Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На кои плажове са черните дупки и как да се предпазите от удавяне

Ключови думи: Новини, черни дупки, Черноморие, Флагман, Бургас

Зловещите "черни дупки" в морето продължават да вземат жертви не само по Иилинден. В Бургас най-опасните места са Каналът и Мостът, както и Иракли и Северен Обзор на север. Къде обаче трябва да се внимава на юг. Първо, това е местността “Германката”, която се намира до Созопол.

Високите скални стени на това място са предпочитани за тренировки на любителите на скално и спелео (пещерно) катерене. Опасните течения и въртопи в скалната теснина обаче взимат редовно жертви. Фаталното място е получило името си заради нещастен случай преди десетилетия. На това място, от високите скали, немкиня се хвърлила да плува, но се удавила. Преди повече от 10 години на същото място се самоуби бургаски бизнесмен. Друга “черна дупка” са “Липите” в Синеморец.

На този плаж има две опасни течения, които са основната причина за инцидентите. Другата е, че хората се поддават на паниката, когато ги дръпне морето. Още се помни трагедията от 20 юли 2012 г. Според очевидци двама мъже - Петър Тодоров на 50 г. и Христо Стефанов на 48 г. чули викове на давещи се деца, които мъртвото вълнение отнасяло навътре в морето. По това време то било към 3 бала. Въпреки силният “сулган”, мъжете влезли във водата и успели да спасят децата. Вълнението обаче ги отнесло и те се удавили. Паметна плоча напомня днес за себеотрицанието и смелостта им. Край Синеморец е опасен и друг плаж - “Косата”.

Това е мястото, където река Велека се влива в Черно море и образува пясъчна коса. Тук рязко става дълбоко много близо до брега и това е особено опасно за деца. Също така след силен вятър тук често има силни течения и дънни ями.

Към опасните плажове спада и “Харманите” в Созопол. Този плаж е гъсто населен през сезона. Проблемът тук идва при силен вятър, най-често от североизток. Плажът е открит, незащитен от скал и много бързо се вдигат огромни вълни. Затова никога не влизайте на “Харманите” при силно вълнение - опасността се засилва от водовъртежи и огромните дънни ями, които вълните лесно дълбаят в мекия му пясък. Това предупреждение важи с пълна сила за още два близки до Созопол, но много опасни особено през август плажа - северният на Каваците и невероятно открития към ветрове “Шофьорски плаж” на юг след курорта “Дюни”.

От Моста в Бургас скачат предимно младежи, а другото опасно е районът около Канала. Там сме забранили къпането, защото при дъждове се излива много вода в морето, отдолу е възможно да се завихрят течения и могат да бъдат опасни за къпещите се. Това коментира Симеон Цветков, концесионер на Северния плаж в морския град. Според морските спасители и концесионери, болшинството от нарушителите, неспазващи сигнализацията и често опониращи на морските стражи, са мъже.

От Моста пък скачат предимно тийнейджъри, въпреки непрекъснатите предупреждения. Няма почти пост по протежението на плажа в Бургас без опасно място, каза старши спасителят Петър Русев. Общината е забранила полета от съоръжението в морето, защото той може да е вълнуващ, но много опасен, пише Труд. “Всеки пост има опасни места.

Дънни ями или течения, и ние си ги знаем. Следим ги под лупа. Няма почти пост по протежението на плажа в Бургас без опасно място. При моя пост - също има и аз си ги знам от 20 години насам, откакто съм на вишката”, каза старши спасителят Петър Русев. 

1
Коментара по темата
1.
292
29.07.2024 14:13:16
Черните дупки са в космоса и в речника на хора, които изведнъж са се сетили, че могат да се занимават с водно спасяване. Подводните ями са друго нещо. Появяват се при "мъртвак" и наистина са опасни, защото в тях водата се завихря към дъното, след което достигайки го, се отразява и отново с въртене поема нагоре. Най-правилния подход при такава ситуация е човек да се остави на вълната да до изкара на повърхността. Но паниката в първия момент и първобитният страх о дълбокото карат хората да се борят с водовъртежа, което е крайно грешно, понякога фатално. Затова основно правило. Червеният флаг не служи за тормоз на плажуващите. А да ги пази от опасности, които дори и не подозират. И още нещо. Подводна яма, в която да пропадне човек с нисък ръст, може да се образува и напо-малко от 2 метра от брега. Там където сте оставили да си играят "напълно безопасно" децата си, докато вие чукате белотче или сте заседнали в някой клюкарник.
  Добави Коментар
Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус
Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки
Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията