Решете проблема с хъркането с изследване за сънна апнея в МЦ „Д-р Стайков“
В Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас стартират изследвания за сънна апнеея. Кардиологът д-р Диян Господинов разяснява в подробности какво представлява методът и как се провежда. „Всъщност, изследването се извършва много лесно в домашни условия. Това става с помощта на скрийнингови устройства или респираторна полиграфия, или така нареченият "холтер за сънна апнея". Те записват дихателните усилия, хъркането и нивата на кислород в кръвтa (сатурацията), докато пациентът спи“, разясни кардиологът.
Много е важно да се изследваме за сънна апнея защото:
*Сънната аптеня е причина за резистентната на лечение артериална хипертония
*Може да стане причина за ранната атеросклероза и повишава риска за сърдечно-съдови инциденти (миокарден инфаркт,инсулт, сърдечна недостатъчност и различни видове аритмии)
*Води до нарушен метаболизъм, включващ нарушен глюкозен толеранс, инсулинова резистентност, захарен диабет тип 2, дислипидемия и метаболитен синдром.
*Сънната апнея представлява рисков фактор за пътно транспортни произшествия (ПТП) поради високата сънливост, свързана с това заболяване.
*Предизвиква Еректилна дисфункция.
Устройството за изследване в домашни условия се предоставя от МЦ „Д-р Стайков“, след проведен преглед при кардиолог в центъра.
Скрийнинговите устройства за сънна апнея са изключително компактни и прецизни, а данните от анализа им се разчитат и интерпретират от обучени лекари – специалисти.
Пациентът преспива в домашни условия с устройството, което измерва:
*Дишане - устройството измерва респираторния поток (броя и честотата на вдишванията), както и епизодите на апнея, хипопнея и ограничения във дихателния поток;
*Гръдни услия – измерват се дихателните усилия, с цел класифициране на апнеите като обструктивни или централни;
*Хъркане – записват се силата и честотата на хъркането;
*Сатурация - постоянно се следи насищането на кислород в кръвта - SpO2;
*Пулс - измерва се пулса през цялата нощ.
„Изследването за апнея протича изключително лесно, като на всеки пациент в нашия център подробно се разяснява как се поставя апарата и му се предоставя ръководство с инструкции“, коментира още д-р Господинов.
Той алармира, че заболяването не е за подценяване и навреме взетите мерки облекчават съня както на пациента, така и на цялото семейство. „Не е тайна, че заради проблеми с хъркането много двойки търсят решение като, често се стига до преместване в отделни спални. Пациенти са ми казвали, че съпругите им от години спят с тапи за уши“, коментира д-р Господинов.
Кардиологът на МЦ „Д-р Стайков“ разясни подробно какво точно представлява заболяването, какви са симптомите и предпоставките за развитието му:
„Сънната апнея е нарушение на съня, характеризиращо се с повтарящи се паузи в дишането или случаи на повърхностно дишане по време на сън. Дихателните паузи обикновено продължават от 10 секунди до няколко минути. Честотата им варира от 5 до 30 или повече за час.
Съществуват 3 вида сънна апнея:
*Обструктивна (OSA) – най-често срещаният тип. Мускулите в задната част на гърлото се отпускат прекомерно, което води до запушване или стесняване на дихателните пътища. В резултат на това дишането става повърхностно или може да спре напълно. Този тип сънна апнея се свързва със силно хъркане.
*Централна сънна апнея. Мозъкът не успява да изпрати подходящите сигнали към мускулите, които контролират дишането. За разлика от обструктивната няма физическа обструкция на дихателните пътища.
*Комплексна/смесена сънна апнея – комбинация от обструктивна и централна.
По-често се среща при мъжете, отколкото при жените, като след менопаузата честотата на заболяването при жените нараства значително. Средната възраст, в която се манифестира СА е 45-50 години. Значително по-често е при хора с наднормено тегло.
Най-честите симптоми на сънна апнея включват:
*Хъркане;
*Спиране на дишането по време на сън (събуждания от чувство за задушаване или недостиг на въздух);
*Често ставане по малка нужда (никтурия);
*Среднощно изпотяване;
*Сухота в устата на сутринта;
*Сутрешно главоболие;
*Хронично недоспиване;
*Безсъние (инсомния);
*Липса на енергия и концентрация през деня;
*Високото кръвно налягане;
*Резистентната хипертония представлява високо кръвно налягане, което не реагира на лечението и изисква множество лекарства, за да бъде поддържано кръвното налягане на приемливи нива;
*Раздразнителност и други промени в настроението;
*Проблеми с паметта;
*Натрупването на телесно тегло при пациенти със СА се проявява в различна степен.
Причини за развитие на обструктивна сънна апнея:
*Генетичният фактор;
*Анатомични характеристики - в размера и разположението на врата, челюстта, езика, сливиците и други тъкани на човек в близост до задната част на гърлото.
*Наднорменото тегло е водеща причина за обструктивна сънна апнея и може да бъде основният рисков фактор в до 60% от случаите.
*Употреба на седативни (успокоителни) средства, тютюнопушене.
*Спане по гръб - тази позиция на сън улеснява тъканите да се спаднат около дихателните пътища и да причинят запушване.
Назална конгестия (запушване на носа) - хората, чиято способност да диша през носа е намалена поради конгестия, е по-вероятно да получат обструктивна сънна апнея.
*Хормонални нарушения, СВЪРЗАНИ С НАМАЛЕНА функция на щитовидната жлеза и/или повишена функция на хипофизата.
*Високо кръвно налягане.
*Сърдечната недостатъчност се счита за рисков фактор за централна сънна апнея.
Час за преглед при кардиолог в МЦ „Д-р Стайков“, можете да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място на регистратура. Лечебното заведение се намира на бул. Транспортна 33, точно до мол Бургас Плаза.