Завеян бургазлия заряза чанта с 14 бона пред блока, Веселин я намери и си купи вода и телефон
39-годишен бургазлия за малко да си забрави и главата миналата събота. Прибирайки багаж към апартамента си, той забравя на улицата малка чанта с много пари в нея. Съсед му отворил асансьора, докато носи големите торби и той побързал да се качи, като напълно изключил за най-ценното от нещата, които носел. Оставил чантичката си навън на тротоара и тръгнал да се прибира.
След като се плеснал по главата няколко минути по-късно, забраванкото подал сигнал около 18,30 часа в Пето районно управление в Бургас.
Той съобщил, че малко по-рано забравил чантичка със сумата от 14 070 лв. пред бл. 72 в ж.к. "Изгрев". В резултат на бързите полицейски действия е установена самоличността на мъжа, взел чантичката.
61-годишният криминално проявен бургазлия Веселин направил пълни самопризнания. Той възстановил сумата от 13 400 лв., заявявайки, че останалата парична сума изхарчил за мобилен телефон и една минерална вода. По случая е образувано бързо производство.
- се плеснал по главата няколко минути по-късно
- забраванкото
WTF?!
Намерени пари и вещи на стойност над 10 евро трябва да бъдат незабавно предадени в полицията.
Едва ако след 6 месеца собственика не си ги потърси тогава стават твои. Пише им го на хората в гражданския закон.
Да ви го турна в устичките
Чл. 87. Който намери движима вещ е длъжен да я предаде на собственика или на този, който я е изгубил, след прихващане или заплащане на възнаграждението и разноските.
Чл. 88. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Когато собственикът и изгубилият вещта не са известни, онзи, който я е намерил, е длъжен да я предаде незабавно в съответната служба "Общинска собственост".
Ако собственикът или изгубилият вещта я поиска в годишен срок от намирането, вещта му се предава срещу заплащане възнаграждение в размер 10% от стойността на вещта и разноските по пренасянето и пазенето. Възнаграждението може да бъде намалено от съда с оглед на имотното състояние на изгубилия вещта или когато пълният размер на възнаграждението е прекомерно висок.
Чл. 89. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Ако собственикът или изгубилият вещта не се намери или не се яви в годишен срок, вещта минава в собственост на общината. В този случай разпоредбата на чл. 78, ал. 2 не се прилага.
Вещи, които подлежат на бърза развала или за пазенето на които са нужни големи разноски, се продават и с получената сума се постъпва съгласно предходната алинея.
Чл. 90. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., отм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.)
Чл. 91. Заровените в земята, зазиданите или скрити по друг начин вещи, собственикът на които не може да бъде открит, стават собственост на държавата.
Лицето, което ги е намерило, има право на възнаграждение в размер на 25% от стойността.