Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Голям риск да останем без студенти, заради по-високите такси в университетите

Кандидат-висшите настояват за фиксирана такса за целия им период на обучение
Ключови думи: университет, студент, такса, семестър, поскъпване, обучение

За 20% от студентите има риск да отпаднат от университет заради непрекъснато увеличаващите се такси за обучение. Това алармират от Националното представителство на студентските съвети в своя позиция до  Министерския съвет. В нея те изразяват силно неодобрение на намерението за поредно вдигане на семестриалните такси за обучение в държавните висши училища за академичната 2024/2025 г. и настояват държавата да въведе фиксирана такса за целия период на обучение на кандидат-висшистите.

Както "Сега" писа, наскоро МС предложи проект за определяне не таксите за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища за академичната 2024/25 г., който предвижда средна такса за обучение от около 1010 лв. В различните университети е планирано различно увеличение на таксите - педагогиката например се очаква да поскъпне най-много в Пловдивския университет - от 500 на 700 лв., а икономиката - в Университета за национално и световно стопанство - от 600 на 700 лв. 

"Поредното искано увеличение идва след драстично вдигане на семестриалните такси с над 30% през 2023/2024 г. Тогава доводите на висшите училища бяха, че това е необходимо на фона на високата инфлация и осигуряване на по-високо качество за образование. Поредното предвидено вдигане на таксите става отново по предложения на академичните ръководства и следва да бъдат отразени в 2024/2025 г. Този път мотивите са свързани с вдигане на издръжката за обучение", посочват от НПСС.

Оттам заявяват, че в последните години са с впечатление, че в системата на висшето образование се води политика по отношение на системно вдигане на семестриалните такси, което винаги се обвързва с популисткото твърдение, че това е необходимо, за да се вдигне качеството. "Ние, студентите, като ползватели в системата на висшето образование, останахме подведени, че образованието за студентите в държавна поръчка ще бъде безплатно за обучаващите се. В последната една година сме свидетели на хаотичност в политиките, които инициира Министерството на образованието и науката - от идеята за безплатно образование до одобрението на предложението на академичните ръководства за вдигане на семестриалните такси. Това за нас е показател, че няма последователност при водената политика за подобряване на средата за обучение и живот на младите хора", казват те.

Студентите заявяват, че са наясно, че качественото образование изисква и необходимите средства, но според тях приетата държавна политика на постоянно увеличаване на таксите води до неясен хоризонт за устойчивост в процеси, в които попадат и възможностите за издръжка на студентите за обучение. Те смятат, че държавата трябва да регулира този подход на постоянно увеличаване на студентските такси и да приеме механизъм, чрез който студентът да има фиксирана такса в рамките на своето обучение, а не да бъде с неясен хоризонт за бъдещето си.

По техни данни предстоящото увеличение на таксите ще засегне над 149 000 учащи - 143 870 студенти и 5357 докторанти в редовна и задочна форма на обучение. "Всички тези млади хора са преценили възможностите си за издръжка при започване на своето обучение и постоянното увеличаване на таксите създава предпоставки много от тях да прекъснат обучение, поради невъзможност да се издържат. На мнение сме, че тази тенденция трябва да бъде прекратена и държавата да внесе по-ясни критерии за формиране и прилагане на таксите в процеса на обучение", настояват те.

От НПСС посочват, че постоянното повишаване на таксите създава условия за отпадане на 20% от обучаващите се в сферата на висшето образование. Най-засегнати са колегите им в специалностите в област аграрни науки и ветеринарна медицина, здравеопазване и спорт, като драстично увеличение на таксите оттам отчитат и за област изкуства.

"МОН следва да бъде регулатор в процеса на предложенията за постоянно вдигане на таксите и да провежда политики, които да гарантират качествено и достъпно образование за младите хора в страната. За съжаление не виждаме това да се случва и изразяваме своето безпокойство в тази връзка. Настояваме държавата да гарантира регулация на таксите за обучение на студентите и докторантите в рамките на тяхното обучение и сме готови да участваме в процесите по обсъждане на тези въпроси", завършват студентите.
 

3
Коментара по темата
3.
Неа
30.06.2024 07:01:23
Истината е, че няма деца и няма желаещи да учат в България. Портите на света са отворени. Всеки търси най доброто за себе си. Когато аз бях студентка в БСУ таксата беше 930, а във ВТУ 630 ( частен и държавен уни). Минималната заплата беше 310 или 370 не помня точно, но с заплати покриват само семестриалните си такси и ми оставаха 2-3 лева за храна, а по - късно като живях на квартира и вземах стипендия за успех, едва насмогвах на разходите. Връщам се назад. Струваше ли си? Не! Работя по специалността си и въпреки това... Не, не си струват усилията, мизерстването, лишенията ... Отидете като белите хора в чужбина да уважават труда ви.
2.
ТРЯБВА ДА
29.06.2024 23:57:11
Да се плаща иначе с кофите на строежа
1.
градски
29.06.2024 21:18:09
На нашите университети студенти не им трябват. Само им пречат.
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време