Каква еврозона? Заплатите ни изостават с 220 евро от най-ниските в ЕС
Минималната заплата в България изостава с над 220 евро от най-ниското възнаграждение в страна от еврозоната. В България минималната заплата е 933 лв., което прави 477,04 евро на месец, а в Латвия е 700 евро, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Минималната заплата в България е над два пъти по-малка отколкото в Полша и над четири пъти по-ниска отколкото в Германия, пише Труд.
В редица държави от Европейския съюз променят минималните заплати два пъти в годината - от 1 януари и от 1 юли. Полша е една от тези държави. От 1 юли 2024 г. минималната заплата в Полша е вдигната с 20 евро и вече е 997,91 евро, и то при положение, че храните там са по-евтини, отколкото в България. Същевременно минималната заплата в страната ни остава без промяна на ниво 477,04 евро. За сравнение, в Германия минималната заплата е 2054 евро, а във Франция е 1766,92 евро.
Минималната заплата в България в рамките на година е повишена с 19,6%. Но има държави, в които увеличението на най-ниските възнаграждения е още по-голямо, показват данните на Евростат, които обхващат и направените промени във възнагражденията от 1 юли 2024 г. В Полша и Румъния минималната заплата в рамките на година е нараснала с 23 на сто. И в двете държави най-ниските заплати бяха увеличени два пъти през настоящата година. В резултат в рамките на година минималната заплата в Полша нараства с близо 187 евро, а в Румъния със 139 евро. Същевременно минималната заплата в България е само със 78 евро по-висока отколкото през миналата година по това време. Така разликата между заплатите у нас и в тези страни продължава да нараства.
Хърватия също ни изпреварва по ръст на заплатите. За година минималната заплата там е нараснала с 20 на сто, или със 140 евро, като достига 840 евро.
Минималната заплата в България остава най-ниската сред страните от ЕС. Погледнато не в проценти, а в абсолютна сума, минималната заплата в 10 държави от ЕС е увеличена с повече отколкото при нас в рамките на година. Така реално вместо да доближаваме доходите в тези страни изоставаме още повече. Например в Ирландия увеличението на минималната заплата за година е над 236 евро, като достига 2146,30 евро. В Нидерландия минималната заплата за година е нараснала със 139 евро, а в Белгия със 115 евро. За хората е важно не само процента, с който са вдигнати заплатите, а и увеличението на абсолютната сума, която получават.
Най-висока е минималната заплата в Люксембург - 2570,93 евро, като за година тя е вдигната с 62,69 евро. На второ място по най-висока минимална заплата е Ирландия, а след това са Нидерландия с 2134 евро и Белгия с 2070 евро.
От страните от ЕС най-близо до нас по увеличение на минималните възнаграждения е Латвия. Там най-ниските заплати за година са вдигнати с 80 евро до 700 евро. Най-близо до нас по размер на минималната заплата сред страните от ЕС са Унгария с 675 евро, Латвия и Румъния с 743 евро на месец.
Минималните заплати в редица страни от Европа, които не са членки на ЕС, също са по-високи, отколкото в България. Например минималната заплата в Черна гора е 532 евро, в Сърбия е 544 евро, а в Турция е 568 евро.
Ако вземем предвид цените в страните от ЕС и покупателната способност на минималната заплата, България отново е на последно място. През юли минималната заплата в Люксембург е 5,4 пъти по-висока отколкото в България, показват данните на Евростат. Като отчетем нивото на цените и покупателната способност се оказва, че минималната заплата в Люксембург е 2,4 пъти по-висока, а в Германия е 2,3 пъти по-висока отколкото в България.
Ганьвци и Ганки!
Нека,хак да ви е.Като сте прости,злобни,мързеливи,крадливи и ви е много важно да пишете по цял ден ТУК.И не само тук.
Сърбайте си попарата и Яжте л@йна..както винаги
ДО 1
Ama kacnahte v kipar i ne6tete sa pribirate obratno kam germanistan mai varvi samoleta