини или спортове, или да се увеличи броят на участниците. Нито едно от двете ще се случи, поне доколкото може да се вярва на Международния олимпийски комитет (МОК), който от десетилетия отчаяно се опитва да съкрати времетраенето на гигантските игри и да ограничи броя на участниците до поносими в логистично отношение граници. Към днешна дата единственият потенциално възможен вариант за счупване на този рекорд преминава през промяна на регламента в отборните спортове, които в Париж преминаха в три групи от по четири отбора (общо 18 мача), вместо досегашните две групи от по шест отбора (общо 30 мача).
Благодарение на часовете ТВ продукция практически всеки канал, излъчващ игрите, регистрира рекордна гледаемост. Цифрите още се обработват, но BBC вече обявиха над 218 милиона гледания, основно през тяхната стрийминг платформа, където в световен мащаб всъщност е бъдещето не само на игрите, но и на спорта като цяло.
И също на интернет фронта се получи постижение, което след четири години гарантирано ще отиде в историята: официалният хаштаг на олимпийските игри бе използван над 12 милиарда пъти в социалните мрежи. Ръстът в сравнение с Токио 2020 е троен. Над триста милина потребители са свалили и използвали официалното мобилно приложение на игрите, а броят последователи на олимпийските акаунти в социалките е нараснал с над 32 милиона.
Малко очаквано, но покрай олимпиадата бе счупен рекорда за активност по отношение броя полети с частен самолет не само до Париж, а из цяла Европа. Данните на WingX казват, че на летище Бурже са се приземили 710 подобни машини в рамките на олимпиадата, което е ръст от над 58% спрямо обичайната активност, а специално по маршрута Ню Йорк – Париж натовареността е нараснала над три пъти!