Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ако ходите с малки деца на плажа - прочетете тази новина

Ключови думи: Новини, пясък, плаж, Бургас, бактерии

Лятото е време за слънце, море и релакс на плажа. Но докато се наслаждаваме на топлите лъчи и прохладните вълни, рядко се замисляме за невидимите опасности, които могат да дебнат под краката ни. Една от тях е пясъкът – той може да бъде неочакван източник на инфекции.

Пясъкът на плажа е място, където се събират много микроорганизми, включително бактерии, вируси и паразити. Те могат да попаднат там по различни начини – от изпражнения на животни, замърсена вода до отпадъци от хора. Веднъж попаднали в пясъка, тези микроорганизми намират идеални условия за размножаване, особено когато температурите са високи и влажността е оптимална. Контактът с мръсен пясък може да доведе до различни заболявания.

Сред най-честите са кожни инфекции като импетиго и дерматити, причинени от стафилококови и стрептококови бактерии. Ранички или порязвания по кожата могат лесно да се инфектират при допир с пясъка. Друг сериозен риск представляват гастроинтестиналните инфекции. При случайно поглъщане на замърсен пясък, например при игра на малки деца, могат да се развият стомашно-чревни разстройства. Някои бактерии, като ешерихия коли и салмонела, са особено опасни и могат да причинят сериозни заболявания. Още един значителен риск, свързан с пясъка на плажа, са гинекологичните инфекции. Жените са по-уязвими към инфекции на уринарния тракт и вагинални инфекции при контакт с пясъка, особено ако носят мокри бански костюми продължително време. Пясъкът може да пренесе бактерии в интимната зона, което води до дискомфорт и инфекции като вагинит и цистит. За да се намалят рисковете от инфекции, е важно да се вземат някои предпазни мерки.

Първо, избягвайте плажове, които са известни със замърсена вода или пясък. Информирайте се предварително за качеството на водата и пясъка на плажовете, когато избирате своето място за отдих. Опитвайте се максимално да избягвате излишен контакт с пясъка и винаги използвайте плажни кърпи или рогозки. При наличие на рани или порязвания покривайте ги с водоустойчиви превръзки или лепенки. Измивайте ръцете и краката си след престой на плажа и избягвайте попадането на пясък в устната кухина.

Малките деца са особено уязвими на инфекциите, свързани с пясъка. Те обичат да играят, копаят и строят замъци от пясък, като често поставят ръце и играчки в устата си. Родителите трябва да бъдат особено внимателни и да наблюдават децата си, докато играят на плажа.

Редовното миене на ръце, особено преди хранене, е задължително. Играчките трябва да се измиват старателно след игра, а храната и напитките трябва да се съхраняват в затворени съдове, за да се избегне замърсяване с пясък. Ако забележите симптоми като зачервяване, подуване, болка или гнойни изтичания около рани след престой на плажа, потърсете медицинска помощ. Стомашно-чревни симптоми като диария, повръщане и коремна болка също не бива да се игнорират, особено ако са налице след поглъщане на пясък.

С правилните предпазни мерки и внимание към хигиената можем да намалим рисковете и да се насладим на летните месеци без притеснения. Осведомеността и превенцията са ключови за поддържането на здравето ни по време на морската почивка. Така че, докато се наслаждавате на слънцето и морето, не забравяйте да бъдете внимателни и да се грижите за себе си и своите близки.

1
Коментара по темата
1.
Magazin hari potar dvete race joba metlata
11.08.2024 15:42:20
Nai mnogo sa mikrobite ot sliven qmbol stara gazora

I sa dejurni po havliite zlato telefoni 4anti japanki fanelki prioritet
Decka igra4ka plavnik krem za slance
Si4koto joba otiva
  Добави Коментар
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"