Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вижте колко ще ни струва пътуването до морето - с кола, самолет, влак или автобус

Ключови думи: Новини, Флагман, пътуване, море

Летният сезон у нас започна. Милион и половинa българи са избрали да прекарат своята почивка извън страната ни, като почти половината от тях ще се отправят към южната ни съседка Гърция. На този фон обаче 2 милиона и 400 хиляди наши сънародници ще летуват по родното Черноморие. Но колко солено ще ни излезе предвиждането до родните морски курорти ако пътуваме с кола, автобус, влак или самолет? Екип на Нова тв сравни разходите.

Според експертите цените на горивата през това лято и изминалото са сходни. Средната цена за 2024 e 2.66 лв/л за А95, 2,64 лв/л за дизел и 1,18 лв/л, ако сме на газ. През 2023 година са били 2,55 лв/л за А95, 2,47лв/л за дизел и 0,96 стотинки ако сме на газ.

„В момента тенденцията върви към леко намаляване на цените на горивата на световните пазари, но както си го говорим това. Пазарите обаче са наистина бързи в промените на цените и мисля, че това лято горе долу ще се пътува на тези цени, които виждаме в момента“, коментира Димитър Хаджидимитров от Асоциация на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.

Ще спестим пари, ако не включваме климатика, се оказва мит.

„Той вдига разхода с по-малко от литър на 100 км, много много по-малко. Трябва да шофираме внимателно наистина и с една нормална средна скорост, ако се кара, тогава автомобилът харчи наистина най-малко като разход на гориво“, допълва той.

На бензиностанция екипът на Нова тв попадна на Аяда, която зарежда автомобила си, с който заминава за Бургас от София.

Тя е заредила пълен резервоар с дизел – 65 литра. Излиза ѝ около 180 лв.  - колата ѝ харчи извънградско 8/100.

С разход 8/100 и средна цена на дизела 2,64 лв/л, Аяда ще плати до морето 84,48лв. При спазване на ограничението от 140 км/ч, по магистралата се стига за около 3 часа и половина.

Предпочита да пътува с автомобил, защото е с две деца. „Имаме много багаж и с кола е по-широко, можем да спираме няколко пъти по пътя“, посочва тя.

Ако сте се спрели на автобус - в момента цените за еднопосочен дневен билет София – Бургас е 33 лв., а нощен - с лев повече. Ако купите двупосочен билет, ще имате -10% намаление. През лятото на 2023 година дневният билет до Бургас е бил 31.40 лв.

„Увеличението е между 3,5% и 4,5%, с което единствено сме отчели индекса на инфлацията. Това, ако го разделите на километър разстояние, практически се получава увеличение от 0,004лв/км. Имате право на багаж с тегло до 30 кг, който се чекира и пътува в багажното отделение на автобуса, както и ръчен багаж с тегло до 5 кг, който пътува заедно с вас в кабината“, отбеляза работещата в автобусна компания Теодора Велева.

Времетраенето е различно, в зависимост от това, колко спирки има маршрутът. Можем да стигнем с автобус от София до Бургас за средно между 5 и 7 часа.

При влаковете има 20% увеличение от 7 май тази година. Дневен билет от София до Бургас е 22,90 лв, докато през лятото на 2023 г. Е бил 19,20 лв. Нощният влак в момента е на цена от 37,90 лв, в сравнение с миналата година, когато е бил 29,35 лв. Тук отново, както и при автобусите, ако се закупи двупосочен билет има 10% отстъпка.

Колко часа ще пътуваме отново зависи от спирките на маршрута. Можем да стигнем, както за 6 часа и 30 минути, така и за 8 часа, като трябва да сме на гарата около 15 минути по-рано. За Камелия времетраенето не е проблем, но е на мнение, че други неща трябва да се променят - като например хигиената.

Най-скъпо ще ни излезе придвижването по въздух.

„Една средна цена, която е съвсем реално постижима за сезона е между 280 и 300 лв., независимо дали Варна или Бургас, като в цената са включени 23 кг чекиран багаж и 8 кг ръчен багаж на всеки пътник", разкри Антоанета Петрова, служител в травел агенция.

По въздух, дори да закупим билети за отиване и връщане заедно, няма да спестим почти нищо - максимум до 20 лева. Поскъпването спрямо миналото лято е около 10%. За вътрешни полети трябва да сме час по-рано на летището, а експертите съветват за наше улеснение да се чекираме предварително онлайн.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения...
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес 
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата
Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата
18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка Свали 30 кг Риалити звездата от последния сезон на „Биг брадър“ Веси Маринова свалила 30 килограма след излизането си от къщата
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик Ако използвате традиционния метод за сушене на дрехи, има няколко правила, които могат да ускорят процеса 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия В Магдебург днес е ден на траур