Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Животозастрашаващо: В Дубай температурата все по-често се усеща като 60°

Ключови думи: дубай, опасно, температура, 60 градуса

Дубай, финансовият център на Близкия изток, е връхлетян от влажност и горещини, поради което няколко дни това лято усещането за температурите надхвърля 60 градуса по Целзий.

На 20 юли например температурите на международното летище в Дубай достигнаха 42 градуса по Целзий, според данни на Националната метеорологична служба на САЩ. Интензивната влажност на въздуха в този ден обаче е утежнила горещината, така че тя се е усещала като повече от 62°C, според топлинния индекс на метеорологичната служба, който комбинира двата показателя, за да изрази как температурата се усеща от човешкото тяло, предава dnes.bg.

Метеорологичната служба на САЩ твърди, че такава жега представлява „изключителна опасност“ за хората, тъй като е възможно да се получи топлинен удар. Въпреки че влажността на въздуха намаля през последните няколко дни, горещите температури в пустинния град се наблюдават в момент, когато Близкият изток се нагрява с един от най-бързите темпове в света.

Повече от 1300 поклонници загинаха по време на ежегодния хадж в Саудитска Арабия на фона на рязко покачващите се горещини тази година, които засегнаха и селското стопанство в Египет и затвориха офиси в Иран. Дубай вече изпита последствията от екстремните метеорологични условия през април т.г., когато над града се изсипаха рекордни дъждове и в продължение на дни бяха наводнени домове и магистрали.

Това лято усещането за температурата в Дубай вече е надхвърляло 60°C в пет дни, в сравнение със само един през миналата година и нито един през 2022 г., според данни на Националната метеорологична служба на САЩ. Прагът за „изключителна опасност“ за здравето - над 54°C - е бил надхвърлен в 13 дни тази година, в сравнение с 23 дни през 2023 г. и седем през предходната година.

Екстремните метеорологични условия засягат все по-често и по-силно много части на света вследствие на изменението на климата и бързата урбанизация и засягат страни от Канада до Гърция. Въпреки това Близкият изток е особено уязвим поради пустинния си ландшафт и близостта си до Персийския залив, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Изменението на климата се превръща в дългосрочна заплаха за градовете в региона, тъй като те се разрастват. Според прогнозите на Междуправителствената експертна група по изменение на климата температурите в Близкия изток ще се повишат с 1,3 °C до края на века при оптимистичен сценарий и с 4,7 °C при песимистичен сценарий.

„Това ще бъде животозастрашаващо за хората, а дори животни, устойчиви на високи температури, като камилите, не могат да оцелеят при такива условия“, твърдят учени, базирани в региона и извън него, в статия в списание Nature npj Climate and Atmospheric Science.

Представители на Министерството на изменението на климата и околната среда на ОАЕ не отговориха на запитванията за коментар, изпратени по електронната поща. Обажданията до офисите на министерството в Дубай и Абу Даби не бяха приети.

Води в Персийския залив

През лятото Персийският залив се превръща в най-горещото море в света, като температурите редовно надвишават 36 градуса по Целзий в плитките води край ОАЕ. Като цяло Персийският залив се затопля над два пъти по-бързо от световния океан, а морските горещи вълни стават все по-чести и тежки.

Крайбрежните зони тук са заобиколени от горещия въздух на пустинята и влажността на морето, поради което изпитват най-голямото въздействие. Градовете са изправени пред допълнителното предизвикателство на така наречения ефект на градския топлинен остров. Застроените райони често са с 3-4 градуса по-горещи от селските.

Близкият изток като цяло се затопля с 0,45°C на десетилетие, което е 1,66 пъти повече от средното за света. Възрастните и много младите хора са изложени на особен риск от заболявания, свързани с горещините, както и тези с вече съществуващи заболявания, като сърдечносъдови и респираторни заболявания и диабет.

Много хора просто не могат да останат на закрито заради работата си. Горещините могат да бъдат смъртоносни и да подчертаят дълбокото неравенство по социално-икономически и етнически признак в страните от Персийския залив. Служителите на корпорации, които прекарват дните си на закрито, както и тези, които имат лесен достъп до скъпоструващо охлаждане, са в състояние да се справят по-лесно с последиците от времето.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/blizak-iztok/2024/08/01/jivotozastrashavashto-v-dubai-temperaturata-vse-po-chesto-se-useshta-kato-60.615582

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Само тези 3 зодии умеят да пазят тайни Може да си излеете душата пред тях и да сте спокойни, че няма да издадат казаното Обръщат пенсиите в евро Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г.
Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане Шуренайка, свако, етърва, девер – роднинските връзки, които всеки трябва да знае! Впечатляващ е броят на думи в българския език, които се използват за наименования на роднински връзки
Oпитайте номера на главен готвач и ще ядете най-хрупкавите домашни картофки! Тайната се крие в една малка подробност Дете пострада във верижна катастрофа В Хасковско
Задължително трябва да знаете това, ако ви звъни плачещ човек Новата схема в алоизмамите ПП "Странджа" остана без директор, спрягат за поста ловец №1 в Бургас Ето подробности
3-те зодии с най-слаби нерви Не всеки е бил възнаграден от природата с издръжливост и спокойствие 70% от учениците у нас отиват в университет Най-добре платени са завършилите природоматематически профил
С този трик почиствам мръсни и омазнени шкафове само с едно движение Имате нужда само от 3 общодостъпни съставки, които вероятно имате у дома Всичко за еврозоната: БНБ отговаря на нови въпроси Какво ще се промени по отношение на паричната политика в България след членството ни в еврозоната...