Четири айтоски села са на воден режим от месец, готвят протести
От средата на юни, вече близо 2 месеца, най-голямото село в община Айтос Карагеоргиево, както и други 3 населени места - Тополица, Зетьово и Раклица, са на сух режим заради проблеми с водоснабдяването. Отскоро пък е обявен и воден режим, като вода има с относително слабо налягане през 7 часа. Проблемът е сериозен, а липсата на навременно решение вече провокира жителите на селата да започнат да мислят за протестни действия, за да бъде чут гласът им.
На изминалата юлска сесия на Общинския съвет в Айтос кметът Васил Едрев обясни каква е ситуацията и, че се прави всичко възможно водоподаването да бъде възстановено с трайно решение. По думите му, климатичните условия през това лято са довели до пресъхването на местните водоизточници и трябва да се намери алтернативен начин вода да бъде доставяна на четирите населени места. Той предложи в населените места да се направят сондажи и да се включат в мрежата, но от ВиК-Бургас са обяснили, че за такава акция нямат заложени средства.
Междувременно обаче втори месец близо 2700 човека стоят без вода. В най-голямото село в общината - Карагеоргиево, ситуацията е много сложна. Там има два резервоара.
Единият от тях се пълни от подземните води от гората в близост. Той е на практика празен.
Другият е от Камчийската деривация, където обаче дебитът е слаб и не може да захрани цялото село.
Кметът Метин Латифов е в постоянна комуникация с Община Айтос и с ВиК-Бургас в опит да реши проблемът. Той обаче предупреди, че ако не се вземат навременни мерки, селото се вдига на протест.
„В момента сме на воден режим, но не ме питайте как се прави такъв, когато няма вода. Имаме уверението на ВиК-Бургас, че се действа по въпроса по най-бързия начин и че до другото лято проблемът ще е решен дългосрочно. Сондажите са временно решение. Нужно е да се пусне допълнителна тръба към Камчийската деривация, за да се увеличи обемът вода, която пристига до нас. Първо е нужно да се направи проетк и после да се действа, но за целта чакаме одобрение от ВиК”, каза Латифов пред Флагман.
Той обаче не беше оптимист. По думите му протестът е неизбежен, защото не се действа по решаването на проблема, въпреки че има начин, по който ситуацията да се коригира. А недостигът на вода към това село и околните е от близо 30 години. „Хората искат най-после да бъдат чути”, каза още Метин Латифов.
Да вървят да си искат рали от сопола и пееф!
Направиха водата на ток!
Мръсни крадци!
Затвор!
Да вървят да си искат рали от сопола и пееф!
Направиха водата на ток!
Мръсни крадци!
Затвор!
П.С. Иначе в Дубай не правят молебен за дъжд а направо със самолети засяват облаците за дъжд но това са подробности.
Пореден гаф по география .
Пореден гаф по география .
Сините тръби още си отлежават край Медово.