Как и защо убиха бивш зам.-министър на образованието в полите на Витоша
Доцент по философия в СУ „Св. Климент Охридски“ и бивш зам.-министър на образованието става жертва на гангстерски разстрел в бурното начало на прехода през 90-те години. Времето назад връща „Телеграф“. Ламбо Кючуков е само на 37 години. В какви схеми и с какви хора се е забъркал, за да бъде убит, разследващите не можаха да разнищят и докажат въпреки арестите на двама души. Дали е имало пропуски в оперативно-следствените действия също остава под въпрос.
Трупът на Кючуков е намерен на 7 юли 1995 г. от случаен минувач близо до сметище в местността Бялата вода на Витоша. При огледа на района са открити следи от автомобилни гуми с различен грайфер. Упорито се твърди, че експертите не са взели отпечатъци от всички следи, но няма достоверна информация дали това е така.
Философът е убит с 4 куршума в главата. Според аутопсията килърът е стрелял от около половин метър в гръб на Кючуков. Първият куршум е пронизал мъжа през тила и излязъл през окото. След това той е застрелян още три пъти в дясното слепоочие. Това са така наречените контролни изстрели и затова се смята, че покушението е извършено от професионален убиец.
Екзекуцията е извършена с пистолет „Збройовка“, модел от 50-те години. Той е намерен при допълнителен оглед на местността.
Според експертизата на оръжието върху него е имало допълнителна механична обработка. Предполага се, че е продадено преди време в бивша Югославия.
Близо до трупа на Кючуков полицията намира две гилзи, чадър и мъжка носна кърпичка, които обаче не помагат за установяването на убиеца. Разследващите изграждат няколко версии за екзекуцията, но те се основават повече на догадки, отколкото на факти. Общото между тях е, че са свързани с евентуални бизнес мотиви за ликвидирането на доцента по философия.
Според следователи той се е опитвал да посредничи при търговски сделки със Сърбия за продукти като олио, захар, брашно и ориз. Освен това се забъркал в сделка за износ на полимери от „Нефтохим“ за югославска фирма. Разнищването на бизнес начинанията на Кючуков в тази насока обаче не довежда до следа за разкриване на убийството му.
Друга от версиите е свързана с имотна сделка – Кючуков се готвел да купи апартамент в центъра на София от племенник на собственичката му. Тя обаче нямала представа, че жилището й е обявено за продажба, нито пък имала намерение да го продава.
Съществува и версия за поет от Ламбо Кючуков ангажимент за сключване на договори за застраховка „Злополука“ и „Живот“ на учениците и учителите в страната между Министерство на образованието и застрахователна компания „БГ план“. Шеф на фирмата е Пламен Миронов, с когото Кючуков е бил близък.
Полицията задържа Миронов и съдружника му Константин Георгиев. Двамата прекарват 11 месеца в ареста по обвинение за предумишлено убийство.
Адвокатите им пледират, че Кючуков е бил връзката между "БГ план" и Министерството на образованието, той е работил по сключването на договора, от който застрахователите щели да спечелят милиони, и затова Миронов нямал интерес от смъртта на доцента.
Миронов е спряган като посредник за купуването на жилище от Кючуков. Няколко пъти доцентът се е срещал с племенника на собственичката в офиса на "БГ план".
Доказателства за престъпна вина на Миронов и Георгиев не са открити, с изключение на това, че нямат алиби, обаче много други хора от близкото обкръжение на Кючуков също не могат да докажат къде са били по време на убийството му.
На 7 юли 1995 г. по обяд Кючуков се срещнал с Миронов и Георгиев в центъра на София, носейки документи за регистрация на фирма. По-късно доцентът имал среща със съдружник в дружеството, но не се явил.
Според тогавашния шеф на „Тежки престъпления“ в Националната следствена служба Богдан Карайотов Миронов и Георгиев нямат алиби за времето от 13 до 15 ч., когато е извършено убийството, и това е косвена улика.
През август 1996 г. прокуратурата обаче прекратява производството срещу застрахователите поради липса на доказателства.
Няма категорично установена причинно-следствена връзка между действията на обвиняемите и убийството, гласи заключението на прокурорите. Миронов и Георгиев са освободени.
След прекратяване на разследването срещу тях вдовицата на доцента обжалва постановлението, но горната инстанция отхвърля жалбата й.
Говори се, че от килията Миронов е изпратил бележка на брат си с молба да наеме опитни частни детективи да разкрият убийството на Ламбо Кючуков, за да се докаже неговата невинност.
Не се знае дали частни детективи са били наемани, но прокуратурата прекратява разследването поради липса на доказателства срещу двамата арестувани.
Не само килърът, но и мотивите за убийството на доцента по философия със специалност „Теория на познанието“ остават неясни.
А Миронов и Георгиев завеждат искове към Главна прокуратура и Националната следствена служба за по 31 милиона лева – морални и материални щети вследствие на ареста им.
Попитан за отношението си към гражданските им искове главният прокурор тогава Иван Татарчев заявява, че всеки, който е бил задържан неоснователно, има право да претендира пред държавата за вреди.
-----
Да нямаш алиби, не е престъпление! Пак плещите глупости. Да не можеш да се изказваш, а да се наричаш журналист?
мафията е злопаметна....мх...