Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Случи ли се това с вас, лошо - имате хронично бъбречно заболяване

Ключови думи: бъбречно заболяване, флагман, зъби

Бъбреците са от съществено значение за поддържането на общото  здраве, тъй като те филтрират отпадъците от кръвообращението.

Редица тежки, понякога фатални медицински разстройства, могат да възникнат, ако  не са в състояние ефективно да филтрират вредните за организма ни вещества.

Според скорошно проучване има връзка между загубата на зъби и развитието на хронично бъбречно заболяване. Резултатите от проучването са публикувани онлайн в Menopause, списанието на The Menopause Society.

Скоростта на гломерулната филтрация на жената показва състоянието на нейните бъбреци. След менопаузата бъбречната функция намалява с течение на времето и е свързана с по-ниските нива на репродуктивните хормони. Тези хормонални промени, които се случват по време на менопаузата, често водят и до абдоминално затлъстяване, което е свързано с повишен риск от загуба на зъби и е отделен рисков фактор за развитието на хронично бъбречно заболяване.

Последствията от бъбречното заболяване са многобройни, включително повишена вероятност от проблеми с костите и сърдечносъдовата система. Загубата на зъби, която отразява здравословното състояние на устната кухина, е свързана и със системни заболявания като диабет, заболяване на щитовидната жлеза и остеопороза и е независимо свързана с повишен риск от инсулт. Прекомерната загуба на зъби също така може да наруши дъвченето и говора.

Предишни проучвания установили връзка между бъбречната функция и броя на зъбите. Това най-ново проучване, включващо близо 65 000 участници обаче, е първото известно, което оценява връзката между хроничното бъбречно заболяване и загубата на зъби при жени в постменопауза. То стигнало до заключението, че скоростта на гломерулна филтрация, мярка за бъбречната функция, е значително свързана с наличието на най-малко 20 (от общо 28) зъба, което предполага, че хроничното бъбречно заболяване и загубата на зъби са значително свързани, особено при жени след менопауза на възраст от 66 до 79 години.

Тези констатации предполагат, че предотвратяването и управлението на нарушенията на минералния и костния метаболизъм при жени в постменопауза с хронично бъбречно заболяване са от решаващо значение за предотвратяване на загубата на зъби. Също така е важно да се обърне внимание на прогресията на бъбречното заболяване, тъй като последствията засягат множество системи на тялото, освен само оралното  здраве.

Резултатите от проучването са публикувани в статията „Хроничното бъбречно заболяване при жени след менопауза е свързано със загуба на зъби“.

„Това проучване подчертава известната връзка между хроничното бъбречно заболяване и костния метаболизъм. Повишено внимание към  здравето на устната кухина и костите е оправдано при жени в постменопауза с хронично бъбречно заболяване, в допълнение към щателните усилия, насочени към запазването на бъбречната функция. Обратно, оралното  здраве е прозорец за цялостното здраве, а добрата хигиена на устната кухина е важна за жени от всички възрасти“, казва д-р Стефани Фобион, медицински директор на The Menopause Society. (ANI)

1
Коментара по темата
1.
*********
05.08.2024 21:04:28
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила