7 деца замениха „Коджакафалията” с уютен център от семеен тип
Ключови думи:
Коджакафалията, деца, център за настаняване от семеен тип, общинско жилище, Община Бургас, Димитър Николов
Днес кметът на Бургас Димитър Николов откри нов Център от семеен тип, който се помещава в общинско жилище. В него са настанени 7 деца на възраст от 7 до 14 години, досега отглеждани в „Коджакафалията”. Това съобщиха от пресцентъра на Обшина Бургас.
„Това е пътят. Отглеждането на децата в центрове от семеен тип дава доказани резултати и ги превръща в пълноценни граждани. Тази година ще изградим още няколко подобни жилища и поетапно от „Коджакафалията” ще бъдат изведени всички деца”, каза кметът Николов.
Гости на церемонията по откриване на новия Център в бл. 63 на к-с „Славейков” бяха зам.-кметът д-р Лорис Мануелян, областният управител Константин Гребенаров, общински служители и общински съветници, представители на различни социални служби, съседи от същия вход на жилищния блок.
За обзавеждането, оборудването и поддръжката на предоставеното от Общината жилище бе спечелен проект на стойност 212 542 лв. по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз - BG051PO001-5.2.06 - "Социални услуги за социално включване" - Подобряване на социалните услуги за деца в риск на територията на община Бургас чрез разкриване и предоставяне на социална услуга от резидентен тип "Център за настаняване от семеен тип". В споменатата сума влизат и средства за заплати на екип от 7 професионалисти, който ще се грижи за децата денонощно.
Седемте момичета и момчета, настанени в жилището, са добри ученици. Пет от тях се учат в СОУ „Димчо Дебелянов”, едно е в ОУ „Антон Страшимиров” и едно в музикалното училище със специалност акордеон. Децата дариха своите първи гости с изработени от тях мартеници.
1
Коментара по темата
1.
Галя
28.02.2012 18:03:05
Да но, какво ще стане със детския дом „Коджакафалията“? През 1911 година Коджакафалията прави и своето завещание. То е на няколко страници и разпорежда цялото му имущество. Земи и сгради получават българската църква “Св. Св. Кирил и Методи” и много сиропиталища, болници, църкви, училища и физически лица. Изрично условие в завещанието му е, че приемниците на завещаните имоти нямат право да ги продават, а само да ги управляват и използват така, че да осигурят добри приходи. Тези приходи е трябвало да служат за даряване на бедни, болни и нуждаещи се, както и да подпомагат дейността на милосърдните дружества, църквите, сиропиталищата болниците и училищата – т.е. дарението е с условие да бъде продължено спомоществувателстването и след неговата смърт: "... всяка година, докато свят светува, да раздават в Страстната седмица преди Коледа събраните пари на бедните, без разлика от народност и вероизповедание, на всеки, кой каквато нужда има".