Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дините и пъпешите могат да бъдат опасни за здравето ни, ето кога

Ключови думи: диня, пъпеш, здраве, плод, бактерия

За да получите максимална полза и удоволствие от хапването на сладки дини и пъпеши през лятото, трябва да бъдете отговорни и предпазливи. Само компетентен подход към подбора и съхранението на тези пъпеши ще помогне да се избегнат възможни рискове за здравето, предупреждава jenata.blitz.bg.

Началото на горещите летни месеци винаги ни радва с възможността да се насладим на сочните и освежаващи плодове, а най-предпочитани безспорно са дините и пъпешите. Не всички партиди от тези зеленчуци обаче са безопасни за здравето ни. Здравни експерти предупреждават: ако ги изберете неправилно, съществува риск да навредите на тялото.

Според препоръките на експертите най-благоприятният период за закупуване на тези плодове е края на юли - началото на август. Именно през този период от време пъпешите успяват да достигнат естествена зрялост и да натрупат оптималното количество хранителни вещества.

Не всички производители обаче се придържат към принципите на здравословен и отговорен подход към отглеждането на дини и пъпеши. Някои от тях прибягват до различни трикове, за да ускорят узряването на реколтата и да увеличат нейния обем.

По-специално, фермерите могат да „прехранват“ културите, особено с азотни торове. Такива мерки наистина ви позволяват да получите плодове по-рано от обикновено и да постигнете по-големи размери. Но това има обратна страна - прекомерното насищане с торове води до натрупване на повишени количества нитрати в кората и пулпата.

Концентрацията на тези вредни вещества зависи от много фактори - условия на отглеждане, режим на поливане, време за прибиране на реколтата и др. И колкото по-рано дините и пъпешите стигнат до рафтовете, толкова по-високо е съдържанието на нитрати в тях.

Междувременно тези химични съединения могат да се трансформират в човешкото тяло в токсични нитрити. Такива вещества имат отрицателен ефект върху кръвта, пречат на нейната способност да пренася кислород. В резултат на това може да се развие кислородно гладуване на тъканите и сериозни усложнения.

Особено уязвими от подобни последствия са децата, както и хората с хронични заболявания на сърдечно-съдовата, дихателната и отделителната системи. За тях консумацията на пъпеши, съдържащи големи количества нитрати, може да представлява сериозна опасност.

Затова експертите силно препоръчват дините и пъпешите да се купуват между края на юли и началото на август. По това време плодовете имат време да достигнат естествена зрялост и да натрупат по-малко вредни вещества.

Разбира се, не може да се изключи напълно възможността през високия сезон на пазара да навлязат некачествени продукти. Но шансовете за закупуване на партиди с високо съдържание на нитрати ще бъдат много по-ниски, отколкото при закупуване на ранни или късни пъпеши.

Освен избор на оптимален период, експертите съветват потребителите внимателно да преглеждат плодовете преди покупка. Трябва да се обърне внимание на целостта на кората, липсата на видими повреди и признаци на презряване. Само интегрираният подход към избора на дини и пъпеши ще ви помогне да защитите здравето си и да се насладите на техния освежаващ вкус.

Освен това в сезона на пъпешите е важно да се спазват правилата за съхранение и консумация на тези плодове. Например, експертите препоръчват нарязаните дини и пъпеши да не се оставят на стайна температура за дълги периоди от време, за да се предотврати развитието на бактерии.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa Вижте ги  ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми! Гринч разсмива малки и големи, Арнолд Шварценегер ни показва реалната мъка на средностатистическия родител
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда Семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите колекции в света Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години Въпреки липсата на нов бюджет, минималната заплата става 1077 лв. от януари
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили над 7400 българи Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен Вратата на спасението е Исус, тя е отворена за всички, заяви Светият Отец на благослова Urbi et Orbi
"ЕРМ-Запад" остави десетки населени места без ток след снеговалежите Прогнозата е за продължаващи интензивни валежи от сняг Шашна всички с тази промяна навръх Коледа, феновете й не могат да повярват на очите си Фолкдивата се престраши да направи драстична промяна във визията си
Изсипи 200 милилитра от това и ребърцата ще станат гурме Тайната е в рецептата, вижте я Тръмп иска смъртно наказание за "брутални изнасилвачи, убийци и чудовища" Изявлението на Тръмп идва само ден след като американският президент Джо Байдън замени с доживотен затвор без право на помилване присъдите на 37 от 40-те затворници
Късо съединение затвори Айфеловата кула Противопожарната аларма се е задействала тази сутрин Махленска свада: Приятели се млатиха, приключили спора с удар с чук 28-годишният пострадал е с опасност за живота