Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всеки пети българин се лишава от пълноценна храна

Ключови думи: храна, бюджет, доходи, магазин, покупка

Всеки пети българин се лишава от пълноценна храна. При бедните делът на хората, които не са в състояние да си позволят основни хранителни продукти, е двойно по-висок - 40%. Това показват данни от изследване на Евростат от преди няколко дни. 

През 2023 г. 9.5% от населението на ЕС, или почти всеки един на всеки 10 души, не е бил в състояние да си позволи храна, съдържаща месо, риба или вегетариански еквивалент всеки втори ден - това е с 1.2% повече в сравнение с 2022 г., когато 8.3% от хората в евросъюза не са могли да си позволят въпросните основни хранителни продукти. У нас процентът на лишаващите се от пълноценна храна е 19.9%.

Изследването се фокусира върху бедните хора, които не могат да си позволят пълноценна храна. През 2023 г. делът на тези хора в ЕС, т.е. бедните, които не успяват да се хранят пълноценно, е 22.3%, което показва увеличение с 2.6% в сравнение с 2022 г. (19.7%). На национално ниво най-висок дял на хората в риск от бедност, които не могат да си позволят подходяща храна, е регистриран в Словакия - 45.7%, следвана от Унгария - 44.9% и България - 40.2%. Най-нисък дял на хората, които се хранят некачествено, е регистриран в Ирландия - 4.2%, следвана от Кипър - 5% и Португалия - 5.9%.

В ЕС разликата между общото население и населението в риск от бедност по отношение на осигуряването на подходяща храна е 12.8%. На национално ниво Унгария отчита най-голяма разлика от 30.2%, следвана от Словакия - 27.9% и Гърция - 27.3%. За разлика от тях, Швеция, Кипър, Люксембург, Португалия и Ирландия отчитат най-малки разлики - всички под 4%.

Възможностите човек да си позволи храна с месо, риба или вегетариански еквивалент всеки втори ден е сред елементите, които Евростат наблюдава на ниво домакинство, за да изчисли нивото на сериозни материални и социални лишения.
 

3
Коментара по темата
3.
Бургас
16.07.2024 22:25:01
Пари за ракия няма ,вие за храна искате…!?!
2.
ЕМИ...КО СА ШАШКАТЕ ВЕ
16.07.2024 19:23:16
По -здравословно е.....!!!!
1.
Xaxxah
16.07.2024 18:36:08
Аз и колегите ми сме на 600лв работим при адвокат. Това се случва в град Бургас . Това е едно влизане.в магазина. Пълна трагедия са заплатите в града.
  Добави Коментар
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"