50 г. след пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови, караваната им отново акостира в Царево
Петдесет години от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV” - през лятото на 1974 г. за първи път в историята на световното мореплаване спасителна конвенционална лодка с платна и без кил преминава океан.
Изминаха 50 години, а днес, вече на 85 години, Дончо акостира всяко лято на каравана на пристанище Царево.
Ето и цялата история. На 8 май 1974 г. в 1.30 часа Дончо и Юлия (Джу) Папазови на борда на спасителната лодка навлизат в Атлантическия океан. За 63 дни и 4880 морски мили, от Гибралтар през Лас Палмас до Сантяго де Куба, завършват първото си пресичане на океан на 16 юли 1974 г.
Прекосяването на Атлантическия океан е част от експедициите „Планктон“ осъществени от Дончо и Джу през 70-те и 80-те години, вдъхновени от френския лекар и мореплавател Ален Бомбар, който пресича Атлантика през 1952 година с гумена лодка, само на морска вода и риба.
Основната идея на експедициите е да се наблюдава поведението на човек, поставен в крайно тежки условия; изпробването на хранителните качества на планктона и възможностите за оцеляване след корабокрушение.
Историята на мореплавателите тръгва преди повече от половин век през 1970 г., когато в продължение на две седмици Дончо, на борда на рибарска лодка, плава в Бургаския залив и поставя началото на експедиции „Планктон“. През 1972, вече двамата с Джу, на корабна спасителна лодка за 26 дни пресичат Черно море от Варна до Сочи. Следват пресичането на два световни океана (Атлантика, 1974 и Пасифика, 1976), обиколка на света на борда на яхтата „Тивия“ с дъщеря им Яна, (1979-81) и последното, но най-голямото постижение на Дончо – самотната обиколка на света по „невъзможният път“ - на юг от ревящите 40 и неистовите 50, през зимата, без спиране, през нос Хорн, на борда на яхтата „Тивия“, за 164 дни през 1988 г.
Но да се върнем към плаването през Атлантика, което е изключително рисково поради вида на ветроходния съд, оскъдните възможности за управление и навигация. Използваната корабна спасителна лодка е дълга 8 м., с малка рубка, алуминиева тръба за мачта и платна грот и стаксел. Както всяка корабна спасителна лодка и „ДЖУ IV“ е оборудвана със спасителна радиостанция на акумулатори и ръчен генератор. Хранителният режим на Дончо и Юлия е до 40% от минималните необходими калории и до 50% за сладката вода на човек. Останалите калории се набавят от уловения зоопланктон. По време на плаването Дончо отслабва с 18,5 кг, а Джу - с 9.