Кардиолог зове да пием повече вода заради жегата и да заменим месото със зеленчуци
Не излизайте навън в най-топлите части на денонощието - между 14:30 часа и 17 часа, защото освен влиянието на температурите, има директно влияние и на слънчевите лъчи, което води до слънчев или топлинен удар, който пък влияе не само върху сърдечносъдовата, но и върху нервната система. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ шефът на Клиниката по инвазивна кардиология в Александровска болница проф. Кирил Карамфилов.
„Високата температура, както влажността на въздуха и много други фактори на средата, влияят на човека, тъй като сърдечносъдовата система е основната система, която ни адаптира към външните влияния. В конкретни случаи екстремно високите температури влияят по няколко механизма на нашето тяло", добави той.
„На първо място от висока температура се разширяват съдовете, което води до понижаване на кръвното налягане. Вторият основен механизъм, по който пада кръвното налягане, е загубата на течности. Колкото по-високи са температурите, толкова повече течности от тялото се губят“, заяви кардиологът.
Той призова хората от малкия екран да приемат по-голямо количество течности, но не алкохол.
„Хората със сърдечносъдови заболявания, при настъпването на летния сезон на първо място трябва да се консултират с кардиолог или общопрактикуващ лекар по отношение на дългосрочното им лечение с оглед корекция на терапията. На второ място – прием на по-голямо количество течности. Избягване на най-топлите части в денонощието. И прием на по-лека храна, която съдържа по-малко меса“, каза още проф. Кирил Карамфилов.
Желателно е хората, които са по-чувствителни към жегите, да консумират повече плодове и зеленчуци.