Защо една стара таратайка минава технически преглед, а автомобил на 4 години - не
Годишните технически прегледи на леки автомобили предизвикаха смут сред българските шофьори, защото се оказа, че много коли не могат да ги преминат и трябва да бъдат спрени от движение. Масовата истерия настъпи след ключовата дата 22 юли. Тогава всички пунктове за извършване на годишни прегледи трябваше да бъдат свързани с Държавна агенция "Автомобилна администрация“ (ДАИ) в противен случай не могат да работят. Повечето от тях все пак се свързаха в рамките на една седмица, защото другият вариант беше да затворят врати, пише БГНЕС.
Инсталирането на новия софтуер средно струва около 1000 лева, но тези пари много бързо се възстановяват. Самите прегледи, които миналата година струваха средно около 50 лева, сега вече скочиха почти двойни и се извършват за около 90 лева, показа нашата проверка. Това естествено породи голямо недоволство сред шофьорите.
Преди беше възможно една кола да мине преглед и без катализатор или ако има някакви други технически неизправности, това вече е минало. В момента компютърът установява дали леката кола покрива критериите, няма възможност данните да бъдат подправени.
Според експертите, с които се свързахме, дори една кола да не е "първа младост“, ако е поддържана, тя ще издържи годишния изпит.
Къде е проблемът с бензиновите коли?
В социалните медии се появи информация за много случаи, когато нови коли с бензинови двигатели, произведени през последните 4-5 години, не минават техническите прегледи. В същото време автомобили на по 10-20 години с дизелови двигатели преминават тестовете безпроблемно.
Една от причините за появата на този проблем е, че е различно измерването при бензиновите и дизеловите автомобили. При дизеловите се измерва само дима, който излиза от ауспуха и те минават на този етап с това. По тази причина върнатите коли там са далеч по-малко.
При бензиновите коли дори некачественото гориво, което е било сипано преди няколко дни, може да повлияе на крайния резултат от прегледа. Така че някой може да пострада дори, ако си е сипал евтин бензин, опитвайки се да спести някой лев. Съветът на експертите в този случай е като в поговорката да не бъдем евтини на брашното, а скъпи на триците. Новите коли с катализатори нямат проблем с техническия преглед
Новите автомобили, когато са изправни, покриват емисиите съответно. Това заяви Георги Караджов, собственик на пункт за технически прегледи на леки коли. Той не знае откъде идват тези твърдения за бензиновите коли, които се провалят на тестовете. "Не знам на какво се дължат тези твърдения. Колата когато е изправна, има катализатори и всичко е налично, двигателят е в кондиция, нямат проблем с измерванията. Особено когато става дума за тези нови коли, които са още в гаранция“, сподели Караджов своите лични наблюдения.
Проблемът с катализаторите е, че те липсват от по-старите автомобили. Има и други причини, като например горивата не винаги са качествени, маслата също. Те също оказват влияние.
"Най-масовият проблем е липсата на катализатори. Липсата съществува, защото тази резервна част е много скъпа за подмяна. Струва хиляди левове и не е оправдано човек със стар автомобил да замени катализатора“, каза Георги Караджов.
Той все пак също е чувал за проблеми и го отдава преди всичко на автомобилния парк. "На различните места, според зависимост от парка, хората наистина се сблъскват с такива проблеми. Слушам колеги, които имат на други места по 7-8 коли, които трябва да спрат от движение, което не е приятно“, заяви Георги Караджов.
Според него трябва да се помисли по въпроса и да се вземе предвид факта, че в България автомобилният пак е стар: "Това предвещава да има проблем с такива стари автомобили при затегнатите мерки. Когато говорим за нов автомобил, проблеми няма. Когато говорим за стар, естествено възникват проблемите“.
Той смята, че държавата трябва да помисли за някакъв компромисен вариант. "Наистина има стари автомобили, които не са в нормите, но в същото време те минават страшно малък пробег през една календарна година. Това ги прави не чак толкова замърсяващи. Би било редно да има някакъв толеранс. Може би да се ограничи достъпа им до центровете на градовете, да им се увеличат данъците. Да се измисли регламент, с който да бъдат ограничавани, но хората да могат да карат тези коли. Понякога за да се възстанови подобен автомобил, стойността, която ще му излезе на човек, е колкото стойността на целия автомобил“, заяви Георги Караджов.
Бракувате си дръгелите, купувате си една кола до 10 години, поддържате я и проблем с прегледа нямате. Толкова е просто. А жината и дитету на училище и на работа с градски транспорт.
Български език- Слаб 2 !!!
Т.е. практически всички употребявани автомобили имат нормално изхабяване и износване на всички части и няма как да се иска от тях да отговарят на заводските параметри на чисто нов автомобил току що слязъл от конвеера ...
КОЛА,ЗАМЪРСЯВА 290 ПЪТИ ПОВЕЧЕ ОТ
20 ГОДИШЕН ДИЗЕЛ.....
ТОВА Е ПРИЧИНАТА
ДИЗЕЛОВИЯ ДВИГАТЕЛ ИМА РЕСУРС ОТ 2000000 км,А БЕНЗИНОВИЯ-400000 км
ЕТО,ЗА ТОВА евроГЕЙОВЕТЕ ПЛАКНАТ
МОЗЪЦИ ОТНОСНО ДИЗЕЛА
А ИСТИНАТА Е ЕДНА,ДОЗЕЛА Е СТОТИЦИ ПЪТИ ПО-НАДЕЖДЕН И ЕКОЛОГИЧНО ЧИСТ.......,,НО НА АКУЛИТЕ ИМ ТРЯБВАТ ПАРИ,А НЕ ВЕЧНИ КОЛИ.....
НИКОГА НЕ КУПУВАЙТЕ БЕНЗИНОВИ БОКЛУЦИ,А ОЩЕ ПО-МАЛКО-ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПРАЖНЕНИЯ.....,