Туристите в шах, плащат по 5 лева, за да стигнат до плаж Силистар
Достъпът до един от най-красивите плажове на юг – Силистар, отново е под въпрос, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Златимир Йочев. Поне с кола, добави колежката му Мария Цънцарова и уточни, че зрители са сигнализирали за събирана такса „преминаване“ от 5 лева.
След като години наред собственици на ниви принуждаваха летовниците да плащат по 5 лева за паркинг, за да си оставят колата докато са на плаж, това лято се появи нов налог за преминаване и той е в същия размер, поясни кореспондентът Лора Стаматис.
Тя изтъкна, че собственика на имота – адв. Венцислав Дудоленски й е изпратил своята позиция писмено. Изтъква се, че няма регламентиран път през земята му. „Допускаме безпрепятствено да преминават полиция, пожарна и линейки. На добра воля можем да допускаме и частни автомобили, но срещу заплащане. Ако община Царево смята, че този имот ѝ е важен, може да го отчужди по служебен ред“, обяснява той. А заместник-кметът на Царево Денис Диханов му отговори, че в общината не е постъпвало искане за замяна или други действия.
„Общината е предприела действия за план на парцела и за нов път, който да може да избегне частните имоти, да минава през общински. Съгласуването е затруднено, намираме се в защитени зони, няма бързо да се реши“, заяви Диханов.
Концесионерът на плажа Димитър Йовнов пък каза, че единственият начин туристите да не плащат такса за паркинг, е да паркират на средата на пътното платно на главния път. „Друго място няма, както и път. Единственият е този, който преминава през частните имоти. От много време се борим с това. Дори смея да твърдя, че в предходните години успяхме да се справим“, добави той.
„Миналата година, когато нямаше нито такса за паркинг, нито за преминаване, оборотът на плажа беше с около 25% по-висок от тази. Чакаме държавата да спре да си стиска едното око и да се вземат адекватни решения“, заяви стопанинът на плажа.
От Министерството на туризма пък обявиха, че имат правомощия единствено върху територията на плажа. По закон се изисква осигуряване на пешеходен свободен достъп, а такъв има осигурени. Казусът с платен паркинг, както и такса път извън плажа, не са в правомощията и компетентността на министерството на туризма, посочиха от ведомството.
Оттам напомнят, че 50% от средствата от концесиите на плажовете отиват в общините и те са длъжни да се грижат за осигуряването на достъпна инфраструктура.
Има и жалби в полицията, извършена е проверка и случаят е докладван на районната прокуратура.
Междувременно водещата на „Здравей, България“ по Нова телевизия Мира Иванова заговори за завидна наглост, коментирайки как някои са се самонастанили на чужд терен в къмпинг „Градина“ и събират такса паркинг от летовниците.
Собственици на 8 дка терен в района на „Кайт бар” търсят помощ вече седмица, след като непознати за тях лица са влезли в имота, който не можело да бъде заграден, тъй като е защитена местност.
Кореспондентът Цеца Алексова пък коментира, че всичко, което се случва край морето извън закона, е наглост. Тя уточни, че теренът е върнат на собствениците преди година и половина.
Сумата, която се събира от мъжете е в размер на 10 лв., като лицата, разполагат с касов апарат и привидно всичко изглежда законно. След поредния случай във вторник, в който полицията се намесва, павилионът на събиращите такси е изместен в храстите.
„Това е наш възстановен имот, в който ние не можем да влезем във владение, тъй като имаме предписание от РИОСВ. Нямаме право да заграждаме защитена територия. Само, че тя се използва от всички и се появява фирма, която събира нерегламентирано по 10 лв. на паркиращ автомобил”, заяви собственикът Теодора Свиридова и уточни, че е информирала полицията, РИОСВ и общината, но няма резултат.
Собственик на съседен защитен терен Станислав Тодоров отбелязва, че от вторник върху имота му са монтирани огради, които ограждат „Кайт бар” заради предстоящо парти. „Миналата година при опит да обособим границите на имота, цялата общинска администрация, заедно с РИОСВ, ни казаха, че тук не може да се влиза и загражда по никакъв начин”, допълни той и подчерта, че са подали сигнали към всички институции.
Собствениците на защитените зони нямат отговор от нито една институция. Полицията е разпитала лицата, събиращи неправомерно такси.
ИМА БАРИЕРА
ЗАЩО НЕ КОМЕНТИРАТЕ БЕ ПРОДАЖНИ ЖУРНАЛЯ?
