Нахлуването в Русия е най-рискованото решение на Зеленски досега
Нахлуването на руска територия в района на Курск е най-рискованото решение на украинския президент Владимир Зеленски до момента. То изненада не само Москва, но и западните съюзници на Киев, пише британският The Times.
В материала се казва, че тази операция е била тайно планирана в продължение на няколко месеца, а заделените за нея сили варират между 6000 и 10 000 войници, от 22-ра и 88-ма механизирани бригади, както и от 80-а десантно-щурмова бригада, предава trud.bg.
"Личните пръстови отпечатъци на Зеленски са навсякъде. От много месеци в Киев беше публична тайна, че президентът оказва натиск върху военните си началници да започнат лятна офанзива", пише изданието.
Зеленски се опитва да промени схващането, че успехите в Черно море и срещу руските сили в Крим не привличат достатъчно вниманието на света, докато украинската армия бавно, но стабилно е изтласкана от голяма част от Източна Украйна. Опитвайки се да спре или обърне тази динамика, този стратегически военен избор е в съответствие с неговия стил: смел и рискован, се казва в публикацията.
Москва не е виждала нито един метър от нейната територия, превзет от никого от 1941 г. насам. Изображенията от района на Курск са шокиращи за руската общественост и на Кремъл може да му е трудно да се справи с този ефект. Ставащото вероятно предизвиква неприятно усещане у някои западни лидери, тъй като елементи от наземното оборудване на НАТО сега се използват на руска територия - още една червена линия е премината.
В същото време авторът - анализаторът проф. Майкъл Кларк, смята, че този удар няма да може да обърне хода на войната, но успехът му ще се измерва с това колко украинците ще принудят Москва да плати за евентуалното връщане на нейната територия. Ако битката се проточи и цената е висока, украинските сили могат да видят непропорционални ползи другаде.
Украинската операция беше предшествана от впечатляваща демонстрация на електронна война, която заслепи отбраната на руската граница и притъпи силата на безпилотните им самолети. Още по-привличащо вниманието е, че те навлязоха на руска територия със значителен брой инженерна техника, установки за залпов огън, минохвъргачки с голям обсег и наземни единици за противовъздушна отбрана.
Това показва, чв украинската армия очевидно възнамерява да стои и да се бие в джоба, който е създала.
Северната групировка на Русия по границата обикновено възлиза на около 50 000 души, но повечето от тях сега са съсредоточени към Белгород, за да подхранват руската офанзива към Вовчанск, която е в застой. Те бавно се пренасочват на запад към Курск и според съобщенията са се натъкнали на украински минни полета, блокиращи пътя им.
До събота боевете от източната страна на джоба бяха ожесточени и руските военновъздушни сили извършваха интензивни бойни полети за въздушна поддръжка.
Все още наслаждавайки се на предимството на изненадата, граничеща с изумление, украинските сили изглежда са спечелили първия тур на тази битка.
Нещастници!
Лошите новини заливат Кремъл една след друга.
След като Армения взе курс към сближаване със Запада и къса все по-явно синджира на зависимостта си от московията, друга “братска” държава е на път да я последва. Поне в очите на рашиzма така изглежда отказът на Белград да се покае, че е продал сръбска военна продукция за 800 милиона долара чрез западни посредници за Украйна.
Но горното е “нищо” в сравнение с охлаждането на отношенията с Китай. Банките в държавата на победилия капитализъм в една отделно взета комунистическа държава (впрочем и Виетнам може да бъде определен така) на практика прекъсват отношенията си с московията под натиска на САЩ. Отказват да приемат рубли. Както и др. Си отказа на др. Пу да дублира газопровода “Силата на Сибир”, като отгоре на всичко планира да я заобиколи през Централна Азия с алтернативен проект.
В очакване на все по-малко вероятната победа на Тръмп на изборите през ноември в САЩ рашистите вероятно съвсем са повехнали от най-новите стрели срещу неговата кандидатура. Полетяха от страниците на “Вашингтон пост”, след което бяха поети от “Джерузалем пост”, “Гардиън” и други влиятелни световни медии. Става дума за разследване със задна дата, според което Тръмп се е полакомил за подкуп от 10 милиона долара от египетски президент Мохамад Сиси. Кеш!
Дали ще изскочи хищен заек, който окончателно да му изяде шансовете за Белия дом, не е ясно, но димът от този огън в никакъв случай не помага на Тръмп да си върне навирения нос на “гарантиран победител”. В Кремъл като че са си дали сметка за тази тенденция това и попариха самохвалното му обещание именно той да върне осъдения в московията Гершкович у дома. Изпреварващо го върнаха в родината му на фона на сияещия Байдън на летището при посрещането на освободения сънародник.
От Брюксел също дойде обезкуражаваща новина за Путлер. Чешки депутати внесоха искане Унгария да бъде изключена от Шенген след като Орбан обяви облекчен визов режим за поданиците на руzкия цар в противоречие с политиката на ЕС. Това не е първият сигнал в тази посока, но за пръв път той се институционализира като въпрос за обсъждане и то фона на изявленията на полски и финландски ръководители, които питт публично защо Унгария продължава да е член на НАТО и ЕС щом иска да си е толкова близка с Путлер.
Полетяха вече над Украйна американски Ф-16, посрещнати с официална церемония от Зеленски. Няма как това да предизвика радост в московията, въпреки заканите изтребителите да бъдат унищожени едва ли не веднага.
На диктатора не му остава друго, освен отново да повиши цената на пушечното месо в униформа. То става все по-скъпо платено, но въпреки това все по-рядко се продава на пазара на труда. Явно новините за многохилядните загуби (понякога на ден) на украинския фронт, макар и неофициални, охлаждат платения “патриотизъм” на потенциалните самоубийци в империята.