Огнената стихия у нас продължава, четвърти ден пожарникари се борят с пламъците
Буквално половин България вече четвърти ден е в лапите на огнената стихия. Горят хиляди декари с борови гори. Пожарникари и военни продължават усилено да се борят с огъня. В битката се вкючиха и доброволци, някои от тях разполагат със собствено обродуване, а други - не са обучени достатъчно, за да скочат в пламъците.
Ситуацията наистина е критична. Хеликоптери на военновъздушните сили опитват да загасят огнища по места. Вътрешният министър Калин Стоянов обяви по-рано, че Чехия ще изпрати два хеликоптера у нас. Отговор за помощ се чака и от Румъния.
19-годишен се бори за живот след големите горски пожари в Свиленградско
Днес епархийският митрополит дядо Киприан на храм "Свети Атанасий Велики" в Харманли отслужи молитва в подкрепа към огнеборците, служителите на МВР, доброволците и всички, които помагат в борбата с огнената стихия, както и за подкрепа към всички пострадали, загубили своя дом, нуждаещи се от особена помощ и закрила.
"Нека в тези трудни дни, когато хиляди декари българска земя са обхванати от това бедствие, да отправим молитвен зов към Майката Божия – Пресвета Богородица, към света великомъченица Марина и свети пророк Илия, покровител на огнеборците, да се застъпят молитвено за нас, та Бог да защити от бедствието народа ни и по техните молитви да ни запази невредими", е част от молитвения зов.
В енорийския храм всеки ден до прекратяване на огнената стихия ще се отслужва молитва.
Ето каква е картината с пожарите по места:
Ситуацията в Старозагорско:
През цялата нощ продължиха опитите за спиране на разпространението на големия пожар, който избухна в късния следобед в понеделник над Стара Загора.
През нощта тежка техника от Мини „Марица Изток” започна да прави просеки, за да се спре разпространението на огъня към курорта Старозагорски минерални бани, към вилни зони в района и към село Пряпорец.
Още в първите часове на пожара в гасенето се включиха доброволци, които успяха да спасят няколко къщи. Огънят обаче погълна постройки. Евакуирани са били 20 души.
„Всички институции са на място, но пожарът е върхов. Има и сериозен вятър, който го разпространява”, заяви пред Нова кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
„Ситуацията остава тежка. Продължава работата на терен. В момента също имаме много доброволци. Над 100 души със седем пожарни автомобила са на място. Периметърът на пожара е около 12 км, като има различни огнища. На този етап няма пострадали хора”, поясни в ефира на „Здравей, България” секретарят на общината Николай Диков.
Посоката на пожара е към село Пряпорец, като горят короните на дърветата, което изключително много затруднява гасенето. На място са всички свободни екипи на пожарната.
Ситуацията в Свиленград и Хасково:
Най-труден за овладяване е пожарът в Сакар, където пламъците се простират на територия от 80 000 декара.
В района на Лисово-Левка огънят е локализиран. В понеделник при гасенето тежко пострада 19-годишен доброволец.
„Доброволците трябва да се допускат до пожара с наши служители. Трябва да бъдат обучени”, поясни заместник-директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Любомир Баров.
В повечето села 100 процента от пасищата за животните са унищожени.
Ситуацията край Хисаря:
Огънят погълна 20 000 декара гори и лозови масиви в района. Пожарът е локализиран, но все още има тлеещи огнища в Сърнена Средна гора.
„Нощта мина спокойно. Има дежурни, които следят обстановката”, коментира кметът на Калояново Младен Кичев.
Ситуацията край Пловдив:
15 вили са изгорели във вилната зона над село Отец Паисиево, община Калояново. Това съобщи кметът на общината Младен Кичев. Към мястото пътуват няколко пожарни и тежка техника, която да направи просеки. В селото няма вода. Доброволци са пресекли пътя на огъня, за да не се разпростира към селището. По информация на лесовъдното предприятие Смолян там гори дъбова гора.
Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева поиска помощ за овладяването и потушаването на пожара във вилната зона на калояновското село Отец Паисиево. Искането е отправено към 61-ва Стрямска механизирана бригада чрез Министерството на отбраната. Очаква се от там да осигурят инженерна техника и военнослужещи. „Ситуацията е сериозна, температурите са високи, има и вятър. За съжаление в зоната няма вода и се налага да организираме и водоноски“, обясни проф. Янчева.
За справяне с пожара са насочени още огнеборци от районните служби в Белово, в Пещера, Пазарджик и в Батак. Предоставен е и дрон от областния управител на Пазарджик, с който да се извърши разузнаване на ситуацията по въздуха.
На място има и тежка техника, която да прокарва и просеки. Огънят бушува в силно пресечен планински терен, предимно в борови култури. Гасенето е затруднено от силния вятър, който постоянно сменя посоката на горене. По предварителни данни, върховият пожар е обхванал до момента площ от над 1 000 дка горски територии, уточниха от Южното централно държавно предприятие - Смолян.
Преди обед е възникнал и низов пожар в земеделски земи в землището на с. Каравелово, община Карлово. Заради силния вятър пламъците са обхванали 150 дка акациеви насаждения.
Европейската комисия съобщи, че ЕС изпраща помощ за борба с горските пожари в България и Северна Македония. Решението е в отговор на спешни искания, довели до задействане на механизма на ЕС за гражданска защита.
Еврокомисарят за управлението на кризи Янез Ленарчич изразява готовност за оказване на допълнителна помощ при необходимост. Координационният център на ЕС за действия в извънредна обстановка продължава да следи събитията, се посочва в съобщението.
ЕК отбелязва, че ЕС разчита на 556 пожарникари от 12 държави, разположени на ключови места в Европа това лято, готови да помогнат на местните противопожарни служби. ЕС разполага тази година с 28 противопожарни самолета и четири вертолета в 10 държави от ЕС.
Къде помагат в момента ?
Цяла седмица горим. Като изгори всичко за какъв чеп ще ни са ?181
Като бяха заметресенията нашите отидоха
ЧЕРВЕНОКОЖИТЕ КРАВАРИ????
БОКЛУК НЕЩАСТЕН
ДА ПОМАГАТ.....НАЛИ СТЕ ИМ НАДУПЕНИ
ИЗРОДИ ПРОДАЖНИ