Бихте ли платили 400 лева за един пъпеш?
Невиждан търг с явно наддаване стяга един от най-големите фермери у нас Красимир Кумчев. Той ще разиграва пъпеш от японския сорт "Юбари" /Yubaru King Melone/, отгледан в собствената му градина. Това само по себе си е забележителен факт, защото се счита, че „кралските пъпеши“ виреят само и единствено в Япония. Там те са толкова ценни, че също се разиграват на търг, като в един от тях наддаването е стигнало над 46 000 евро за бройка. За заможните японци поднасянето на такъв десерт е символ за аристократизъм и висок социален статус, съобщава "Марица".
БГ-търгът започва на 4 август, в 9 часа сутринта. Той ще е онлайн, във фейсбук страницата на агробизнесмена. Началната цена на уникалния плод е 400 лева, а стъпката за наддаване е 50 лева, обяви Красимир Кумчев. Любопитна подробност е, че търгът има фиксирано начало, но не и край.
„Аз ще го определя, тъй като държа пъпешът да е в перфектна зрялост. След като се откъсне плодът, той има нужда от още 3-4 дни, т.нар. „следберитбено узряване“, разказва Кумчев, който покрай експеримента си е станал спец по любимия плод на японците.
Семената донесъл миналата година при едно свое пътуване до Япония. Подарък са му от писателката Юлияна Антонова - Мурата. „В началото беше професионален гъдел дали ще се захванат, дали ще порасне плод, дали ще успея да го опазя. Защото в Япония „Юбари“ се гледат в много строги изкуствени условия в оранжерия.
Към днешна дата технологията е спазена и от засяването на семето са минали 100 дни. Пъпешът е 1.3 кг, с неповторим аромат и с много красива, релефна кора, която наподобява дантела. Японците казват, че колкото по-ясно изразена е кората, толкова по-вкусен и ценен е плодът“, споделя той.
Дори в страната на изгряващото слънце е прието след сервиране на пъпеша, домакините да покажат за допълнителна тежест кората.
Търгът за невиждания у нас пъпеш не е самоцел на крупния пловдивски фермер. Със събраните средства от продажбата му Красимир Кумчев ще подпомогне финансирането на една стара своя идея в обществена полза - да изгради „Фонтанът с ябълката“ – площадче с ябълка, символ на плодородието на Тракия, от където блика вода.
Първоначалната идея бе градската атракция да е на ул. „Константин Иречек“ зад Джумая джамия, после – на каскадата на „Каменица“ на Главната. По куп причини обаче проектът буксува вече почти четири години. Кумчев не търси финансиране от държавата или общината.
Средствата във фондация „Добротворие“ се трупат само от дарения от физически и юридически лица.
Добави Коментар