Срив в доверието към политическия елит заради задкулисието и мълвата за купуване на депутати
Доверието в политическия елит се срина. Едва 9 на сто от анкетираните вярват на новите депутати, а на кабинета „Главчев“ - 15. Това установи национално проучване, финансирано и реализирано съвместно между бТВ и „Маркет Линкс“. То е проведено сред 1014 души над 18-годишна възраст в страната между 18 и 25 юни по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета, уточни водещата на „Тази сутрин“ Мария Цънцарова, а в студиото социологът Добромир Живков се опита да обясни защо политиците загубиха народната любов.
„Данните показват, че преживяването на политическата криза вече изглежда по различен начин от този, който регистрирахме преди година, когато имахме избори през април и дългият период на преговори доведе до съставянето на кабинета „Денков“. Виждаме дъно, което досега не бяхме регистрирали през предходните години, когато правихме наблюдение“, каза той.
„В пъти е по-голям броят на хората, които смятат, че не се развиваме в правилната посока. Все още обаче я нямаме тази характеристика на дълбокият срив надолу. От друга страна това е индикация за отчуждение на обществото от политиката“, заяви Живков.
От това качество на политическата продукция, която произвежда елитът, немалка част от българите се отказват да се интересуват от политиката, добави той.
„Макар Народното събрание да ни е чисто ново имаме много ниско доверие към него. 68% от анкетираните не вярват на депутатите. Причината за това е, че няма политическа перспектива, която да е устойчива за следващите месеци“, коментира социологът.
„Политическият език, на който ставаме свидетели, допринася за срива в доверието към парламента. Политическата класа не успява да отговори дори на някои базисни очаквания. Защо продължаваме да разсъждаваме, че ще има евентуално купени депутати в новия парламент? Какво е нивото на тази класа, която разрешава своите проблеми с такова „пазаруване“?“, попита той.
Дори мисленето затова е проблематично, защото приемаме това като част от нашия политически живот, обясни Живков.
„Едва 15% имат доверие в правителството на Димитър Главчев. Цялата неудовлетвореност на българите се насочва не само към парламента, но и към властта. Държавата е в много сериозно тежко състояние по отношение на това обществото да има вяра и перспектива пред себе си, а това е огромна загуба на човешка енергия и от друга страна отваря възможността за деструктивни политически събития, които може да се случат през следващите месеци“, предупреди той.
Според него липсва ясна визия как да се случат нещата.
„Няма особена автономност за взимане на решения, особено след декларацията за Сребреница. Имаме едно правителство, което не се управлява директно от премиера, а очевидно изпълнява зададени от някъде другаде команди“, коментира социологът.
„Резултатите показват, че хората искат партиен кабинет. Голяма част от обществото не е доволно от резултатите на изборите“, подчерта той.
20 процента от участвалите в социологическото проучване искат кабинет, подкрепен от ГЕРБ, ДПС и други формации, а 16 са за правителството на националното спасение с максимално широка партийна подкрепа. 8 на сто пък предпочитат правителство на малцинството и едва 7 процента са за участие на ПП-ДБ във властта.
Симпатизантите на ГЕРБ не искат избори. Само 4% от тях са съгласни за предсрочен вот, а 10 на сто от аверите им ДПС ги предпочитат. 20 на сто от почитателите на ИТН се обявяват за избори, на БСП - 26%, ПП-ДБ – 32%, "Възраждане" – 47% и „Величие" – 59%.
Дори и да се стигне до предсрочен вот обаче не се очаква различен резултат от този от 9 юни.
Оди си у раzzията,копейкаджия гнусен.....
Да...ама не....натискаш си парцалите тук...фурнаджия.... ша умреш от глад в русската кочина......аре бегай...нещастник
do 1
Че то, кога е имало такова към всички тия плазмодии в и извън Народното събрание?
ЕС и НАТО се ос'аха, но хората са про'с'таци и въпреки, че го виждат, продължават да гласуват за тях.