Категория: Защитена местност
Карта:
Карта на обекта
Цифрови граници - WGS 84, UTM 35N зона (shp)
Цифровите граници са с актуален статус
Площ: 826.0 хектара
Местоположение:
Област: Бургас, Община: Царево, Населено място: с. Резово, с. Синеморец
Попада на територията на следните Регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ)/ Дирекции на Национални паркове:
Бургас - ул."Перущица" 67,ет.3,п.к.219
Документи за обявяване:
Заповед No.608 от 01.09.1992 г., бр. 75/1992 на Държавен вестник 608-1992 г.
Документи за промяна:
1. Промяна в режима на дейностите със Заповед No.РД207 от 11.06.1999 г., бр. 61/1999 на Държавен вестник 207-1999 г.
2. Промяна в режима на дейностите със Заповед No.РД-560 от 12.07.2007 г., бр. 68/2007 на Държавен вестник 560-2007 г.
3. Промяна в площта - актуализация със Заповед No.РД-197 от 15.03.2024 г., бр. 38/2024 на Държавен вестник
Цели на обявяване:
1. Запазване на характерния ландшафт на крайбрежната зона, скалните образувания и фиорди, специфичната ксеротемна преходносредиземноморска растителност и богат животински свят.
Режим на дейности:
1. Забранява се промишленото и жилищното строителство, минно-геоложките проучвания, прокарването на нови пътища, разкриването на мини и кариери, добиването на инертни материали от реките и крайбрежните пясъци;
2. Забранява се замърсяването с битови, промишлени и други отпадъци;
3. Забранява се достъпът до пещерите в морския клиф;
4. Забранява се достъпът на моторни превозни средства с изключение на тези, използвани за горскостопански и селскостопански дейности;
5. Забранява се плаването на всякакви съдове целогодишно в р. Силистар при следните условия: максималния брой лодки, движещи се по маршрута да бъде 4; скоростта на движение на лодките да не надвишава 4 възела; да не се допуска замърсяване на реката с горива, масла и др. отпадъци;
6. Забранява се определянето на места за къмпиране и палене на огън без писмено съгласие на съответните регионални структури на МОСВ и без тези места да бъдат означени с трайна и видима маркировка на терена, всякакво къмпиране и палене на огън извън определените и означени за целта по посочения ред места;
7. Забранява се брането, увреждането или унищожаването на диви растения с изключение извеждане на предвидените в лесоустройствения проект сечи и събиране на билки от местното население в количества, предназначени за лично ползване;
8. Забранява се извършването на сечи през периода 30 март - 1 септември; залесяването с неприсъщи за района дървесни видове; реализирането на голи сечи и реконструкции, прокарването на нови горски пътища; отсичането на живи хралупести дървета и на дървета, на които има гнезда с диаметър над 0,5 м; изнасянето на добития дървен материал по друг начин освен с товарни животни;
9. Забранява се ловът, с изключение на: див заек - през ловния сезон в селскостопанските земи; дива свиня, благороден елен, лисица и чакал - от 1 октомври до 31 декември; сърна - от 1 октомври до 30 ноември; бекас - от 1 януари до 28 февруари със специално разрешение за ловуване от ГС - Царево; и съгласно предвижданията по ловоустройствен проект;
10. Забранява се риболовът, с изключение на спортен риболов в района от вливането на р. Велека в морето до моста при с. Синеморец на разрешените от закона видове риби, без змиорка и шаран,при условията, редът, начините, нормите и сроковете, определени от закона;
11. Забранява се преследването, събирането, улавянето и убиването на всички диви животни, които не са обект на лов по смисъла на тази заповед, без оглед на тяхното състояние или форма на развитие; създаването на дивечови ниви и всякакви приспособления за изкуствено подхранване и лов;
12. Забранява се пашата на селскостопански животни;
13. Забранява се изораването на ливади и пасища; косенето на тръстика през периода 1 март - 31 юли; използването на фосфорсъдържащи пестициди; използването на моторни помпи за напояване на земеделските земи;
14. Забранява се издирването на предмети с археологична стойност освен в случаите, когато тази дейност е организирана съгласно действащите нормативни разпоредби;
Припокриване (частично или пълно):
1. Природен парк: СТРАНДЖА
2. ЗЗ по директивата за птиците: Странджа
ТОВА Е ИСТИНАТА ЗА ПЛАЖ СЕЛИСТАР ,КОЙТО Е НЕЗАКОННО ОТДАДЕН С ПРОТЕКЦИИ НА ФИРМАТА НА ДИМИТЪР ЙОВНОВ ЗА 10 Г. !!!!
Е..л съм им Силистарите и лугите и чудесата. Като няма държава,закон и ред,така ще е
Така казват и за лугата на Солниците. Била частна. Вземат ти 5 лева, няма касов бон , няма билет има само ДАЛАВЕРА !!!
Само едно примитивно общество или вид може да има подобни амбиции.
Само така!
ПП. Нали гласувате да сте в клуба на богатите, какво ревете за 5 лева да дадете на собственика?