В курорти край Бургас няма лекар, сключил договор с НЗОК и затова медици вземат по 1500 лева за преглед
Има морски курорти край Бургас, където няма лекар, който да е сключил договор с Национална здравноосигурителна каса (НЗОК) и затова летовниците, които са здравно осигурени, могат да се възползват от правото си на безплатен преглед само, ако пътуват до областния град. Това е голям проблем, защото държавата не е помислила как да организира в този вакуум предоставянето на медицинска помощ по нашето Черноморие, коментира в „Тази сутрин“ по бТВ адвокат Мария Шаркова.
„Никой не може да бъде принуден да сключи договор с НЗОК, ако не желае. Много лекари преценяват, че това, което здравната каса плаща за преглед, е твърде малко – не съответства на труда им, а бумащината е голяма. Получава се така, че има курорти по Черноморието, в които никой не работи с касата. Пациентите нямат избор и си плащат по ценоразпис“, добави тя.
„Ако примерно се намирате в нашия хубав курорт Синеморец, а искате да ви обслужи лекар, сключен с НЗОК, трябва да отидете в Бургас“, заяви Шаркова.
„Хората имат право на безплатен преглед от общопрактикуващ лекар, ако се намирате на почивка примерно в Слънчев бряг. Здравната каса ще му заплати за това, ако сте здравно осигурен. Ако няма лекар в района, който да работи с НЗОК, трябва да си платите“, обясни тя.
Бившият здравен министър Мирослав Ненков пък каза, че организацията е велика наука за умни хора.
„Естествено, че има начин да бъде организирана медицинската помощ за всичките тези 2 млн. души. Въпросът е кой ще го направи и колко ще струва“, добави той.
„В случая колегата се е надценил със сумата. Така нанася неприятен имиджов удар по нашия туризъм“, каза д-р Нанков. Той коментира случая с 9-годишното болно момиче от Литва в „Златни пясъци“, от родителите на което д-р Здравко Дамянов взел 1494 лева за преглед.
„Лекарите също работят за пари. Не трябва да е очаква като е положил хипократова клетва да ви подари баничка“, каза бившият министър.
„Държавата може много лесно да организира здравна помощ на всяка точка в нашата страна без никакъв проблем, но това е скъпо. Много по-лесно е да плюем по лекарите, че били алчни и вземали по 1500 лева на преглед и нищо повече да не се случи“, добави той.
Заместник-председател на Българската асоциация на туристическите агенции проф. Георги Рачев пък подчерта, че трябва да има еднакви цени за гражданите на ЕС в българските курорти.
Доволният турист е най-мощната реклама, която може да съществува, подчерта климатологът.
Българите в ЕС получават безплатно здравна помощ, но като отидат в частен кабинет знаят, че трябва да платят.
„Пациентите имат еднакви права според Закона за здравето. Не може да има различно третиране на българи и чужденци, съответно разлики в ценоразписа“, потвърди адвокат Мария Шаркова.
И безплатно лечение да им осигурите пак няма да са доволни.
Не ги мислете!
Доста народ не е повторил почивка в територията заради такива.
Не е очевидно обаче защо стадото си трае.
Бялата мафия е взела превес , щото е пълно със селяндури дето са свикнали да ги цакат.
Вливане на разтвор златен прах?
Третиране с медикаменти, внос от Тибет, които може да се доставят само с коне от Хималаите?
Преглед от лекарски консилиум, съставен от трима професори???