Повишена тревога в Бургаска област заради пожарите в страната, въвеждат забрани
В Бургаска област ситуацията с пожарите не е толкова тревожна, колкото в голяма част от страната, но това не означава, че трябва да сме небрежни и да подценяваме опасността. С такова становище излезе днес специална комисия, назначена от областния управител проф. Мария Нейкова, в която се включиха представители на полицията, пожарната, различни институции и местната власт в застрашените региони.
Считано от утре и действащо до 30 септември включително се забранява обработването на пасища със селскостопанска техника в периода от 9 до 20 ч. На кметовете на общини и населени места е разпоредено да започнат създаването на т.нар. просеки - минерализирани ивици, широки не по-малко от 6 метра, около населените места, където те граничат с горски или полски територии. Това помага за превенцията, в случай че някъде възникне пожар, за да не може той да се разпространи до сградите.
Старши комисар Николай Николаев - директорът на РДПБЗН-Бургас, заяви, че се взимат мерки в северната част на Бургас, където има сериозна опасност от пожари и всяка година има такива. Там - конкретно в село Изворище и кв. Черно море, всеки ден дежурят екипи на пожарната на терен, за да могат да реагират по-бързо при инцидент.
Той отчете, че в последните 10 дни на ден бургаската пожарна откликва средно на по 30 сигнала за произшествия. Николаев даде отчет за предходните дни. Пожари е имало на следните дати:
5 юли - край Банево на площ от 2900 дка. Той е загасен от 6 екипа на пожарната, участвали са булдозер и водоноски.
6 юли - 100 дка до с. Ливада. Огънят навлиза в селото и поразява вилна сграда и няколко постройки. Загасен.
6 юли - 1000 дка - 7 екипа на пожарната гасят огъня между Камено и с. Дружба. Има опожарена сграда и пряка опасност за метан станцията на „ЛУКОЙЛ”. В гасенето се включват и два частни противопожарни екипа от нефтозавода.
14 юли - пожар край село Дюлево, обхванал площ от 2500 декара, загасен от 4 екипа на пожарната и 20 човека гасителна група от селото.
14 юли - НЕЗАГАСЕН - пожар между селата Вършилово и Зидарово, който все още е активен. На място работят около 5 екипа на пожарната и 10 служители на горското стопанство. Гаси се трудно, защото е обхванал труднодостъпен терен.
15 юли - 1000 дка, засегнати от пожар край с. Твърдица, загасен от 3 екипа на пожарната.
Към днешна дата няма данни някой от изброените пожари да е причинен умишлено. Разследват се всички възможни варианти. Иначе глобите за причиняване на пожар варират между 200 и 2000 лв. и за миналата година в областта има съставени общо 5 такива акта, отчетоха от полицията.
Защо компетентните органи,сами не спазват законите?!Защитавайки дюните,защитават и нас,данъкоплатците!Когааа?!!!
Омръзна ми от герберски схемички и идиотщини !